Kredyt dla spółki celowej to doskonała struktura prawna dla kredytów inwestycyjnych. Dotyczy to szczególnie rynku nieruchomości, choć nie tylko. Kredyt dla spółki celowej może być olbrzymim wsparciem dla działalności przedsiębiorcy. Pozwala na podjęcie kredytu praktycznie bez historii kredytowej. Liczy się pomysł, doświadczenie inwestora oraz skuteczny biznes plan.
Nazywam się Olga Małycha i jestem Ekspertem Kredytów Hipotecznych, prowadząc przy tym własne biuro pośrednictwa kredytowego Małycha Business Finance. Drugi dział naszej firmy do agencja Małycha Nieruchomości Premium, za który odpowiada mój mąż Dawid. Posiadając odpowiednią wiedzę na rynku kredytowym oraz nieruchomości możemy oferować unikalne know how, przedstawiając szeroką ofertę współpracy.
Nasz ostatni artykuł gotowiec inwestycyjny a kredyt hipoteczny zakończył cykl wpisów dla inwestorów rynku nieruchomości. Tym artykułem z kolei rozpoczynamy cykl wpisów dla deweloperów. Nie zajmujemy się organizowaniem finansowania dla deweloperów, jak i pisaniem biznes planów, oraz kredytami dla spółek celowych. Po prostu dzielimy się naszym doświadczeniem, a specjalizujemy się w pozyskiwaniu kredytów hipotecznych na zakup mieszkania i domu.
Czego można dowiedzieć się z artykułu?
- Co to jest kredyt dla spółki celowej?
- Kto może uzyskać kredyt dla spółki celowej?
- Kiedy można korzystać z formuły project finance?
- Gdzie można wnioskować o kredyt dla spółki celowej?
Co to jest kredyt dla spółki celowej?
Wyobraźcie sobie sytuację, że widzisz biznes, z którego możesz czerpać zyski w każdym miesiącu. Ich wysokość będzie pokrywać kredyt i jednocześnie zostanie zysk dla Ciebie jako inwestora. Tak właśnie działa mechanizm spółki celowej w finansowaniu bankowym. Nie jest ważny Twój dochód tu i teraz. Ważny jest pomysł i Twoje doświadczenie dla przeprowadzenia tego typu projektu inwestycyjnego. Wtedy możesz liczyć na kredyt dla spółki celowej. Niestety nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Spółka celowa (SPV z ang. Special Purpose Vehicle) jest podmiotem obrotu gospodarczego i tworem prawnym. Zazwyczaj powoływanym na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego finansowanego w formule project finance. Oznacza to duży udział kapitału obcego – bankowego, bądź obligacje emitowane przez SPV. Spółkę celową możesz założyć sam, albo może Ci ktoś w tym pomóc. Ja polecam klientom zaprzyjaźnione ze mną biura doradztwa podatkowego bądź biura prawne specjalizujące się obsłudze inwestorów rynku nieruchomości.
Kiedy można korzystać z formuły project finance?
Za chwilę podamy kilka przykładów finansowań transakcji, przy których pośredniczyło moje biuro, a mając możliwość ich przygotowania. Każdorazowo struktura prawna spółki celowej pomogła nam uzyskać finansowanie niezbędne do przeprowadzenia pomysłu inwestora. Na każdy z tych przypadków można napisać oddzielny artykuł. Dlatego dzisiaj chciałabym się skupić tylko i wyłącznie na przedstawieniu przykładów zastosowań formuły project finance. Jednocześnie postaram się podać przykłady, które mogą być dla Ciebie ciekawe jako potencjalnego inwestora.
Kredyt deweloperski
Kredyt deweloperski to chyba najczęstszy przykład zastosowania formuły project finance, a także spółki celowej. Ciekawe jest to, że dziś deweloperem może zostać praktycznie każdy. Wystarczy przedstawić przed bankiem doświadczenie w branży jako generalny wykonawca, podwykonawca, bądź menedżer budów. Dodatkowo musisz mieć pomysł na zarobienie pieniędzy dzięki finansowaniu bankowemu – biznes plan. Oczywiście nie każdy bank sfinansuje pierwszą inwestycję deweloperską, jak również nie każdy bank będzie chciał rozmawiać z inwestorem, jeśli kwota kredytu będzie mniejsza, niż 10 mln złotych. To, co ważne – dziś jest możliwe sfinansowanie inwestycji deweloperskiej dla spółki celowej, jeśli jest to pierwszy tego typu projekt inwestora. Tylko w ostatnim roku moje biuro przygotowało trzy takie projekty, a teraz pracujemy nad kolejnymi sześcioma.
Kredyt na zakup kamienicy
Bardzo popularny biznes w ostatnim czasie, gdyż stwarza możliwość dobrej stopy zwrotu, jest powtarzalnym schematem inwestycyjnym, wcale nie trudnym do przeprowadzenia i dosyć bezpiecznym. Na czym polega tutaj rola SPV? Dzięki spółce celowej możesz podejść do transakcji zakupu kamienicy nie mając na nią zdolności kredytowej. Jest to możliwe dzięki temu, że przedstawiasz w biznes planie, że dochód z umów najmu może pokryć koszt kredytu zostawiając nadwyżkę, traktowaną jako zysk inwestora. Tak właśnie działa kredyt dla spółki celowej. Bardzo ważne jednak jest to, aby tego typu umowy móc przedstawić na etapie zabiegania o finansowanie w banku. Angażując niewielką część pieniędzy (bank zwyczajowo wymaga 20-25% wkładu własnego), uzyskujesz mechanizm finansowy pozwalający spłacać dług wobec banku i jednocześnie zarabiać dla Ciebie dochód pasywny.
Wydawałoby się, że to raj dla inwestora, prawda? Tak, ale niestety bardzo rzadko spotykany. Te powyżej opisane reguły w praktyce dziś nie funkcjonują na masowym rynku nieruchomości. Wspomniane wyżej umowy musiałby być podpisane ze znanymi brandami, umowy musiałby być długotrwałe i zamknięte z karami umownymi. To czasem jest niewystarczające. W praktyce możesz księgowo wykorzystać formułę spółki celowej, ale do zbadania zdolności kredytowej musi i tak stanąć podmiot ze zdolnością kredytową. Niestety nie da się tego uniknąć.
Co więcej, komercjalizujesz kamienicę ustanawiając lepsze umowy najmu oraz dzielisz powierzchnie na mniejsze. Tak uzyskujesz większe stopy zwrotu. Finalnie możesz doprowadzić do sytuacji wzrostu wartości nieruchomości w czasie. Tak na przykład zamierza zrobić Richard – inwestor rynku nieruchomości z USA, któremu właśnie pomagam przygotować taki projekt. Na marginesie, Richard wierzy, że rynek w Polsce w najbliższych latach przeżyje rozkwit biznesu w tym właśnie obszarze.
Kredyt na dowolny cel
Spółka celowa może być również wykorzystana do wyjęcia pieniędzy z istniejących już nieruchomości na poczet kolejnych inwestycji bądź celów prywatnych. Warto wskazać na konkretny przykład z naszego doświadczenia. Inwestor potrzebował środków mając zabezpieczenie, którego własnością była spółka celowa nie osiągająca jeszcze dochodów. Jednocześnie inwestor nie chciał przedstawiać wyników swojej bieżącej działalności, ponieważ nie chciał mieszać wspólnika do spraw prywatnych. Innymi słowy bank musiał udzielić finansowania dla zabezpieczenia będącego w spółce celowej, a finansującym podmiotem nie byłaby osobowość prawna, tylko osoba fizyczna. Co ciekawe, banki komercyjne nie chciały podejść do tej transakcji kredytowej, więc wybraliśmy bank spółdzielczy. Rozwiązanie okazało się proste, ale to temat na inną historię, ważne że klient w ramach pożyczki hipotecznej uzyskał dostęp do finansowania na dowolny cel.
Kredyt dla spółki celowej a biznes plan
Profesjonalny biznes plan jest wymagany praktycznie zawsze przy kredycie dla spółki celowej. Pomagając klientom uzyskać kredyt widzieliśmy wiele projektów inwestycyjnych przedstawionych w błędny sposób ze względu na nieprawidłowe przygotowanie biznes planu. Chcąc skutecznie uzyskać kredyt dla spółki celowej i cieszyć się dofinansowanie, bezwzględnie powinieneś wiedzieć, jak napisać biznes plan. Warto przede wszystkim znać jego strukturę oraz zwrócić uwagę na kluczowe parametry tego dokumentu.
Kredyt dla spółki celowej – Podsumowanie
Co do zasady tego typu transakcję – czyli kredyt na spółkę celową można przeprowadzić w banku komercyjnym, ale nie zawsze. Może zdarzyć się tak, że niektóre sprawy nadają się tylko i wyłącznie do banku spółdzielczego bądź funduszu nieruchomości. Przeczytasz o tym w artykule finansowanie pomostowe.
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- doradca kredytowy czy warto – finansowanie nieruchomości przeznaczonych na inwestycje
- odmowa kredytu hipotecznego – dlaczego bank odmawia kredytu
- rrso a kredyt hipoteczny – dlaczego rrso nie jest najważniejszym parametrem kredytu hipotecznego
- rynek kredytów hipotecznych – jak dziś wygląda rynek kredytów hipotecznych
- jak negocjować kredyt hipoteczny – czyli jak oszczędzić na kredycie kilkadziesiąt tysięcy złotych
- jak sprzedać mieszkanie – tips and trikcs nie tylko dla fliperów (na blogu naszej agencji nieruchomości)
- inwestowanie w nieruchomości – strategie inwestowania w nieruchomości (na blogu naszej agencji nieruchomości)
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Poradnik Inwestora rynku Nieruchomości – zbiór najważniejszych wpisów dla osób szukających kredytu mieszkaniowego na rynku nieruchomości inwestycyjnych
- Inwestowanie w nieruchomości – strona naszej agencji nieruchomości poświęcona inwestowaniu
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- jak wybrać agencję nieruchomości? – dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając agencję
- Home Staging – kiedy warto stosować? – sprawdź, czym jest Home Staging
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium