Całkowity koszt kredytu

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia kredytowego całkowity koszt kredytu. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

Całkowity koszt kredytu

Miniatura nieruchomości ułożona na monetach, symbolizujących całkowity koszt kredytuCałkowity koszt kredytu - to wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu przez bank. Przede wszystkim do ich poniesienia zobowiązany jest kredytobiorca. Podstawą prawną regulującą tę kwestię jest ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Oczywiście na CKK składa się suma wszystkich opłat, czyli:

CKK określany jest w oderwaniu od parametru RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Całkowity koszt kredytu to wskaźnik, dzięki któremu klient oraz pracujący na jego rzecz ekspert kredytowy mogą skorzystać z narzędzi jak porównywarka kredytów hipotecznych i z pewnością znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę na rynku. Bezsprzecznie pozwala to zatem na oszacowanie opłacalności różnych ofert kredytowych. CKK jest jedynym słusznym parametrem do porównania ofert kredytów hipotecznych dwóch różnych banków, ponieważ dotyka kosztów faktycznie ponoszonych przez kredytobiorców. 

Jak należy liczyć całkowity koszt kredytu?

Sposób liczenia całkowitego kosztu kredytu dla każdego banku jest taki sam, w odróżnieniu od RRSO gdzie każdy jeden bank może posiadać inną – własną definicję liczenia tego parametru. Podsumowując, warto wiedzieć, że ustawa o kredycie hipotecznym wymaga od banków pokazania klientowi RRSO na umowie kredytowej, gdzie CKK jest parametrem bardziej oddającym koszt, jaki może ponieść kredytobiorca w całym okresie kredytowania w porównaniu do innych banków.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny - jak go wybrać i na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jak uzyskać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny!
Nadpłata kredytu hipotecznego

Nadpłata kredytu hipotecznego

Nadpłata kredytu hipotecznego to kluczowy parametr kredytu hipotecznego. Sprawdź, kiedy nadpłata kredytu hipotecznego jest w pełni korzystna!

RRSO a kredyt hipoteczny

RRSO a kredyt hipoteczny

RRSO to inaczej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Sprawdź, co dokładnie oznacza i jaki jest najlepszy parametr RRSO!
Najtańszy kredyt hipoteczny

Najtańszy kredyt hipoteczny

Najtańszy kredyt hipoteczny - jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową? Sprawdź, jak uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny!
Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?