BIK

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat BIK. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

BIK

Ułożone monety, a w tle osoba pobierająca swój raport BIKBIK – jest to skrót nazwy Biura Informacji Kredytowej. Przede wszystkim jest to baza danych gromadząca informacje na temat historii kredytowej klientów instytucji bankowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) i parabanków. Biuro powstało na bazie porozumienia Związku Banków Polskich i prywatnych instytucji kredytujących. Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych na temat historii kredytowej osób indywidualnych i przedsiębiorców. Znajdują się tu informacje o trwających i już spłaconych zadłużeniach takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity, poręczenia kredytów.

Celem Biura Informacji Kredytowej jest pomoc w zarządzaniu ryzykiem kredytowym w Polsce, a także udzielanie informacji na temat wiarygodności płatniczej potencjalnych kredytobiorców czy kontrahentów. Baza gromadzi dane na temat terminowości spłat zadłużeń. Zarówno na temat zobowiązań spłaconych terminowo, jak i o pożyczkach i kredytach niespłaconych lub ratach uregulowanych z opóźnieniem. Pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej ma wpływ na ocenę wiarygodności kredytobiorców przez banki podczas rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu, czyli na tzw. scoring bankowy.

Historia kredytobiorcy w BIK – w jakich sytuacjach bank może odmówić kredytu?

Każdy bank dokładnie weryfikuje każdą osobę, która wnioskuje o kredyt hipoteczny. Kredytodawcy zależy, aby nawiązać współpracę z podmiotem, który będzie w stanie regulować swoje zobowiązanie. Weryfikacja danych w Biurze Informacji Kredytowej to jedna z procedur, jaką preferuje każdy bank. W jakich przypadkach można spotkać się z odmową kredytu?

  • Sytuacja, w której kredytobiorca ma aktualnie problemy ze spłatą zobowiązań objawiających się w opóźnieniach lub wysokich zaległościach
  • Jeżeli na skutek zadłużenia toczy się wobec kredytobiorcy postępowanie egzekucyjne bądź windykacyjne,
  • Problemy ze spłatą mandatów lub jakichkolwiek nałożonych kar.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Kredyt hipoteczny a BIK

Kredyt hipoteczny a BIK

Kredyt hipoteczny a BIK, czyli jak historia kredytowa wpływa na możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Sprawdź, co każdy powinien wiedzieć o BIK!

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?