Nadpłata kredytu hipotecznego

5/5 (1)


Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem obciążającym nasz domowy budżet. Raty musimy spłacać często przez co najmniej 20 lat, a statystycznie nawet dłużej. Czy wiesz, że możesz spłacić wcześniej swój kredyt hipoteczny? Dzięki temu skrócisz termin kredytowania lub oddasz do banku mniej odsetek. Z dzisiejszego artykułu, będącego kolejnym z cyklu dotyczącego technicznych aspektów kredytu hipotecznego, dowiesz się, czym jest nadpłata kredytu hipotecznego oraz czy opłaca się z niej skorzystać. W poprzednim tekście kredyt hipoteczny, a BIK przedstawiliśmy czynniki mające wpływ na Twoją ocenę BIK. Wiesz już, jaka jest Twoja szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny. To dobry moment, aby zagłębić temat jego wcześniejszej spłaty.

A gdyby tak kredyt hipoteczny spłacić wcześniej niż za 20 lub 30 lat? Możesz to zrobić, wpłacając na konto banku większą sumę niż wynosi comiesięczna rata. Nadpłata kredytu hipotecznego jest coraz częściej stosowana przez kredytobiorców. Czy zawsze się opłaca? Odpowiemy na to oraz inne pytania, aby móc rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in.:

• Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?
• Czy nadpłata kredytu hipotecznego kosztuje?
• Czym różni się wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego ze stałym i zmiennym oprocentowaniem?
• Czy opłaca się spłacić kredyt wcześniej?
• Jakie są zasady wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego w programie MDM?

Co to jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu hipotecznego to zwrot bankowi więcej, niż wynika to z harmonogramu spłaty. Możesz więc np. 3 razy w roku przekazać kredytobiorcy 2 razy większą ratę, co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy zwrócisz 14 rat. Kredyt hipoteczny możesz nadpłacać regularnie w mniejszych kwotach bądź jednorazowo w większej.

Każdy klient ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Wynika to z ustawy o kredycie hipotecznym, wprowadzonej w lipcu 2017 roku. Zanim weszły w życie nowe przepisy, banki samodzielnie ustalały zasady wcześniejszego uregulowania należności. W większości przypadków instytucje finansowe żądały od klientów dodatkowych opłat za spłatę większości lub całości wierzytelności przed upływem terminu spłaty. Po zmianach banki nie mogą pobierać od kredytobiorców opłat przy kredytach ze zmiennym oprocentowaniem po 3 latach spłacania zobowiązania. Jeżeli jednak zechcesz spłacić kredyt hipoteczny przed tym okresem, opłata za taką możliwość nie może być wyższa niż 3% spłaconej kwoty. Ustawa o kredycie hipotecznym spowodowała, że część z banków zrezygnowała z pobierania tej opłaty. Niezależnie od tego, kiedy spłacisz swój kredyt hipoteczny. Nawet, jeśli to nastąpi następnego dnia!

Kredyt hipoteczny ze zmiennym i stałym oprocentowaniem

Jak wynika ze statystyk, aż 99,5% wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce stanowią kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Nadpłata kredytu hipotecznego jest znacznie częstsza dla tego rodzaju kredytu. Nowelizacja ustawy nakłada na banki znacznie większe ograniczenia dotyczące nadpłaty kredytu, niż było to w latach ubiegłych. Jeżeli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem (bądź jesteś już w trakcie jego spłacania), bez żadnych dodatkowych opłat możesz dokonać nadpłaty po upływie 3 lat od podpisania umowy.

0,5% kredytów na mieszkanie w naszym kraju stanowią kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym. Jednak w momencie, kiedy NBP podniesie stopy procentowe może się to zmienić i niszowe dzisiaj kredyty zyskają na popularności. Może się to jednak okazać nieopłacalne dla osób, które planują wcześniejszą ich spłatę. Bank w takich przypadkach może naliczyć prowizję w dowolnym momencie, czyli zarówno po 2, jak też po 10 czy 15 latach kredytowania.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujesz się spłacić kredyt wcześniej, zapoznaj się dokładnie z ewentualnymi opłatami, które bank może w takiej sytuacji pobrać. Innymi słowy kiedy, w jakiej wysokości i czy w ogóle będziesz zobowiązany do zapłaty prowizji. Być może warto będzie poczekać kilka miesięcy, wstrzymując się od nadpłaty, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny? Nadpłata kredytu hipotecznego oznacza również ograniczenie kosztów dotyczących obsługi kredytu. Bank zobowiązany jest do pomniejszenia Twojego długu o oprocentowanie za ten czas, kiedy nie korzystasz z kredytu. Powinien również dokonać zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji. Nie wszystkie instytucje finansowe wywiązują się jednak ze swojego obowiązku. Jak podkreśla ekspert kredytowy, jeżeli nie zostaną Ci zwrócone pieniądze o przeznaczeniu m.in. na opłaty za ubezpieczenie kredytu i prowizje, to jest to czyn niezgodny z prawem i możesz złożyć wówczas reklamację.

Nadpłata kredytu hipotecznego to oszczędność pieniędzy i krótszy czas spłacania zobowiązania. W większości przypadków klient sam może podjąć decyzję, czy chce spłacić kredyt wcześniej. Decyduje wtedy, czy zostaje przy dotychczasowej wysokości comiesięcznej raty, czy też obniży ratę i spłacać zobowiązanie przez określony w umowie okres. Nie warto jednak decydować się na nadpłatę w pierwszych 3 latach w przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem. Jeżeli Twój budżet pozwala na większą wpłatę na rzecz banku, to lepszą opcją jest odłożenie pieniędzy na nadpłatę w późniejszym czasie. Na przykład po upływie 3 lat od podpisania umowy. Unikniesz tym samym dodatkowych opłat. Wyjątek tutaj stanowią banki, które takiej opłaty nie pobierają w ogóle.

Nadpłacanie kredytu hipotecznego – techniczne aspekty

Dziś jest taka, że nadpłacanie kredytu hipotecznego jest możliwe z poziomu aplikacji internetowej praktycznie w każdym banku. Nie trzeba więc zgłaszać tego wcześniej do doradcy kredytowego w banku. Wystarczy dostęp do konta poprzez Internet. W praktyce polega to na tym, że podajesz kwotę nadpłaty kredytu i bank ponownie przelicza harmonogram. Klienci zawsze pytają o odsetki. Jak to jest? Czy bank zmusza do spłaty całości odsetek? Nie, nie ma takiej konieczności. Odsetki spłacasz tylko za dany miesiąc, inaczej za wykorzystany okres kredytu, a wykonując nadpłacanie kredytu spłacasz pożyczony kapitał.

Kredyt hipoteczny w MDM a nadpłata kredytu hipotecznego

Jeżeli skorzystałeś z rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych, to nadpłata nie może być wyższa niż kwota, którą otrzymałeś w ramach programu. W przeciwnym razie stracisz dofinansowanie. Nadpłatą nie jest również dodatkowe dofinansowanie, które dotyczy wsparcia w przypadku narodzin trzeciego dziecka w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytowej.

Nadpłata kredytu hipotecznego, gdzie znaleźć kalkulator nadpłaty kredytu

Jeśli jesteś przed wyborem kredytu poproś o to eksperta kredytowego. Bank pomoże Ci w sytuacji, jeśli już taki kredyt posiadasz. Kalkulator spłat kredytu hipotecznego możesz sprawdzić na naszej stronie.

Nadpłata kredytu hipotecznego przy aktualnie rekordowo niskim oprocentowaniu jest dobrym pomysłem, jeżeli oczywiście z tego tytułu nie ponosisz dodatkowych opłat. Co do zasady warto nadpłacać kredyt hipoteczny, ponieważ dzięki temu spłacasz do banku mniej odsetek za pożyczony kredyt. Kwestią indywidualną jest to, czy chcesz to wykonywać każdego miesiąca w mniejszych kwotach, czy raz na jakiś czas, ale konkretnie. Jeśli bezpłatna nadpłata kredytu hipotecznego to ważny dla Ciebie wątek to przyjdź na spotkanie do naszego biura.  Kredyt hipoteczny z możliwością wcześniejszej spłaty jest dla klientów zazwyczaj kluczowy. Nasz ekspert kredytowy pomoże wybrać taki bank, który Ci to umożliwi.


Zostaw nam swój kontakt i weź najlepszy kredyt hipoteczny 

Zapisz się na spotkanie z Ekspertem Kredytowym


Wybierz najlepszy dla Ciebie termin, oddzwonimy z potwierdzeniem spotkania.


Pomocne Materiały 

Kredyt hipoteczny poradnik – zbiór ważnych artykułów dla osób podejmujących kredyt hipoteczny

Poradnik inwestora rynku nieruchomości – kredyty hipoteczne dla inwestorów


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowyOlga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W dwóch ostatnich latach zespół MBF pomógł klientom uzyskać kredyty na kwotę 100 mln złotych. Olga zarządza w biurze linią kredytów na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych, Dawid z kolei zajmuje się linią kredytów private banking (kredyty powyżej 1 mln złotych). Wspólnie zarządzają linią kredytów dla Inwestorów.

Agencja nieruchomości dostarcza dla klientów specjalnie przygotowane mieszkania przeznaczone pod wynajem. Dawid prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

Podziel sie wiedzą:
Facebook
Google+
http://malychabusinessfinance.com/nadplata-kredytu-hipotecznego/
LinkedIn

Może zainteresuje Cię również:

Wkład własny do kredytu hipotecznego Wkład własny do kredytu hipotecznego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jakiej sytuacji bank wymaga 10%, w jakiej 20%, w jakiej nie wymaga w ogóle wkładu pieniężnego w zakup mieszkania? Wkład własny do kredytu hipotecznego jest tematem, o który b...
Raty równe czy malejące? Raty równe czy malejące? Wybór pomiędzy ratą równą, czy malejącą może przysporzyć problemów potencjalnemu kredytobiorcy. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi pojęciami, oraz pomagamy dokonać najlepszego wyboru. Raty równe czy male...
Jak negocjować kredyt hipoteczny? Jak negocjować kredyt hipoteczny skutecznie? Poznaj 4 elementy zwiększające możliwości negocjacji z bankiem, a  zaoszczędzisz dużo pieniędzy! W naszej branży wiedza z zakresu jak negocjować kredyt hipoteczny jest w czymś rodzaju Złotego Grala. Ostat...
Najtańszy kredyt hipoteczny Najtańszy kredyt hipoteczny - jak wybrać najlepszy kredyt ze wszystkich banków? Przeczytaj artykuł i zdobądź przydatną wiedzę. Najtańszy kredyt hipoteczny to najpierw marzenie wielu Polaków, a następnie udręka części z nich. W dzisiejszym artykule...

Oceń powyższy artykuł

Zostaw proszę komentarzRadosław Fabiańczyk

2 miesiące ago

Nadpłata kredytu hipotecznego fajna sprawa, ale niestety najpierw trzeba na tę nadpłatę nazbierać 🙂

Dawid Małycha

2 miesiące ago

🙂 Naszym klientom pomagamy pomnażać pieniądze poprzez inwestycje na rynku nieruchomości, na zamówienie budujemy portfele nieruchomości inwestycyjnych przeznaczonych pod wynajem z ROE 10%

Radek

3 tygodnie ago

A jak jest z kredytami wzietymi przed wejściem ustawy? Mam w umowie wpisana prowizję przez 5 lat, kredyt brany w kwietniu 2017. Czy w związku z nowymi przepisami okres płacenia prowizji za wcześniejszą spłatę mi się skróci?

Dawid Małycha

3 tygodnie ago

W takim przypadku niestety obowiązuje zasada, że ważne jest to, co zapisane w umowie kredytowej

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

logo_mbf_wh

Znajdź Nas:

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance