Całkowity koszt kredytu
Całkowity koszt kredytu
Całkowity koszt kredytu - to wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu przez bank. Przede wszystkim do ich poniesienia zobowiązany jest kredytobiorca. Podstawą prawną regulującą tę kwestię jest ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Oczywiście na CKK składa się suma wszystkich opłat, czyli:
- wysokość rat: oprocentowanie kredytu (marża kredytu hipotecznego i stopy procentowe WIBOR), prowizja za udzielenie kredytu, podatki,
- koszty usług dodatkowych: ubezpieczenie kredytu hipotecznego , koszt wyceny nieruchomości, obsługa konta, wydanie karty itd. (jeśli jest to niezbędne do uzyskania kredytu).
CKK określany jest w oderwaniu od parametru RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Całkowity koszt kredytu to wskaźnik, dzięki któremu klient oraz pracujący na jego rzecz ekspert kredytowy mogą skorzystać z narzędzi jak porównywarka kredytów hipotecznych i z pewnością znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę na rynku. Bezsprzecznie pozwala to zatem na oszacowanie opłacalności różnych ofert kredytowych. CKK jest jedynym słusznym parametrem do porównania ofert kredytów hipotecznych dwóch różnych banków, ponieważ dotyka kosztów faktycznie ponoszonych przez kredytobiorców.
Jak należy liczyć całkowity koszt kredytu?
Sposób liczenia całkowitego kosztu kredytu dla każdego banku jest taki sam, w odróżnieniu od RRSO gdzie każdy jeden bank może posiadać inną – własną definicję liczenia tego parametru. Podsumowując, warto wiedzieć, że ustawa o kredycie hipotecznym wymaga od banków pokazania klientowi RRSO na umowie kredytowej, gdzie CKK jest parametrem bardziej oddającym koszt, jaki może ponieść kredytobiorca w całym okresie kredytowania w porównaniu do innych banków.
Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny
Nadpłata kredytu hipotecznego
Nadpłata kredytu hipotecznego to kluczowy parametr kredytu hipotecznego. Sprawdź, kiedy nadpłata kredytu hipotecznego jest w pełni korzystna!
RRSO a kredyt hipoteczny