Raty malejące

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia raty malejące. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

Raty malejące

Worek z pieniędzmi i monety w szklanym naczyniu wskazujące na raty malejąceRaty malejące – to obok rat równych jeden z dwóch systemów spłaty kredytu zakładający stałą część kapitałową i malejącą część odsetkową rat. W początkowym okresie spłaty zadłużenia rata malejąca wymaga większej spłaty odsetek niż rata równa. Dlatego jest od niej większa. Przykładowo w kredycie na 30 lat (360 miesięcy) rata malejąca zrównuje się z ratą równą w 142. miesiącu spłacania zadłużenia. Do tego czasu kredytobiorca spłaca wyższą ratę miesięczną, a po tym czasie – wysokość raty malejącej sukcesywnie spada. Wskazane raty to system, w którym ogólny zysk banku, czyli marża kredytu hipotecznego, przez cały okres kredytowania jest mniejszy niż w ratach równych. System ten opłaca się w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie planuje wcześniejszej spłaty kredytu, a samo zadłużenie, np. kredyt hipoteczny, rozłożone jest na długi okres. Wówczas oddaje do banku relatywnie mniejszą kwotę odsetek. System rat malejących w porównaniu do rat równych jest raczej wybierany rzadziej przez osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny.

Jakie zalety i wady charakteryzują raty malejące?

Kredytobiorca, który zastanawia się nad wyborem, jaki wybrać system spłaty kredytu, jest zmuszony do przeanalizowania wszelkich plusów i minusów. Wybierając system rat malejących, można wskazać ich zalety oraz wady. Z pewnością korzystną kwestią jest to, że wraz z upływem czasu wysokość rat staje się coraz niższa. Oczywiście co za tym idzie, taka rata jest lżejsza do spłaty. Biorąc pod uwagę ten właśnie czynnik, równocześnie można wskazać wadę. Chodzi o to, że w pierwszych miesiącach spłaty rata jest stosunkowo wysoka. Może okazać się to dość dużą barierą dla wielu kredytobiorców.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Raty równe czy malejące?

Raty równe czy malejące?

Raty równe czy malejące, czyli częsty dylemat przy wyborze raty kredytu hipotecznego. Sprawdź, które raty będą dla Ciebie korzystniejsze!

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?