Zadatek
Zadatek
Zadatek - jest to finansowe zabezpieczenie wykonania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W odróżnieniu od zaliczki, zadatek ma swoje umocowanie prawne (w art. 394 kodeksu cywilnego). Przekazanie zadatku następuje w momencie podpisywania umowy notarialnej, a szczegóły dotyczące kwoty i warunków zwrotu muszą znaleźć się w dokumencie. Kwota zostaje automatycznie pobrana na poczet ceny kupna nieruchomości, a pozostała opłata za nieruchomość zostaje o nią pomniejszona po zrealizowaniu postanowień umowy.
Tylko w jednej sytuacji wraca on do osoby nabywającej nieruchomość. Mianowicie jeśli sprzedający wycofa się z postanowień umowy. Wówczas zobowiązany jest zwrócić kupującemu aż dwukrotność wartości wpłaconego na poczet mieszkania zadatku. Wyjątek występuje w sytuacji, gdy strony postanowią inaczej i zawrą to w umowie przedwstępnej nabycia nieruchomości. Jeśli zaś do zerwania lub wycofania się z postanowień umowy dojdzie z inicjatywy kupującego, wówczas wpłata w formie zadatku przepada.
Czym różni się zadatek od zaliczki?
Zarówno pojęcie zaliczki jak i zadatku są od siebie różne. Wielu kredytobiorców myli je ze sobą. Bezsprzecznie należy je od siebie odróżniać, aby uniknąć wszelkich nieścisłości czy popełnienia błędu w procesie kredytowym. Oczywiście, najbardziej istotna kwestia jaka odróżnia zaliczkę od zadatku jest to, że ten drugi wariant nie podlega zwrotowi. O czym jeszcze powinien pamiętać każdy kredytobiorca?
- Zaliczka może podlegać zwrotowi, jeżeli umowa nie zostanie dotrzymana, niezależnie z czyjej winy,
- Strony transakcji mogą ustalić wysokość zarówno zadatku jak i zaliczki,
- Chcąc, aby wpłata była przyjęta jako forma zadatku, musi być ujęta w dokumencie jakim jest umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.
Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości
Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - czym dokładnie jest ten dokument? Sprawdź, jak najlepiej przygotować się do podpisania takiej umowy!