Zaliczka a Zadatek?

Zaliczka a zadatek – czym w praktyce różnią się te dwa pojęcia? O co w tym dokładnie chodzi? Osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czym jest zaliczka a zadatek. Wymienione pojęcia używane są zamiennie, a przez to bardzo często są ze sobą mylone. Powinieneś jednak wiedzieć, że zaliczka a zadatek to dwie zupełnie różne rzeczy. Mając tego świadomość unikniesz trudnych sytuacji w przyszłości, dokonując wszelkich transakcji, chociażby na rynku nieruchomości

Nazywam się Olga Małycha i jestem Ekspertem Kredytów Hipotecznych. Wskazywanie najkorzystniejszych kredytów hipotecznych i pomoc w całym procesie kredytowym to moja praca. Swoją wieloletnią wiedzą nabytą podczas pracy w bankowości i branży finansowej dzielę się na moim blogu. Każdy klient w moim biurze może liczyć na wyjaśnienie wszelkich najtrudniejszych pojęć, jak chociażby zaliczka a zadatek!

Właśnie czytasz drugi artykuł cyklu jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Pierwszy wpis dotyczył ustalenia bardziej opłacalnej kwestii, jaką jest wynajem czy kredyt. Tymczasem zapraszamy Cię do poznania różnicy, czyli czym charakteryzuje się zaliczka a zadatek.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Co to jest zaliczka?
  • Co to jest zadatek?
  • Jaka jest różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem?

Co to jest zaliczka?


Zaliczka to częściowa opłata za zakup, jaki ma zostać dokonany w przyszłości. Wpłaca się ją na poczet całego wynagrodzenia sprzedawcy nieruchomości. Specyfiką zaliczki jest to, że w określonych sytuacjach podlega ona zwrotowi. Kiedy może nastąpić taka ewentualność? Zaliczka zawsze podlega zwrotowi, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku. Nie ma znaczenia, czy umowę zrywa biorący zaliczkę, czy też płacący. W każdej sytuacji podlega ona obowiązkowemu zwrotowi. Jeśli natomiast transakcja zakończy się sukcesem, nabywca musi jedynie dopłacić różnicę między kwotą zaliczki a całkowitą ceną transakcyjną (ceną zakupu).

Podsumowując, zaliczka nie stanowi zabezpieczenia umowy, a jej wysokość i termin wpłaty strony ustalają indywidualnie i co ważne, nie ma co do tego żadnych odgórnych regulacji prawnych. To jedna z kwestii, czym różni się zaliczka a zadatek.

Umówmy się jednak, jeśli jesteś kupującym nieruchomość i martwisz się o swoją zdolność kredytową, w takiej sytuacji zaliczka jest lepszym rozwiązaniem. Inną sprawą jest fakt, czy na dzisiejszym rynku nieruchomości znajdzie się zbywca, który się na to zgodzi? Nie sądzę. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc wizyta u eksperta kredytowego, który przygotuje Cię do transakcji w taki sposób, że zabezpieczy wpłacone przez Ciebie pieniądze.


Co to jest zadatek?


Przepisy prawne zupełnie inaczej regulują sprawę zadatku, dlatego ma zupełnie inne znaczenie niż zaliczka. Nie jest to częściowa opłata, ale zabezpieczenie wywiązania się z umowy, które w założeniu ma chronić obie strony transakcji. Należy jasno i jednoznacznie zawrzeć w umowie wysokość zadatku, a jego wpłata powinna nastąpić w momencie jej zawierania. W praktyce bywa z tym różnie. Zazwyczaj zadatek jest wpłacany w obecności notariusza, czasami „do ręki” sprzedającego, a w jeszcze innych sytuacjach przelewem na ustalony numer rachunku, który musi być zapisany w dokumencie jakim jest umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Najważniejsza kwestia jaka odróżnia dwa pojęcia zaliczka a zadatek jest to, że zadatek nie podlega zwrotowi. Jeżeli umowa zostanie w całości zrealizowana i strony będą rozliczały jej dalsze etapy, wówczas zadatek zostaje wliczony na poczet ceny. Jeśli nabywca nieruchomości zrezygnuje z zakupu mieszkania lub lokalu komercyjnego to traci wpłacony zadatek. Jeśli jednak doszłoby do odwrotnej sytuacji, w której to zbywca wycofałby się z transakcji, to nabywca otrzymałaby od niego dwukrotność wpłaconego przez siebie zadatku. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której obie strony w umowie porozumiały się, że w razie nieudanej transakcji zadatek zostanie zwrócony temu, kto go wpłacił, bez możliwości jego dwukrotnego powiększenia.


Zaliczka a zadatek – co warto zapamiętać?


  • Zaliczka podlega zwrotowi, jeśli umowa nie zostanie dotrzymana – nie ma znaczenia, z czyjej winy.
  • Zadatek jest bezzwrotny – chyba, że strony umówią się inaczej i zostanie to zapisane w umowie
  • Informacja o zadatku musi być zapisana w przedwstępnej umowie zakupu nieruchomości – inaczej wszystkie wpłaty zgodnie z literą prawa będą traktowane jako zaliczki
  • Zaliczka a zadatek – jej wysokość ustalają strony transakcji, zwyczajowo jest to 10% wartości ceny sprzedaży nieruchomości

Zaliczka a zadatek – Podsumowanie


Już teraz wiesz, że zaliczka a zadatek to dwa różne pojęcia. Co ważne, ich znaczenie odbiega od siebie znacznie, a brak wiedzy o nich, mógłby sprawić w wielu sytuacjach problemy. Zaliczka a zadatek – każda z tych przedpłat niesie ze sobą zupełnie inne skutki prawne i wywołuje zupełnie inne efekty. Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swojego interesu i zwiększeniu szansy, że umowa dojdzie do skutku to wybierz zadatek. Zaliczka w zasadzie niczego nie gwarantuje, chyba że nie jesteś pewny swojej zdolności kredytowej.

Prawda jest taka, że jeśli stoisz przed zamiarem zakupu nieruchomości, czy to komercyjnej bądź mieszkaniowej, warto mieć kogoś, kto będzie wiedział jak odpowiednio pomóc. Zaliczka a zadatek to tylko jedna z kwestii, którą warto mieć na uwadze. Doradca kredytowy zawsze wskaże najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Współpracując z taką osobą możesz ustalić zapis w umowie zakupu nieruchomości mówiący o tym, że zadatek zostanie zwrócony w przypadku otrzymania przez Ciebie trzech negatywnych decyzji kredytowych w banku. Takie decyzje oczywiście może przedstawić Twój ekspert kredytowy. Dlatego zapraszamy Cię do naszego biura – nasz zespół jest gotowy Ci pomóc!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarz



Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] nabywcy nieruchomości jest bardzo duża. W ostatnim tygodniu pisałem o różnicach pomiędzy zaliczką, a zadatkiem. W dzisiejszym tekście wyjaśnię problemy związane z podpisaniem umowy kiedy sprzedajesz lub […]

Promesa kredytowa - jak uzyskać? - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] zadatku, oraz różnice pomiędzy zaliczką za zadatkiem przedstawiamy w innym naszym artykule: Zaliczka a zadatek. Po pierwsze podczas pierwszego spotkania sprawdzimy ile wynosi Twoja zdolność kredytowa w […]

Wynajem czy Kredyt? - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] Tymczasem zapraszam Cię do zapoznania się z drugim wpisem z tego cyklu artykułów, tym razem zaliczka, a zadatek. Czym różnią się te […]

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] ostatnim tygodniu pisałem o różnicach pomiędzy zaliczką, a zadatkiem. Był to drugi artykuł cyklu jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego. W […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance