Kredyt hipoteczny a BIK

5/5 (1)

Marzysz o własnym mieszkaniu, jednak Twój budżet nie pozwala Ci na jego zakup bez wsparcia finansowego ze strony banku? Poważnie rozważasz kredyt hipoteczny, jednak obawiasz się, że bank negatywnie rozpatrzy Twój wniosek, ponieważ… Twoja historia kredytowa nie jest najlepsza? W dzisiejszym artykule: kredyt hipoteczny a BIK odpowiemy na kluczowe pytania w tym aspekcie. Jest on kolejnym z cyklu dotyczącego technicznych aspektów kredytu hipotecznego. Z poprzedniego Raty równe czy malejące dowiedziałeś się, czym są i jakie są wady i zalety rat równych i malejących.

Kredyt hipoteczny a BIK to temat, który bardzo często podczas konsultacji porusza doradca kredytowy. Co powinieneś wiedzieć o BIK, kiedy decydujesz się na kredyt hipoteczny? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Czym jest BIK?
 • Jakie czynniki mają wpływ na ocenę BIK?
 • Kiedy Twoja historia kredytowa będzie na pewno miała negatywny wpływ na decyzję banku?
 • Jak długo BIK przechowuje o Tobie dane?
 • Czy możesz otrzymać kredyt hipoteczny z negatywną historią w BIK?
 • Czy masz szansę na kredyt hipoteczny, jeżeli Twoja żona/mąż ma złą historię kredytową?

Kredyt hipoteczny a BIK – czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Jest to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi i przechowuje informacje o historii kredytowej zarówno osób fizycznych, jak również właścicieli firm. Dostarczane są do niego dane dotyczące zobowiązań kredytowych przez różne instytucje finansowe bankowe i pozabankowe. Należą do nich: banki SKOK-i i pozabankowe firmy pożyczkowe. Powinieneś wiedzieć, że BIK zbiera nie tylko negatywne informacje, ale też pozytywne. Jeżeli wywiązujesz się lub wywiązywałeś ze swoich zobowiązań i w terminie spłacałeś zaciągnięty kredyt lub pożyczkę, to Biuro również o tym wie, co ma pozytywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. W przypadku, kiedy masz niespłacone zobowiązania, spóźniasz się lub spóźniałeś w spłacie comiesięcznych rat, to istnieje ryzyko, że otrzymasz od banku odmowę w związku z kredytem hipotecznym. Nie jest to jednak regułą, wpływ na to ma wiele czynników.

Ocena w BIK – co ją obniża?

Na Twoją ocenę w BIK mają wpływ nie tylko opóźnienia w spłacie kredytów, ale również ich długość, czyli jak długo zwlekałeś z uregulowaniem należności. Ważne jest również to, ile upłynęło czasu od ostatniego opóźnienia. Ocenę w BIK obniża również wysokość zaległości, im jest ona większa, tym szansa na kredyt hipoteczny jest mniejsza. Negatywnie na scoring (ocenę Twojej wiarygodności) wpływa również duża liczba otwartych w ostatnim czasie kredytów i pożyczek.

Twoja historia kredytowa może się zwiększyć lub zmniejszyć Twoją wiarygodność. Pozytywna spowoduje, że staniesz się godnym zaufania klientem banku, negatywna nierzadko skutkuje odmową udzielenia kredytu.

Nie każde opóźnienie zaniża zdolność kredytową klienta. Jeżeli miało to miejsce jeden raz bądź trwało przez krótki czas, nieprzekraczający 30 dni, w większości przypadków nie będzie traktowane jako czynnik uniemożliwiający udzielenie Ci kredytu.

Kredyt hipoteczny a BIK: pewna odmowa

Banki traktują swoich klientów coraz bardziej indywidualnie, doradca kredytowy analizując ich sytuacje, poszukuje najlepszego dla nich rozwiązania. Są jednak przypadki, kiedy BIK na pewno uniemożliwi pozyskanie kredytu na mieszkanie:

 • Jeżeli aktualnie masz problemy ze spłatą kredytów i pożyczek, opóźnienia w bieżącym regulowaniu zobowiązań i wysokie kwoty zaległości
 • Jeśli na skutek długów toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne lub windykacyjne
 • Kiedy kwota Twoich zobowiązań jest za wysoka w stosunku do uzyskiwanych dochodów

Zła historia w BIK a kredyt hipoteczny?

Nie wszystkie opóźnienia i wysokie kwoty zaległości obniżają Twoją punktację w BIK. Z drugiej strony kredyt mieszkaniowy bez BIK jest niemożliwy. Jeżeli opóźnienia w spłacie miały miejsce 3-5 lat temu, możesz być spokojny, masz bowiem dużą szansę na kredyt hipoteczny. Oczywiście dług musi być uregulowany i w późniejszym czasie nie mogły pojawić się podobne incydenty. Analizując zależność kredyt hipoteczny a BIK, należy podkreślić, że największy wpływ na Twoją zdolność kredytową mają zdarzenia i dane dotyczące ostatnich 12 miesięcy.

Przez cały okres spłaty zobowiązania dane na ten temat konfigurują w BIK. Jeżeli opóźnienia przekroczyły 60 dni, mogą jeszcze być przez Biuro przechowywane przez kolejne 5 lat. Po tym czasie BIK „czyści” Twoją historię kredytową. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dawne przewinienia nie będą uwzględniane przez bank, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek do instytucji finansowej, przez którą zostałeś zgłoszony do BIK. Nie możesz samodzielnie dokonywać zmian w danych w BIK. Można tego dokonać tylko na podstawie wyjaśniającego wniosku. Problem kredyt hipoteczny, a BIK i negatywna historia kredytowa można rozwiązać, a bank może pozytywnie rozpatrzyć Twój wniosek.

Kredyt hipoteczny a BIK – negatywna historia kredytowa jednego z małżonków

W przypadku małżeństwa kredyt hipoteczny najczęściej jest brany przez dwoje ludzi – męża i żonę. Bank uwzględnia wtedy zarówno dochody i oszczędności, jak również punktację kredytową, czyli dane z BIK ich obojga. Jeżeli jeden ze współmałżonków nie spłacał w terminie swoich zobowiązań i dane te są wciąż w bazie BIK, to będą miały negatywny wpływ na Waszą zdolność kredytową. Skutkiem może być odmowa udzielenia kredytu lub też jego niższa wartość.

W jaki sposób  możesz rozwiązać ten problem? W takiej sytuacji istnieje tylko jedno rozwiązanie, należy ustalić rozdzielność majątkową. O kredyt hipoteczny wnioskować będzie osoba z dobrą historią kredytową. Oczywiście może mieć to wpływ na zdolność kredytową, zarówno in plus jak i in minus. Większość banków w przypadku ustanowionej rozdzielności majątkowej i tak w kosztach przyjmie całą rodzinę (męża i żonę i dzieci) , nie będzie jednak sprawdzać BIK współmałżonka.

Fakty i Mity związane z Biurem Informacji Kredytowej

 1. Czy kilka wniosków kredytowych obniża zdolność kredytową? NIE, jeśli jest ilość maksymalnie 5 – 6 wniosków. Jeśli jest ich więcej analityk bankowy może się zastanowić, czy klient ma na pewno dobrą sytuacją kredytową?
 2. Czy częste składnie wniosków kredytowych może obniżyć scoring bankowy? TAK, dotyczy to szczególnie przypadków klientów ubiegających się o kredyty gotówkowe i następnie starających się uzyskać kredyt hipoteczny.
 3. Co to jest zerowy BIK? To sytuacja, kiedy nie miałeś wcześniej kredytów i tym samym historii kredytowej, a ubiegasz się o kredyt hipoteczny.
 4. Czy zerowy BIK pozwala podjąć kredyt hipoteczny? TAK, nie musisz brać na raty lodówki w Media Markt. Banki rozumieją, że dziś pierwszym zobowiązaniem bankowym może być kredyt hipoteczny.
 5. Czy warto wyrażać zgodę bankowi we wniosku kredytowym na przetwarzanie danych w BIK po zakończeniu zobowiązania? TAK, ponieważ to buduje Twoją zdolność kredytową i pomoże uzyskać kredyty w przyszłości.
 6. Kredyt mieszkaniowy bez BIK w Banku Spółdzielczym. Bzdura, takie czasy już dawno odeszły do lamusa.

Kredyt na flipa a BIK

Jeśli jesteś inwestorem rynku nieruchomości i korzystałeś z kredytu hipotecznego w ostatnich miesiącach przynajmniej dwukrotnie, bank może się zorientować że podejmujesz kolejny kredyt w celach inwestycyjnych. Co wtedy? W większości przypadków możesz spodziewać się decyzji negatywnej. Kredyt na flipa ma swoje ograniczenia. Doradca kredytowy posiadający doświadczenie we współpracy z inwestorami powinien umieć to przewidzieć. W naszej historii udało nam się kilkukrotnie uratować przed taką historią naszych klientów, wnioski zawsze były składane na ich odpowiedzialność. Są to jednak bardzo trudne sprawy, praktycznie nie do przewidzenia.

Kredyt równoległy a BIK

Dziś według przepisów prawa kredyt równoległy to inaczej wyłudzenie kredytu. Wiele lat temu, kiedy procedury bankowe nie były jeszcze uregulowane w tym zakresie doradcy kredytowi składali kilka wniosków jednocześnie. Dziś też się tak pracuje. Różnica polegała jednak na tym, że każdy z wniosków dotyczył innej nieruchomości, a kwoty kredytów były podobne. Podobno na rynku są nadal klienci – inwestorzy rynku nieruchomości – którzy to wykorzystują. Według nas, jest to złamanie przepisów prawa. Nie podejmujemy się takich spraw w naszym biurze.

Poza tym warto wiedzieć, że są inne rozwiązania. Mieliśmy taki przykład w biurze, gdzie jeden z klientów nieświadomy konsekwencji poprosił nas o kredyt równoległy. Odmówiliśmy, a potem się okazało, że mBank wydał pozytywną decyzję dla dwóch spraw jednocześnie.

Jak sprawdzić historię kredytową?

To proste, odwiedź stronę www.bik.pl i pobierz swój raport, na dziś kosztuje to tylko 40 złotych. Jeśli nie wiesz jak go przeczytać każdy ekspert kredytowy z pewnością Ci pomoże. My tak robimy dla naszych klientów.


Zostaw nam swój kontakt i weź najlepszy kredyt hipoteczny 

Zapisz się na spotkanie z Ekspertem Kredytowym


Wybierz najlepszy dla Ciebie termin, oddzwonimy z potwierdzeniem spotkania.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nie tylko wprowadził Cię w temat kredyt hipoteczny a BIK, ale też z nim bardzo dokładnie zapoznał. Już wiesz, czym jest BIK, jakie dane gromadzi i jak długo, oraz jak mogą one wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Powinieneś też wiedzieć, czy masz szansę na kredyt hipoteczny, jeżeli w przeszłości miałeś zaległości w spłacaniu zobowiązań. Jeżeli masz dodatkowe pytania i chcesz uzyskać pomoc w kwestii kredyt hipoteczny a BIK, to nasz ekspert kredytowy jest do Twojej dyspozycji. Przyjdź do nas na bezpłatne spotkania i pomożemy wybrać Ci najlepszy kredyt hipoteczny spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku.


Kolejny ciekawy wpis 

W ramach cyklu techniczne aspekty kredytu hipotecznego zapraszamy do zapoznania się z ostatnim wpisem tego cyklu nadpłata kredytu hipotecznego


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowyOlga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W dwóch ostatnich latach zespół MBF pomógł klientom uzyskać kredyty na kwotę 100 mln złotych. Olga zarządza w biurze linią kredytów na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych, Dawid z kolei zajmuje się linią kredytów private banking (kredyty powyżej 1 mln złotych). Wspólnie zarządzają linią kredytów dla Inwestorów.

Agencja nieruchomości dostarcza dla klientów specjalnie przygotowane mieszkania przeznaczone pod wynajem. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

Podziel sie wiedzą:
Facebook
Google+
http://malychabusinessfinance.com/kredyt-hipoteczny-a-bik/
LinkedIn

Może zainteresuje Cię również:

Odmowa kredytu hipotecznego Odmowa kredytu hipotecznego - sprawdź najczęstsze błędy kredytobiorców. Przygotowaliśmy dla Ciebie 16 najczęstszych powodów decyzji negatywnych w banku. Jeśli zastanawiasz się, co dalej zrobić kiedy spotkała Cię odmowa kredytu hipotecznego - konieczn...

Oceń powyższy artykuł

Zostaw proszę komentarzRaty równe czy malejące? - Małycha Business Finance

2 miesiące ago

[…] kolejnego artykułu w ramach cyklu wpisów pod tytułem techniczne aspekty kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny a BIK to temat, który na pewno powinieneś poznać przed podjęciem kredytu […]

Nadpłata kredytu hipotecznego - Małycha Business Finance

1 miesiąc ago

[…] jest nadpłata kredytu hipotecznego oraz czy opłaca się z niej skorzystać. W poprzednim tekście kredyt hipoteczny, a BIK przedstawiliśmy czynniki mające wpływ na Twoją ocenę BIK. Wiesz już, jaka jest Twoja szansa […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

logo_mbf_wh

Znajdź Nas:

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance