Doradca Kredytowy czy warto?

3/5 - (2 votes)

Pracujemy w tym zawodzie wiele lat, od kilkunastu lat pracujemy w sektorze bankowym. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie co warto wiedzieć o pracy doradcy kredytowego, napisalibyśmy, że powinno się skorzystać z usług eksperta. Odpowiadając dłużej musielibyśmy napisać artykuł. Ostatnim razem opisaliśmy najtańszy kredyt hipoteczny, a dziś skupimy się na pracy doradcy kredytowego.

Nazywam się Olga Małycha i jestem Ekspertem Kredytów Hipotecznych. Prowadzę własne biuro pośrednictwa kredytowego Małycha Business Finance. Całą moją wiedzę opieram na wieloletnim doświadczeniu w bankowości oraz sektorze finansowym. Oczywiście wiem, że doradca hipoteczny to zawód, który pomaga ludziom spełnić marzenia, stąd występuje tam swego rodzaju odpowiedzialność społeczna. Dlatego pisząc dzisiejszy artykuł mam tego świadomość.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

 • Które określenie jest poprawne – doradca kredytowy czy ekspert kredytowy?
 • Gdzie jest różnica pomiędzy ekspertem kredytowym a doradcą finansowym?
 • Ile kosztuje praca doradcy kredytowego?
 • Jak wybrać doradcę kredytowego?
 • W jaki sposób sprawdzić opinie i referencje doradcy kredytowego?
 • Czy doradca kredytowy może pomóc w inwestowaniu w nieruchomości?
 • Jakie pytania zadać doradcy kredytowemu?

Doradca kredytowy czy ekspert kredytowy?


Żeby wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi pojęciami musimy wyjaśnić najpierw, co zmieniło się w lipcu 2017 roku. Wtedy właśnie została wprowadzona w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami. Dzięki niej możemy powiedzieć, że doradca kredytowy stał się zawodem regulowanym. To znaczy, każdy doradca kredytowy musi zdać egzamin przed KNF aby mieć możliwość wykonywania zawodu. Dzięki temu każdy z posiada numer licencji dla wykonywania zawodu. No właśnie, dlaczego ekspert, a nie doradca kredytowy? Dokument ten mówi także o tym, że jesteśmy wynagradzani przez banki, a wysokość naszego wynagrodzenia jest przedstawiona do wiadomości klienta. To wszystko po to, aby cały proces był bardziej transparentny dla klienta.

Ekspert kredytowy to dziś osoba wynagradzana przez banki, stąd potoczna nazwa doradca kredytowy zaczyna pomału zanikać na rzecz takiego właśnie określenia. Nadal możemy powiedzieć, że ekspert kredytowy to niezależny doradca, ponieważ jego zadaniem jest przedstawienie ofert kredytów hipotecznych. My oczywiście pracujemy w myśl wspomnianej ustawy, stąd w oficjalnej komunikacji nazywamy się ekspertami kredytowymi. Na potrzeby tego artykułu będziemy jednak używać nazwy dziś bardziej popularnej wśród klientów. Zapisy tego dokumentu to niezwykle ciekawy wątek. Zawsze na pierwszym spotkaniu z klientami wyjaśniamy jego najważniejsze aspekty.


Doradca finansowy a doradca kredytowy – gdzie jest różnica?


Doradca finansowy kilkanaście lat temu był bardzo popularnym zawodem. Inwestycje na rynku kapitałowym, kredyt mieszkaniowy, kredyt gotówkowy czy też ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego – to wszystko było domeną doradztwa finansowego. Nie trudno się domyśleć, że nie można specjalizować się we wszystkim w stopniu równie profesjonalnym. Wiemy z to z naszego doświadczenia w pracy doradcy kredytowego. Temat kredytów jest tak obszernym wątkiem, więc zdecydowaliśmy się na pośrednictwo tylko kredytów hipotecznych.

Dziś próżno już szukać instytucji finansowych, które zatrudniałyby takie osoby – życie zweryfikowało zasadność tego zawodu bardzo szybko. Instytucje finansowe popularne kilkanaście lat temu, dziś stają przed pozwami sądowymi od niezadowolonych klientów. Jesteśmy zdania, że warto skorzystać z pomocy specjalisty w danej dziedzinie, na przykład takiego którego domeną są kredyty hipoteczne. Ilość artykułów na tym blogu, których jest już ponad kilkadziesiąt świadczy o tym, jak szeroką wiedzę muszą posiadać dziś pośrednicy.


Doradca nieruchomości – czy może być pomocny?


Mój maż Dawid prowadzi agencję Małycha Nieruchomości Premium, operując nieruchomościami luksusowymi i Premium. Jest to dla nas wydzielona linia biznesu, z innym know how i różnorodnymi kompetencjami zatrudnionych tam osób. Nie można w pracy łączyć kredytów hipotecznych i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ekspert kredytowy musi znać się na kredytach, a nie na tym jak prezentować mieszkania. Dlaczego o tym piszemy? W ostatnim czasie zauważalny jest trend, kiedy pośrednik kredytowy zajmuje się dodatkowo sprzedażą nieruchomości. Nie jest to dobre. Wiemy z naszego doświadczenia, że doradca kredytowy posiada tak wiele zadań związanych z pilnowaniem wniosku kredytowego w różnych bankach, że nie jest w stanie zająć się czymś innym.


Ile zarabia doradca kredytowy?


Wynagrodzenie doradcy kredytowego pochodzi z banku za pośrednictwo w udzieleniu kredytu hipotecznego. Jego wysokość nie jest w żaden sposób uzależniona od wysokości prowizji jaką płaci klient. Dobry doradca jest w stanie zarobić godziwe pieniądze, pewnie jak w każdym innym zawodzie. Wysokość wynagrodzenia doradcy kredytowego jest przedstawiona do wiadomości klientowi. Warto również wiedzieć, że praktycznie nie ma różnicy w prowizji jaką płacą banki za pośrednictwo kredytów hipotecznych. Rynek sam się tak ukształtował wiedząc, że na koniec dnia klient będzie wiedział wszystko.  Pośrednik kredytowy może być ciekawym zawodem. Odpowiedzialność jaka jednak za nim stoi jest bardzo duża. Dlatego wiedza i doświadczenie eksperta kredytowego jest kluczowym aspektem. Pamiętajcie, że reprezentujemy klienta w kilku bankach jednocześnie oszczędzając dla niego mnóstwo czasu. Jest to wolny zawód, więc doradców kredytowych jest dziś wielu. Warto skorzystać z tego, który posiada szerokie doświadczenie.

Ile więc zarabia doradca kredytowy? Wiemy, że jesteście ciekawi! Kiedy klienci pytają o to w biurze zanim złożą wniosek kredytowy, zawsze pokazujemy im widełki rynkowe. Nigdy nikogo nie szokowały. Co więcej, ustawa o kredycie hipotecznym zabrania wynagradzania ekspertów kredytowych za produkty ubezpieczeniowe do kredytu. Dzięki temu możemy się skupić w pełni na pomocy w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego. To znowu niejednokrotnie przełożyło się na zarobek dla naszych klientów w dziesiątkach tysięcy złotych.


Jak wybrać doradcę kredytowego?


To, że zawód jest regulowany nie oznacza, że każdy doradca kredytowy jest doskonałym ekspertem kredytowym. Świat niestety nigdy nie będzie idealny. Oczywiście warto skorzystać z usług doradców kredytowych. Należy jednak wybrać taką osobę z głową. Jak więc to zrobić? Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów.

 • Zapytaj znajomych o rekomendacje, dziś praktycznie każdy ma kredyt hipoteczny albo za chwilę będzie mieć,
 • Sprawdź Facebook i poszukaj tam doradców kredytowych,
 • Raczej unikaj dużych sieciowych firm na rzecz mniejszych lokalnych, wierzymy że tam właśnie jest jakość,
 • Sprawdź doświadczenie – kredyty hipoteczne to skomplikowany produkt bankowy, lepiej aby Twój ekspert kredytowy nie uczył się na Twojej sprawie,
 • Porównaj kilku doradców kredytowych, dla nas to było zawsze normalne zachowanie klientów.

Doradca kredytowy – jak sprawdzić opinie?


W dobie Internetu jest to bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę firmy pośrednictwa kredytowego i sprawdzić, czy jej klienci ją polecają. Umówmy się, jeśli ktoś wykonuje ten zawód od wielu lat i nie posiada choćby jednej rekomendacji, to jakim jest ekspertem? Wedle statystyk nasze biuro poleca co trzeci klient. To bardzo wysoka średnia na rynku. Jak to sprawdzamy? To proste, zawsze pytamy się klientów jak do nas trafili. Zawsze możesz zapytać, ile kredytów hipotecznych ma na koncie Twój ekspert kredytowy.

Nasz doradca kredytowy pracuje według standardów pracy jakie wymyśliliśmy kilka lat temu, dzięki temu klienci zawsze czują się bezpiecznie. Na przykład takim standardem dla nas jest raportowanie do klienta dwa razy w tygodniu wyników naszej pracy na rzecz jego wniosku kredytowego. Kredyt hipoteczny krok po kroku opisaliśmy dokładnie w innym naszym artykule. Po drugie, przedstawiamy wszystkie banki oraz tłumaczymy zapisy umowy kredytowej. Dlatego nasi klienci zawsze czują się bezpiecznie, na każdym etapie przyznania kredytu.


Inwestowanie w nieruchomości z doradcą kredytowym


Doradca kredytowy posiada bardzo specjalistyczny know-how. Przynajmniej tak powinno być. Dzięki temu można lepiej inwestować w nieruchomości. Dziś na rynku nie ma klasycznych produktów dla inwestorów rynku nieruchomości. Trzeba więc wykorzystywać kredyt hipoteczny do tego, aby flipować i budować portfele nieruchomości na wynajem. Flipping mieszkań to kupowanie mieszkania z przeznaczeniem szybkiej sprzedaży z zyskiem po remoncie. Oczywiście pomagamy również uzyskać kredyt na flipa dla inwestorów. Budować portfel nieruchomości pod wynajem znaczy to inaczej tworzyć dochód pasywny. Dziś po kilku latach obsługujemy wielu inwestorów rynku nieruchomości. Sami również inwestujemy w mieszkania, ponieważ uważamy to za najlepszy sposób na budowę majątku w długiej perspektywie czasu. Zdolność kredytowa jest tutaj kluczowa, dlatego dobry doradca będzie w stanie pomóc Wam ją zbudować.

Jeśli inwestujesz w nieruchomości sprawdź, czy Twój doradca kredytowy interesuje się rynkiem nieruchomości. Zobacz, czy zna strategie inwestowania w nieruchomości oraz czy sam wdraża je w życie. Ekspert kredytowy nie może sprzedawać mieszkań, ale może w nie inwestować. W naszej firmie prowadzimy dział dla inwestorów rynku nieruchomości.

Nasi klienci mają zawsze jako pierwsi dostęp do ciekawych okazji na rynku mieszkań. Dlatego, że doceniamy wszystkich współpracujących z nami od lat. Dziś bardzo popularnym sposobem inwestowania w nieruchomości stał się zakup mieszkań na pokoje. Taka taktyka oferuje ROE na poziomie 8% – 10% w skali roku. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, czy udało Ci się osiągnąć chociaż połowę tej wartości?


Doradca kredytowy czy warto z nim współpracować?


Dobry doradca pomoże Wam przy każdym kredycie hipotecznym, nawet tym najtrudniejszym. Udzieli Wam wszelkich informacji, oraz sprawdzi czy Wasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca. Ogólnie mówiąc wskaże najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Nie zapłacicie za to prowizji, ponieważ doradca kredytowy wynagradzany jest przez banki. Jakie są inne zalety ze współpracy doradcą kredytowym? Aby uprościć ten akapit przedstawimy to w punktach:


Doradca kredytowy a współpraca z bankami


Doradca kredytowy posiada większe doświadczenie we współpracy z bankami, niż klient, ponieważ jest to jego praca. Dzięki temu, że zna doskonale wszystkie oferty kredytów hipotecznych pomoże wybrać taki kredyt, którego oczekuje klient. Chociażby kwestia jaką jest kredyt hipoteczny a zatrudnienie. Każdy pośrednik kredytowy posiada kalkulator zdolności kredytowej, w jednym miejscu może sprawdzić oferty wszystkich banków.


Doradca kredytowy a negocjacje


Ekspert kredytowy wie jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem. Przecież robi to każdego dnia. Dobry doradca wie, który bank pozwala na negocjacje, a który ma negatywną w tym zakresie politykę wewnętrzną banku. Tak, zdarzają się takie banki. Można negocjować wiele rzeczy, a można skupić się na jednym wybranym parametrze. Wszystko zależy od danej sytuacji.


Doradca kredytowy a mnogość ofert


Doradca kredytowy przedstawi Ci oferty wszystkich banków, spośród których będziesz mógł wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Kredyt na zakup mieszkania składa się z kilkunastu parametrów, które finalnie prowadzą do najważniejszego, czyli całkowitego kosztu kredytu hipotecznego. Warto dokładnie zorientować się czym jest RRSO a kredyt hipoteczny.


Doradca kredytowy a oszczędność stresu


Doświadczeni doradcy kredytowi wiedzą, że kredyt hipoteczny to źródło wielu stresów. Klient dowiaduje się o tym niestety po całym procesie. Dlatego też dbamy nie tylko o finansowe zabezpieczenie naszych klientów, ale także ich komfort psychiczny. Załatwiamy za nich wiele rzeczy, aby mogli spokojnie skupić się na swojej pracy. Rynek kredytów hipotecznych pokazuje jak szeroką wiedzę powinien dziś posiadać doradca kredytowy.

Niezależny doradca kredytowy przeprowadzi Was przez całą procedurę kredytu hipotecznego – zdolność kredytowa, sprawdzenie ofert, rozmowy z bankami, przekazywanie Wam ważnych informacji, wytłumaczenie umowy kredytowej, pomoc w uruchomieniu kredytu. Pośrednik kredytowy będzie z Tobą na każdym etapie przyznania kredytu pomagając uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny.


Jak sprawdzić postępy pracy nad Twoim wnioskiem kredytowym?


Proces uzyskania kredytu hipotecznego dzieli się na wiele etapów. Warto, aby ktoś czuwał nad każdym z nich. Spokojnie, nie musisz to być Ty. Jeśli korzystasz z usług doradcy kredytowego możesz to zadanie skierować właśnie na niego. Dla przykładu w naszym biurze stosujemy następującą praktykę. Dwa razy w tygodniu wysyłamy do klientów raporty z naszej pracy.

Temat kredytów jest wystarczająco stresujący, dlatego zdejmujemy z barków naszych klientów kontakt z bankiem. W naszych raportach pokazujemy m.in. aktualny status wniosku, czego oczekuje bank w danym momencie oraz ile dni zostało do wydania decyzji kredytowej. Z pozoru proste rzeczy, jak się okazuje bardzo pomocne dla naszych klientów. Dzięki temu wszyscy wiedzą, co się dzieje z wnioskiem kredytowym. Dla nas powinien być to standard całego sektora doradztwa finansowego. Jednocześnie wierzę w to, że jest to jedna z przewag konkurencyjnych jaka nas wyróżnia spośród innych firm.


Czy doradca kredytowy ma obowiązek wytłumaczyć zapisy umowy kredytowej?


Ustawa o kredycie hipotecznym nie wymaga tego od pracy ekspertów kredytowych. Jest to jednak powszechnie przyjęty zwyczaj dobrych praktyk współpracy z klientem. Każdy pośrednik kredytowy powinien tak się zachować wobec swoich klientów, dlatego my tak pracujemy w naszym biurze. Kiedy klient otrzymuje minimum trzy decyzje kredytowe, spotykamy się w biurze lub rozmawiamy poprzez telefon o decyzjach kredytowych.

Następnie po wyborze jednego banku skupiamy się na samej umowie kredytowej. Przechodzimy przez najważniejsze paragrafy dotyczące parametrów cenowych oferty oraz sprawdzamy z klientem zapisy dotyczące uruchomienia kredytu i warunków do spełnienia w trakcie życia kredytu: cross-sellingu i dodatkowych wymogów banku. Oferty kredytów nie są skomplikowane, dlatego ktoś to musi profesjonalnie wytłumaczyć klientowi.


Kiedy warto skorzystać z pomocy jaką oferuje doradca kredytowy?


 • Nie dysponujesz duża wiedzą o kredytach – doradca kredytowy dzięki swojem doświadczeniu pomoże sprawdzić Twoją zdolność kredytową oraz wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny spośród wszystkich dostępnych ofert na rynku.
 • Chcesz oszczędzić swój czas  – doradca kredytowy weźmie na siebie kontakt z deweloperem lub agencją nieruchomości oraz pomoże wypełnić Ci skomplikowane dokumenty do banku, ponieważ jest to jego praca.
 • Chcesz oszczędzić swoje nerwy i mieć mniej stresu z procedurą kredytową – doradca kredytowy będzie zawsze do Twojej dyspozycji oraz możesz spodziewać się raportów z postępów pracy nad Twoim wnioskiem kredytowym.

O co pytać doradcę kredytowego?


Kiedy idziesz na spotkanie do lekarza, to nie czekasz na diagnozę. Na pewno masz w głowie przygotowaną listę pytań. Warto zapytać o rzeczy dodatkowe, ponieważ chcesz zabezpieczyć swój interes finansowy. Czasy, kiedy ludzie szli do specjalisty nie pytając o nic innego już dawno minęły. Chcemy Cię zachęcić, abyś nie krępował się zadawać pytać doradcy kredytowemu.

Skupimy się zatem na przedstawieniu pytań, jakie należy zadać doradcy kredytowemu podczas pierwszego spotkania. Większość osób nie ma doświadczenia w wyborze kredytu hipotecznego. Doradca kredytowy może tak samo pomóc, jak i przeszkodzić w wyborze najlepszego kredytu. Dlatego zapytaj o następujące kwestie:

 • Doświadczenie zawodowe doradcy kredytowego
 • Ustawa o kredycie hipotecznym
 • Jaki wymagany jest wkład własny
 • Kredyt hipoteczny krok po kroku
 • Sprawdzenie zdolności kredytowej oraz wyjaśnienie Twoich wątpliwości
 • Rekomendacje pracy – najlepszy ekspert kredytowy
 • Porównanie kredytów hipotecznych
 • Prezentacja ofert w PDF – kalkulator kredytu hipotecznego
 • Czy doradca żyje swoim zawodem?

Dlaczego jest to ważne oraz jak zadać te pytania opisaliśmy szczegółowo w kolejnym naszym artykule o co pytać doradcę kredytowego. Zachęcamy Cię do zapoznania się z tym tekstem, ponieważ znajdziesz tam wiele przydatnych i konkretnych informacji.


Doradca kredytowy – Podsumowanie


Napisaliśmy ten artykuł, dlatego że chcieliśmy wykonać rzecz, jaka wpisuje się w naszą misję. Chcemy pomagać klientom w wyborze najlepszego kredytu na zakup nieruchomości oraz w wyborze najlepszej nieruchomości zakupionej w celu inwestycyjnym. Jakkolwiek dumnie to zabrzmi, wydaje nam się, że podołaliśmy temu zadaniu. Mam nadzieję, że te wpis będzie dla Ciebie pomocny. Napisaliśmy artykuł również z powodów komercyjnych, ponieważ zależy nam, abyście stali się naszymi kolejnymi zadowolonymi klientami. Jeśli szukacie najlepszego kredytu hipotecznego zapraszamy Was do naszego biura. Nasz doradca kredytowy pomoże Wam wybrać taki kredyt – do tego bezpłatnie!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

3/5 - (2 votes)

Oceń powyższy artykuł:

3/5 - (2 votes)

Zostaw proszę komentarzTreści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance