Karencja w spłacie kredytu
Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia karencja w spłacie kredytu. Lista artykułów dostępna jest znajdziesz TUTAJ.
Karencja w spłacie kredytu
Karencja w spłacie kredytu – jest to inaczej zwłoka w spłacie, czyli odroczenie spłaty rat kredytu. Daje kredytobiorcy czas na uporządkowanie spraw związanych z finansami i bieżącymi wydatkami. Karencja może trwać nawet do trzech lat, podczas których zobowiązanie spłaty rat zostaje „zamrożone”. Karencji podlega część kapitałowa rat, nie podlega natomiast cześć odsetkowa. Oznacza to, że kredytobiorca jest zobowiązany do regularnej spłaty odsetek. Należy zwracać uwagę, aby nie mylić karencji z wakacjami kredytowymi. Dobrze pamiętać, iż właśnie przy tym wariancie można liczyć na przerwę w spłacie zarówno części odsetkowej jak i kapitałowej.
Kredytobiorca może uzyskać odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego, konsumenckiego, samochodowego czy inwestycyjnego. Warunkiem ustanowienia przez bank karencji jest mocne udokumentowanie takiej potrzeby przez kredytobiorcę. Karencja to rozwiązanie, o które wnioskują osoby chcące np. opóźnić spłacanie rat za dom na czas ukończenia jego budowy lub zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie i wybierają wariant jakim jest zakup mieszkania od dewelopera a kredyt hipoteczny.
Jakie zalety i wady ma karencja w spłacie kredytu?
Oczywiście, to rozwiązanie ma zarówno dobre, jak i mniej korzystne aspekty. Po stronie pozytywów na pewno można wskazać niewątpliwą pomoc w sytuacji, gdy kredytobiorca popada w problemy z możliwością regulowania zobowiązania. Kolejna kwestia to uniknięcie wszelkich konsekwencji z tytułu braku spłaty kredytu. Jest to chociażby wpisanie na listę dłużników czy w bardziej skrajnych przypadkach, egzekucji komorniczej.
Należy jednak pamiętać, iż karencja w spłacie kredytu to wyłącznie zawieszenie części kapitałowej spłaty kredytu, bez części odsetkowej, którą należy regulować. Dla wielu osób problemem okaże się również to, iż finalnie można spotkać się z wyższą ratą pod koniec okresu kredytowania.