Doradca finansowy

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia doradca kredytowy. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

Doradca finansowy

Spotkanie, podczas którego doradca finansowy podaje rękę kredytobiorcyDoradca finansowy - jest to osoba doradzająca klientom (osobom fizycznym) w zakresie produktów i usług finansowych. Z definicji jest to osoba niezależna, która nie jest powiązana z żadną instytucją finansową (np. bankiem, towarzystwem ubezpieczeniowym czy też parabankiem). Eksperta kredytowego wynagradzają banki, natomiast doradcy finansowi otrzymują honorarium od klienta. Po wprowadzeniu w życie ustawy o kredycie hipotecznym, zdecydowana większość osób wykonujących zawód pośredników kredytowych pracuje jako ekspert kredytowy.

Celem pracy doradcy finansowego jest ochrona interesów majątkowych klientów oraz pomoc im w realizacji celów finansowych. W praktyce doradca finansowy odpowiedzialny jest za pomoc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty kredytowej lub doradztwo w zakresie celów inwestycyjnych. Istotne jest, aby takie wsparcie było zgodne z możliwościami finansowymi swoich klientów. W zakres jego kompetencji wlicza się niekiedy także planowanie finansowe i doradztwo w zakresie finansów osobistych. 

Czym dokładnie zajmuje się doradca finansowy?

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z tym co ustanawia ustawa o kredycie hipotecznym, doradca nie jest pośrednikiem finansowym, agentem czy też ekspertem kredytowym. Bezsprzecznie należy zwracać uwagę, aby nie mylić wskazanych pojęć. Ekspert kredytowy to z kolei osoba, która wynagradzana jest przez bank. Jest on wybierany przez klienta, któremu ekspert kredytowy pomaga wyliczyć zdolność kredytową, przedstawia oferty i pomaga w całym procesie kredytowym. Główna różnica pomiędzy tymi osobami polega na tym, że eksperci kredytowi zajmują się tylko pośrednictwem kredytów, a doradca finansowy również pośrednictwem innych produktów finansowych.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Doradca kredytowy czy warto?

Doradca Kredytowy czy warto?

Doradca kredytowy - czy warto? Sprawdź, dlaczego doradca kredytowy jest niezbędny dla osób szukających najlepszego kredytu hipotecznego!
O co pytać doradcę kredytowego?

O co pytać doradcę kredytowego?

O co pytać doradcę kredytowego, czyli jak znaleźć właściwą osobę do współpracy. Sprawdź, o co pytać doradcę kredytowego podczas spotkania!

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?