WIBOR ®

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat WIBOR ® Definicję WIBOR ® znajdziesz TUTAJ.

WIBOR ®

Grafika przedstawiająca znak zapytania, szukając odpowiedzi, ile wynosi WIBORWIBOR ® (czyli oprocentowanie referencyjne lub inaczej stopa bazowa) – jest to skrót oznaczający wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Jego pełna nazwa brzmi Warsaw InterBank Offered Rate i wskazuje na wysokość oprocentowania, według której banki udzielają pożyczek sobie nawzajem. Omawiany wskaźnik może się zmieniać i ma bezpośredni wpływ na koszty naszych kredytów. Jeśli stopy procentowe pożyczek międzybankowych wzrastają, wzrasta także wysokość naszej miesięcznej raty, RRSO oraz całkowity koszt kredytu. Na ogół jednak stopy procentowe dla pożyczek międzybankowych utrzymują się na stabilnym poziomie.

W przypadku wyliczania rat kredytu hipotecznego większość banków stosuje wskaźnik określany jako 3M oznaczający stopy obowiązujące na każde 3 miesiące od przodu. Jeśli w umowie o kredyt widnieje taki właśnie symbol, oznacza on, iż rata kredytu nie będzie zmieniać się częściej niż co 3 kolejne miesiące. Wskaźnik ten oraz marża kredytu hipotecznego składają się na całkowite oprocentowanie kredytu.

W jaki sposób ustalany jest WIBOR ® ?

Przygotowując się do wnioskowania o kredyt hipoteczny, warto mieć jak najszerszą świadomość w tym zakresie. Przede wszystkim należy wiedzieć, co wpływa na koszt kredytu oraz comiesięczną ratę. Dobrze jest posiadać wiedzę o omawianym wskaźniku. Jest on ustalany w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00, podczas tzw. fixingu. Największe banki w Polsce składają swoje oferty, po jakim oprocentowaniu są w stanie wzajemnie pożyczać sobie środki finansowe. Na podstawie odpowiednich obliczeń i uwzględnieniu wszystkich wariantów oferotwych ustalana jest średnia. Wpływ banków jest jednak znikomy, a największą rolę przy kształtowaniu tego wskaźnika ma Rada Polityki Pieniężnej (RPP), organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP). RPP podejmuje decyzje na podstawie skomplikowanych analiz, dbając o stabilność rynku kredytowego.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Co to jest WIBOR? WIBOR a rata kredytu

Co to jest WIBOR?

Co to jest WIBOR? Jest to stopa oprocentowania kredytu hipotecznego. Dowiedz się, co to jest i jaki ma wpływ na Twój kredyt hipoteczny!
Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?