Zaliczka

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia zaliczka. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

Zaliczka

Kalkulator wskazujący, ile powinna wynieść zaliczka przy zakupie nieruchomościZaliczka - jest to częściowa opłata za zakup nieruchomości, którą płaci się jeszcze przed sfinalizowaniem całej transakcji lub na konkretnym etapie jej realizacji. Przede wszystkim jej celem jest zabezpieczenie wykonania umowy kupna-sprzedaży. Po tym jak nabycie nieruchomości dojdzie do skutku, kupujący zobowiązany jest do zapłacenia reszty kwoty za zakup gruntu, mieszkania lub budynku (pomniejszonej właśnie o kwotę zaliczki). Wybierając zaliczkę na poczet nieruchomości, warto wiedzieć, iż inaczej niż zadatek, podlega zwrotowi. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy sprzedaż/zakup nieruchomości w rezultacie nie dojdzie do skutku. Oczywiście nie ma tu znaczenia, czy nastąpiło to z winy kupującego lub sprzedającego.

Podsumowując, wysokość zaliczki, jak i forma oraz termin jej przekazana ustalane są indywidualnie przez strony umowy. Najczęściej spotykana forma zaliczki za nieruchomości to 10% wartości jej sprzedaży. Zaliczkę a zadatek różni także to, że ta pierwsza nie pełni funkcji odszkodowawczej i nie podlega odgórnie narzuconym regulacjom prawnym.

Dla kogo najbardziej korzystna jest zaliczka?

Zaliczkę szczególnie poleca się chociażby osobom, które nie są do końca pewne swojej zdolności kredytowej. Warto zwrócić tutaj uwagę na charakter tego zabezpieczenia. Zaliczka w przypadku braku finalizacji całej transakcji podlega zwrotowi, co może być szczególnie istotne dla osób zastanawiających się także nad zadatkiem. Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, że coraz mniejsza liczba sprzedających decyduje się, aby wyrazić zgodę na zaliczkę. Najrozsądniejszym krokiem bez wątpienia jest spotkanie z ekspertem kredytowym, który wskaże korzystne rozwiązania dla osoby planującej zakup domu lub mieszkania.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Podpisywanie umowy u notariusza

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - czym dokładnie jest ten dokument? Sprawdź, jak najlepiej przygotować się do podpisania takiej umowy!

Zaliczka a zadatek?

Zaliczka a Zadatek?

Zaliczka a zadatek - poznaj różnice pomiędzy tymi pojęciami! Zabezpiecz się przy podpisaniu umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości!

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?