Promesa kredytowa – jak uzyskać?

5/5 (4)

Promesa kredytowa to dokument, który może zabezpieczyć obie strony transakcji zakupu nieruchomości. Taki dokument jest ważny zarówno dla kredytobiorcy, jaki i zbywcy nieruchomości. Kiedy w 2010 roku po raz pierwszy pomagałam klientowi uzyskać kredyt hipoteczny promesa do kredytu była wtedy dodatkowo płatnym dokumentem. Dziś promesa kredytowa jest częścią procesu uzyskania kredytu, przez co wydawana jest bezpłatnie. Jej definicja jest jednak często błędnie interpretowana.  Promesa do kredytu nie zabezpieczy Cię w 100% w sposób, jaki zakładasz, ale pomoże Ci uzyskać informację jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Dzięki temu możesz uniknąć błędu związanego z przeszacowaniem jej wysokości.

Dzisiejszy artykuł to przedostatni wpis z cyklu, jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Poprzedni dotyczył jakich innych błędów uniknąć, kiedy podpisujesz umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. W dzisiejszym artykule wyjaśnię pojęcie promesy kredytowej w szczegółowy sposób. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest promesa kredytowa?
  • Czy promesa do kredytu zabezpieczy otrzymanie kredytu hipotecznego?
  • Promesa kredytowa a banki? W którym banku możesz liczyć na otrzymanie tego dokumentu?
  • W jakich sytuacjach promesa kredytowa może pomóc, kiedy warto z niej korzystać przy kredycie?

Co to jest promesa kredytowa?

Nasz doradca kredytowy może zabezpieczyć Cię przed stratą zadatku. Po pierwsze podczas pierwszego spotkania sprawdzimy ile wynosi Twoja zdolność kredytowa w każdym banku. Po drugie możemy wystąpić do banku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa na podstawie dokumentów finansowych i wniosku kredytowego. Jednocześnie ten dokument gwarantuje Ci przyznanie kredytu do wysokości kwoty jaką bank uzna za Twoją zdolność kredytową. Tak właśnie funkcjonuje promesa kredytowa. Co ważne, możesz ją otrzymać zanim przystąpisz do negocjacji ze zbywcą. Część z banków w swoim procesie kredytowym pozwala sprawdzić ile wynosi zdolność kredytowa w pierwszej kolejności na podstawie dokumentów finansowych. Jak długo trwa wydanie takiej decyzji przez bank? Kilka dni. W niektórych bankach, jeśli Twój doradca kredytowy ma dobre układy można uzyskać taką decyzję nawet w przeciągu jednego dnia. My oczywiście posiadamy takie znajomości.

Czy promesa do kredytu zabezpieczy otrzymanie kredytu hipotecznego?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Promesa kredytowa gwarantuje przyznanie kredytu do wysokości zdolności kredytowej. Promesa kredytowa nie gwarantuje Ci jednak otrzymania kredytu, ponieważ poza zdolnością kredytową bank sprawdza także nieruchomość. Co to dokładnie oznacza? Bank zleca wykonanie wyceny nieruchomości i może zdarzyć się tak, że jej wartość oszacuje na poziomie niższym, niż cena zakupu. Co wtedy? Cóż, może nie dojść do podpisania umowy kredytu, więc promesa nie będzie miała większego sensu. Należy jednak przyznać, że tam, gdzie zdolność kredytowa jest sprawdzana w pierwszej kolejności i następnie jest to pokazywane klientowi poprzez wystawianie promesy kredytowej, klient czuje się bezpieczniej. Warto też wiedzieć, że niektóre banki mają podwójny system weryfikacji, co oznacza że po wydaniu decyzji finansowej wniosek może trafić na tak zwaną drugą rękę do oceny przez kolejny szczebel decyzyjny. Odmowy w takich przypadkach występują bardzo rzadko, ale mogą się zdarzyć.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem Małycha Busines Finance

Promesa kredytowa a banki? W którym banku możesz liczyć na otrzymanie tego dokumentu?

Promesa do kredytu wydawana jest w ramach procesu oceny zdolności kredytowej. Co do zasady w większości banków ten proces funkcjonuje w podobny sposób. Na początku musisz złożyć do banku wniosek kredytowy wraz z dokumentami finansowymi. Doradca kredytowy pomoże Ci oczywiście w przygotowaniu i wypełnieniu tych czasem skomplikowanych dokumentów. Część z banków będzie od Ciebie wymagać dodatkowo dokumentów dla nieruchomości, którą zamierzasz zakupić. Dlatego możemy tutaj rozróżnić dwa podejścia. Klasyczne, kiedy promesa kredytowa może być wydana po przedstawieniu wszystkich wymaganych w procesie kredytowym dokumentów. W praktyce tutaj promesa kredytowa oznacza sprawdzenie przez pracownika banku (ale jeszcze nie analityka) zdolności kredytowej. Drugie podejście, bardziej nowoczesne, kiedy promesa do kredytu zostanie wydana na podstawie skróconej listy. W praktyce wystarczy wniosek kredytowy, oraz dokumenty finansowe. Tutaj bank oficjalnie potwierdza wysokość zdolności kredytowej poprzez zawiadomienie mailowe, bądź wystawienie odpowiedniego dokumentu informującego o tym fakcie. Poniżej przedstawiamy listę banków, gdzie możesz liczyć na taki właśnie proces.

promesa kredytowa

Podsumowanie. Jak uzyskać potwierdzenie otrzymania kredytu z banku?

Jeśli występuje konieczność otrzymania informacji o wysokości zdolności kredytowej masz dwie możliwości. Mniej formalną, prostszą i bardzo szybką. Nasz doradca kredytowy może Ci wyliczyć zdolności kredytową. Na podstawie naszego doświadczenia zrobimy to bardzo precyzyjnie. Jeśli natomiast potrzebujesz otrzymać zawiadomienie z banku na temat wysokości zdolności kredytowej możesz skorzystać z tabeli jaką przedstawiliśmy. Nasz doradca kredytowy złoży w Twoim imieniu wniosek, po czym uzyska dla Ciebie promesę do kredytu. Nasze usługi są bezpłatne, według ustawy o kredycie hipotecznym jesteśmy wynagradzani przez banki przed którymi Cię reprezentujemy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakich błędów uniknąć starając się o kredyt hipoteczny koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem na ten temat odmowa kredytu hipotecznego. Będzie to ostatni wpis cyku jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego?

 

Olga Małycha – Z miłości do nieruchomości i finansów

Małycha Business Finance – nasze usługi wynagradza bank

Olga i Dawid to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego. Posiadają kilkunastoletnie doświadczenie i specjalizują się w finansowaniu nieruchomości. Olga zarządza w biurze linią kredytów na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych, Dawid z kolei zajmuje się linią kredytów private banking (kredyty powyżej 1 mln złotych) Wspólnie zarządzają linią kredytów dla Inwestorów, ponieważ oboje kochają nieruchomości. W dwóch ostatnich latach zespół MBF pomógł klientom uzyskać kredyty na kwotę 100 mln złotych.

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Podziel sie wiedzą:
Facebook
Google+
http://malychabusinessfinance.com/promesa-kredytowa/
LinkedIn

Może zainteresuje Cię również:

Najtańszy kredyt hipoteczny Najtańszy kredyt hipoteczny - jak wybrać najlepszy kredyt ze wszystkich banków? Przeczytaj artykuł i zdobądź przydatną wiedzę. Najtańszy kredyt hipoteczny to najpierw marzenie wielu Polaków, a następnie udręka części z nich. W dzisiejszym artykule...
Nadpłata kredytu hipotecznego Nadpłata kredytu hipotecznego to ważny aspekt kredytu hipotecznego. Odpowiadamy dziś na pytania: czy i kiedy jest bezpłatna, oraz dlaczego nie wszystkie banki pobierają opłatę? Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem obciążającym nasz domowy budżet...
Jak negocjować kredyt hipoteczny? Jak negocjować kredyt hipoteczny skutecznie? Poznaj 4 elementy zwiększające możliwości negocjacji z bankiem, a  zaoszczędzisz dużo pieniędzy! W naszej branży wiedza z zakresu jak negocjować kredyt hipoteczny jest w czymś rodzaju Złotego Grala. Ostat...
Raty równe czy malejące? Raty równe czy malejące? Wybór pomiędzy ratą równą, czy malejącą może przysporzyć problemów potencjalnemu kredytobiorcy. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi pojęciami, oraz pomagamy dokonać najlepszego wyboru. Raty równe czy male...

Oceń powyższy artykuł

Zostaw proszę komentarzCezary

8 miesięcy ago

Nie słyszałem o czymś takim jak promesa kredytowa. Bardzo ciekawy wpis!

Dawid Małycha

8 miesięcy ago

Super, dziękujemy!

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - Małycha Business Finance

4 miesiące ago

[…] w sprawie uzyskania najlepszego kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać promesę kredytową, oraz czy jest to w ogóle możliwe, zapoznaj się z naszym wpisem na ten […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

logo_mbf_wh

Znajdź Nas:

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance