LTV

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia kredytowego LTV. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

LTV

Makieta domu oraz monety, symbolizujące LTV

LTV – jest to skrót od angielskiego terminu Loan To Value. Oznaczająca on wartość kredytu hipotecznego w stosunku do wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie. Jest to jedno z kryteriów, według którego banki oceniają ryzyko udzielenia kredytu konkretnemu wnioskodawcy. Warto wspomnieć, iż wskaźnik LTV jest jednym z popularniejszych przeliczników, używanych przez banki do analizy ryzyka kredytowego. W bardzo dużym stopniu wpływa on ostateczny koszt kredytu.

Wskaźnik ma zatem konkretny wpływ na pozytywne bądź też negatywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny przez bank. Jest to jeden z ważniejszych czynników obok kryteriów takich jak chociażby scoring bankowy. Podsumowując, Im wyższy jest ten wskaźnik, tym bank może wymagać mniejszego wkładu własnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że kredytobiorca posiadający wyższy wkład własny ma lepszą pozycję do negocjacji. Co więcej, może uzyskać korzystniejszą ofertę.

Jak w praktyce wygląda LTV?

Przykładowo omawiany wskaźnik kredytu hipotecznego na 300.000 zł przy zabezpieczeniu w postaci nieruchomości o wartości 300.000 zł wynosi 100%. Jeśli zabezpieczeniem jest nieruchomości o wartości 450.000 zł, LTV wynosi w tym przypadku 75%. Bezpieczny z punktu widzenia banku jest jak najniższy LTV, zatem jeśli jest on wysoki instytucja może wymagać od kredytobiorcy dodatkowego zabezpieczenia. Może być nim na przykład ubezpieczenie kredytu hipotecznego lub ubezpieczenie niskiego minimalnego wkładu własnego. Dobrze wiedzieć, iż ten wskaźnik często mylony jest z pojęciem wkładu własnego, jaki wymagany jest przy zakupie danej nieruchomości. Należy mieć na uwadze, iż są to dwie różne kwestie pomimo wielu podobieństw.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Kredyt premium na zakup nieruchomości luksusowej

Kredyt premium na zakup nieruchomości luksusowej

Kredyt premium na zakup nieruchomości luksusowej - sprawdź, jak uzyskać korzystny kredyt hipoteczny w segmencie najdroższych mieszkań i domów!

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego. Dowiedz się kiedy bank wymaga 10%, w jakiej 20%, a kiedy nie wymaga w ogóle wkładu pieniężnego dla kredytu!

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?