Marża kredytu hipotecznego
Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia marża kredytu hipotecznego. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.
Marża kredytu hipotecznego
Marża kredytu hipotecznego – jest to jedna z części składowych oprocentowania kredytu, stanowiąca de facto właściwy zarobek banku, czyli zysk. Jej wysokość nie ma odgórnie uregulowanej wartości, więc każdy bank może ustalić własną. Wpływ ma między innymi polityka banku, minimalny wkład własny, zdolność kredytowa indywidualnego klienta oraz kwota zaciągniętego kredytu. Kredytobiorca ma jednak możliwość obniżenia jej wysokości stosując negocjacje kredytu hipotecznego. Niższa marża kredytu to niższa comiesięczna rata, a także niższy całkowity koszt kredytu.
Kwota zapisana jest zawsze w umowie o kredyt w postaci procentowej, a jej wysokość nie może wzrosnąć w całym okresie obowiązywania umowy. W tej sytuacji warunkiem jest terminowa spłata rat przez kredytobiorcę. Średnie marże dla kredytów hipotecznych o średnim wolumenie w Polsce wynoszą od 1,5 do 4%.
Od czego zależy marża kredytu hipotecznego i jej wysokość?
Na wysokość marży ma wpływ co najmniej kilka czynników. Przygotowując się do uzyskania kredytu, należy mieć świadomość, na jakie elementy zwracać dokładnie uwagę. Na marżę kredytu hipotecznego wpływ mają następujące czynniki:
- Oferta danego banku – jest ona uzależniona od tego, czy bank ma akurat promocję czy też ofertę standardowową bądź kierowaną do danych grup zawodowych,
- Wkład własny – w zasadzie im wyższy wkład własny, tym można oczekiwać niższej marży kredytu,
- Dodatkowe produkty oferowane przez bank – można zaliczyć tutaj wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, jak również założenie konta w banku, do którego wnioskujemy do kredyt,
- Wybór usług danego banku – na wysokość marży wpływ ma również to, czy kredytobiorca kiedykolwiek korzystał z oferty danego banku.