Promesa kredytowa – jak uzyskać?

Promesa kredytowa to dokument, który może zabezpieczyć obie strony transakcji zakupu nieruchomości. Jest on ważny zarówno dla kredytobiorcy, jaki i sprzedawcy nieruchomości. Kiedy w 2010 roku po raz pierwszy pomagałam klientowi uzyskać kredyt hipoteczny, promesa kredytowa była wtedy dodatkowo płatnym dokumentem. Dziś natomiast jest częścią procesu uzyskania kredytu, przez co wydawana jest bezpłatnie. Jej definicja jest jednak często błędnie interpretowana. Promesa kredytowa nie zabezpieczy Cię w pełni, ale pomoże uzyskać rzetelną informację, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Dzięki temu możesz uniknąć błędu związanego z przeszacowaniem jej wysokości.

Nazywam się Olga Malycha i jestem Ekspertem Kredytów Hipotecznych. Pomagam wszystkim osobom zgłaszającym się do mnie z prośbą o pomoc wskazując najkorzystniejsze oferty kredytu hipotecznego oraz przeprowadzając przez cały proces kredytowy. Prowadzę własne biuro Małycha Business Finance, a w wolnych chwilach dzielę się swoją wiedzą na prowadzonym przeze mnie blogu kredytowym.

Dzisiejszy artykuł to przedostatni wpis z cyklu, jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Poprzedni dotyczył jakich innych błędów uniknąć, podpisując dokument jakim jest umowa przedwstępną zakupu nieruchomości. Tym razem postaram się wyjaśnić w szczegółowy, ale jasny sposób, czym dokładnie jest promesa kredytowa.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Co to jest promesa kredytowa?
  • Czy promesa kredytowa zabezpieczy otrzymanie kredytu hipotecznego?
  • W którym banku promesa kredytowa jest możliwa do otrzymania?
  • Kiedy warto skorzystać z promesy kredytowej?

Co to jest promesa kredytowa?


Nasz doradca kredytowy może zabezpieczyć Cię przed stratą zadatku. Przede wszystkim podczas pierwszego spotkania sprawdzimy, ile wynosi Twoja zdolność kredytowa w każdym banku. Po drugie możemy wystąpić do banku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa na podstawie dokumentów finansowych i wniosku kredytowego. Jednocześnie ten dokument gwarantuje Ci przyznanie kredytu do wysokości kwoty, jaką bank uzna za Twoją zdolność kredytową. Tak właśnie funkcjonuje promesa kredytowa. Co ważne, możesz ją otrzymać zanim przystąpisz do negocjacji ze zbywcą.

Część z banków w swoim procesie kredytowym pozwala sprawdzić ile wynosi zdolność kredytowa w pierwszej kolejności na podstawie dokumentów finansowych. Jak długo trwa wydanie takiej decyzji przez bank? Jest to zazwyczaj kilka dni. W niektórych bankach, jeśli Twój doradca kredytowy ma odpowiednią sieć kontaktów, można uzyskać taką decyzję nawet w przeciągu jednego dnia.


Czy promesa kredytowa zabezpieczy otrzymanie kredytu hipotecznego?


Odpowiedź na takie pytanie nie jest jednoznaczna. Promesa kredytowa zabezpiecza przyznanie kredytu do wysokości zdolności kredytowej, jednak nie gwarantuje otrzymania kredytu, ponieważ poza zdolnością kredytową bank sprawdza także nieruchomość. Co to dokładnie oznacza? Bank zleca wykonanie wyceny nieruchomości i może zdarzyć się tak, że jej wartość oszacuje na poziomie niższym, niż cena zakupu. Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim może nie dojść do podpisania umowy kredytu, więc promesa nie będzie miała większego sensu.

Należy jednak przyznać, że tam, gdzie zdolność kredytowa jest sprawdzana w pierwszej kolejności i następnie jest to pokazywane klientowi poprzez wystawianie promesy kredytowej, klient czuje się bezpieczniej. Warto też wiedzieć, że niektóre banki mają podwójny system weryfikacji, co oznacza, że po wydaniu decyzji finansowej wniosek może trafić na do kolejnej weryfikacji przez następny szczebel decyzyjny. Odmowa kredytu hipotecznego w takich przypadkach występuje bardzo rzadko, ale może się zdarzyć.


W którym banku możesz liczyć na otrzymanie promesy kredytowej?


Promesa kredytowa wydawana jest w ramach procesu oceny zdolności kredytowej. Co do zasady, w większości banków ten proces funkcjonuje w podobny sposób. Na początku musisz złożyć do banku wniosek kredytowy wraz z dokumentami finansowymi. Doradca kredytowy pomoże Ci oczywiście w przygotowaniu i wypełnieniu tych często skomplikowanych dokumentów. Część z banków będzie od Ciebie wymagać dodatkowo dokumentów dla nieruchomości, którą zamierzasz zakupić.

Możemy tutaj rozróżnić dwa podejścia. Klasyczne, kiedy promesa kredytowa może być wydana po przedstawieniu wszystkich wymaganych w procesie kredytowym dokumentów. W praktyce tutaj promesa kredytowa oznacza sprawdzenie przez pracownika banku (ale jeszcze nie analityka) zdolności kredytowej. Drugie podejście, bardziej nowoczesne, kiedy promesa kredytowa zostanie wydana na podstawie skróconej listy. W praktyce wystarczy wniosek kredytowy oraz dokumenty finansowe. Tutaj bank oficjalnie potwierdza wysokość zdolności kredytowej poprzez zawiadomienie mailowe bądź wystawienie odpowiedniego dokumentu informującego o tym fakcie. Poniżej przedstawiamy listę banków, gdzie możesz liczyć na taki właśnie proces.

promesa kredytowa


Promesa kredytowa – Podsumowanie


Jeśli występuje konieczność otrzymania informacji o wysokości zdolności kredytowej masz dwie możliwości. Mniej formalną, prostszą i bardzo szybką. Nasz doradca kredytowy pomoże Ci wyliczyć zdolności kredytową. Na podstawie naszego doświadczenia zrobimy to bardzo precyzyjnie. Jeśli natomiast potrzebujesz otrzymać zawiadomienie z banku na temat wysokości zdolności kredytowej, możesz skorzystać z tabeli jaką przedstawiliśmy. Nasz doradca kredytowy złoży w Twoim imieniu wniosek, po czym uzyska dla Ciebie dokument,  jakim jest promesa kredytowa. Nasze usługi są bezpłatne, ponieważ jak wskazuje ustawa o kredycie hipotecznym jesteśmy wynagradzani przez banki przed którymi Cię reprezentujemy!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarz



Cezary

6 lat ago

Nie słyszałem o czymś takim jak promesa kredytowa. Bardzo ciekawy wpis!

Dawid Małycha

6 lat ago

Super, dziękujemy!

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] w sprawie uzyskania najlepszego kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać promesę kredytową, oraz czy jest to w ogóle możliwe, zapoznaj się z naszym wpisem na ten […]

Jolka

5 lat ago

Cześć wielkie dzięki za post !

Patrycja

4 lata ago

Witam ja dziś otrzymałam wiadomość od mojej doradczyni finansowej że bez promesy nie otrzymamy kredytu A mój dyrektor nie wystawi mi takiego czegoś i co teraz ??

Dawid Małycha

4 lata ago

dzień dobry! tu jest jakieś nieporozumienie, promesa nie jest warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego, a Pani przełożony nie może też jej formalnie wystawić. proszę zapytać raz jeszcze gdzie jest kłopot z kredytem.

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance