Wynajem czy Kredyt?

5/5 (3)


Wynajem czy kredyt? To chyba jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, jakie zadają sobie osoby które chcą kupić mieszkanie. Każdy ekspert kredytowy słyszał je zapewne setki razy. Osobiście stałem przed takim dylematem wiele lat temu, ale doskonale pamiętam emocje z nim związane. Kredyt hipoteczny to przecież wiele wyrzeczeń. Wynajem mieszkania wydaje się znacznie prostszy i tańszy. W dzisiejszym artykule postaram się pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Kilka dni temu byłem gościem programu Pani Małgorzaty Rozenek – Majdan „W dobrym stylu” w TVN Style. Rozmawialiśmy m.in. o zakupie nieruchomości, stąd mam wiele świeżych przemyśleń. Na końcu tego wpisu znajdziesz przekierowanie do obejrzenia całego odcinka.

Tym wpisem jednocześnie rozpoczynamy cykl pięciu artykułów na temat przygotowania do rozpoczęcia procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Czytając ten wpis do końca natrafisz na przekierowanie do kolejnego i tak pozyskasz wiedzę na temat:

 • co bardziej się opłaca: wynajmować, czy kupić własne mieszkanie na kredyt hipoteczny
 • czym się różni zaliczka, od zadatku (to drugi wpis)
 • na co zwrócić uwagę podpisując umowę przedwstępną zakupu nieruchomości (trzeci wpis)
 • jak i po co uzyskać promesę kredytową (czwarty wpis)
 • jakich błędów uniknąć przy kredycie hipotecznym (piąty wpis)

Zachęcamy Cię do przeczytania ich wszystkich. Tymczasem zaczynamy od zastanowienia się co bardziej się opłaca: wynajem, czy kredyt?

Kredyt hipoteczny nie jest taki straszny.

Zacznijmy od wątku ekonomicznego. Według Raportu AMRON za 1 kwartał 2017 roku, średnia cena za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie to około 7.500 złotych za metr kwadratowy. Jednocześnie warszawiacy często wybierają metraże w tym segmencie do 50 metrów. Co oznacza, że modelowe mieszkanie dwupokojowe w stolicy kosztuje około 375.000 złotych. Według tych samych statystyk średni najem mieszkania w Warszawie to koszt około 1.500 złotych. Porównajmy to do kosztów kredytu. Kredyt hipoteczny na takie mieszkanie to koszt około 1.600 złotych. Założyłem wkład własny dziesięć procent oraz trzydziestoletni okres kredytowania. Co to oznacza? Na rynku warszawskim nie ma różnicy pomiędzy kosztem wynajmu, a kredytem. Ten rynek to dziś 40% sprzedaży kredytów mieszkaniowych w Polsce. Jak wygląda sytuacja na innych rynkach? Kraków, Poznań, Wrocław? Ceny mieszkań są tam niższe o średnio 2.000 złotych za metr kwadratowy. Ceny najmu mieszkań są jednak bardzo zbliżone. Oznacza to, że może zdarzyć się sytuacja odwrotna do tej z Warszawy. Cena najmu będzie wyższa od kredytu. To jest prosta matematyka. Wynajem mieszkania w Polsce nie stanowi znacznej różnicy od ceny kredytu.

Inwestowanie w nieruchomości to 60% inwestycji światowych.

Inwestycje w nieruchomości to także budowanie majątku. 60% inwestycji na całym świecie to właśnie nieruchomości. Nie bez powodów przyjęło się mówić, że na inwestowaniu w mieszkania nie można stracić. Poza tym, my Polacy lubimy mieć swoje „m”. Tak wynika z danych Eurostatu, od wielu lat kupujemy mieszkania. Wynika to także z naszych przyzwyczajeń narodowych. W latach 90-tych w Polsce każdy musiał mieć mieszkanie. Jestem z pokolenia dzieci, których rodzice otrzymali mieszkanie, bo system tak przydzielał. Naturalnie ja i moje pokolenie idziemy też tą drogą. Moja córka pewnie będzie miała do tego już mniejszy sentyment. No właśnie, czy na pewno? Przyjęło się mówić, że „za granicą” ludzie często zmieniają pracę, migrują pomiędzy miastami. W naszym kraju także występuje migracja. Z mniejszych miast do większych, oraz z większych do Warszawy. Przypadki zmiany miejsca zamieszkania za pracą się zdarzają, ale nadal są bardzo rzadkie. Jeśli więc nie zamierzasz zmieniać często miasta swojego zamieszkania, chyba nie musisz się obawiać kupna nieruchomości. Poza tym mieszkanie zawsze można wynająć.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem Małycha Business Finance

Wygodniej mieszka się na swoim.

Wiecie co najbardziej mi przeszkadzało, kiedy ja sam wynajmowałem mieszkanie? Brak prywatności. Bardzo lubiłem moich współlokatorów, to byli moi przyjaciele. Mając jednak 26 lat człowiek oczekuje od życia określonych standardów. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Dlatego dylemat: wynajem czy kredyt przestał być taki straszny. Jednym z tych standardów było mieć więcej prywatności. Kiedy ją otrzymałem zacząłem myśleć o kolejnym standardzie. Po ludzku chciałem mieszkać w ładnym miejscu. Czy mieszkanie wynajmowane może spełnić to marzenie? Raczej nie.

Wynajem czy kredyt, spróbujmy podsumować.

Plusy posiadania mieszkania na kredyt:

 • po spłacie kredytu mieszkanie staje się naszym majątkiem
 • mieszkamy „na swoim” i nie płacimy komuś za wynajem
 • możliwość aranżacji nieruchomości według własnego gustu
 • ludzie poczucie stabilizacji buduje się min. poprzez posiadanie własnego mieszkania

Plusy wynajmu mieszkania:

 • wolność, swoboda w możliwościach zmiany miejsca zamieszkania
 • wszelkie naprawy, remonty są po stronie właściciela nieruchomości
 • oszczędności zostają na koncie, zamiast podróży na wkład własny w mieszkanie

Wynajem czy kredyt, to bardzo indywidualna sprawa. Każdy z nas powinien odpowiedzieć sam na to pytanie. Kiedy ja słyszę to zdanie w biurze, zawsze polecam klientom, aby przed podjęciem decyzji spojrzeli na następujące fakty. Kredyt hipoteczny w Polsce nie jest znacząco droższy od wynajmu mieszkania, w niektórych miastach jest tańszy. Ekspert kredytowy, do którego udasz się na spotkanie z pewnością pokaże Ci wszystkie wyliczenia związane z tym założeniem. Kolejny argument – nadal nie jesteśmy migrującym społeczeństwem, co oznacza, że szanse na przymusowe porzucenie naszego mieszkania nie są duże. Poza tym zawsze mieszkanie można wynająć. Tylko zakup naszego mieszkania da nam pełną swobodę. Swobodę prywatności, standardu wykończenia, lokalizacji, metrażu i wielu innych spraw, o których będziemy decydować tylko my sami. To jest jednak mój punkt widzenia.

Mój pierwszy kredyt mieszkaniowy podjąłem wiele lat temu i nigdy tego nie żałowałem. Życzę Tobie wybrania takiej strategii inwestowania w nieruchomości, żebyś po prostu czuł się szczęśliwym człowiekiem. Wynajem, czy kredyt to przecież tylko narzędzie w kierunku celu jakim jest szczęśliwe życie. Jeśli potrzebujesz wybrać kredyt hipoteczny koniecznie zgłoś się do naszego biura. Nasz ekspert kredytowy pomoże wybrać Ci najlepszy kredyt na zakup mieszkania, do tego bezpłatnie. Tymczasem zapraszam Cię do zapoznania się z drugim wpisem z tego cyklu artykułów, tym razem zaliczka, a zadatek. Dowiesz się czym różnią się te pojęcia?

TVN Style – obejrzyj cały odcinek. Kliknij w zdjęcie!

ekspert kredytowy

Dawid Małycha – Z miłości do nieruchomości i finansów

Małycha Business Finance – nasze usługi wynagradza bank

Olga i Dawid to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego. Posiadają kilkunastoletnie doświadczenie i specjalizują się w finansowaniu nieruchomości. Olga zarządza w biurze linią kredytów na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych, Dawid z kolei zajmuje się linią kredytów private banking (kredyty powyżej 1 mln złotych) Wspólnie zarządzają linią kredytów dla Inwestorów, ponieważ oboje kochają nieruchomości. W dwóch ostatnich latach zespół MBF pomógł klientom uzyskać kredyty na kwotę 100 mln złotych.

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Podziel sie wiedzą:
Facebook
Google+
http://malychabusinessfinance.com/wynajem-czy-kredyt/
LinkedIn

Może zainteresuje Cię również:

Ustawa o kredycie hipotecznym Ustawa o kredycie hipotecznym, czyli najważniejsza ustawa dla osób podejmujących kredyt na mieszkanie. Sprawdź jakie masz prawa wobec banku! Ustawa o kredycie hipotecznym została wprowadzona jako pokłosie dyrektywy Unii Europejskiej tzw. MCD dla k...
Kredyty hipoteczne ING – co warto wiedzieć? Kredyty hipoteczne ING uważane są za najlepsze na rynku. Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania dla klienta rynku mieszkaniowego, inwestora, oraz klienta premium. Kredyty hipoteczne ING Bank Śląski S.A. uważane są za jedne z najlepszych rozwiązań ...
Zaliczka a Zadatek? Zaliczka a zadatek, poznaj różnice pomiędzy tymi pojęciami i zabezpiecz się przy podpisaniu umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. „Panie Dawidzie, a czym w praktyce różnią się to pojęcia? Zaliczka a zadatek. O co w tym chodzi?” To zdanie słysz...
Jak negocjować kredyt hipoteczny? Jak negocjować kredyt hipoteczny skutecznie? Poznaj 4 elementy zwiększające możliwości negocjacji z bankiem, a  zaoszczędzisz dużo pieniędzy! W naszej branży wiedza z zakresu jak negocjować kredyt hipoteczny jest w czymś rodzaju Złotego Grala. Ostat...

Oceń powyższy artykuł

Zostaw proszę komentarzZaliczka a Zadatek? - Małycha Business Finance

5 miesięcy ago

[…] procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Pierwszy wpis dotyczył ustalanie co się bardziej opłaca: wynajem, czy kredyt? Tymczasem zapraszam Cię do poznania różnicy pomiędzy zaliczką, a zadatkiem. Czytając […]

O co pytać doradcę kredytowego? - Małycha Business Finance

5 miesięcy ago

[…] Dzisiejszy artykuł zakończył cykl artykułów na temat tego w jaki sposób wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz najlepszego eksperta kredytowego. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jak przygotować się do procesu podjęcia kredytu hipotecznego możesz przeczytać nasz kolejny cykl. Zacznij od wpisu wynajem, czy kredyt? […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

logo_mbf_wh

Znajdź Nas:

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance