Odmowa kredytu hipotecznego

Odmowa kredytu hipotecznego może wystąpić z winy kredytobiorcy lub z powodu decyzji banku. Co do zasady klient ma wpływ na pierwszą cześć, druga jest zależna od analityka zajmującego się jego sprawą. Dzisiejszy artykuł jest kolejnym w cyklu sześciu artykułów na temat rozpoczęcia procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Poprzedni nasz wpis, który również warto poznać to promesa kredytowa. Czytając do końca dzisiejszy artykuł zobaczysz przekierowanie do ostatniego wpisu w tym temacie.

Nazywam się Olga Małycha i prowadzę wspólnie z mężem biuro pośrednictwa kredytowego. W tym tygodniu postanowiliśmy wspólnie z Dawidem napisać artykuł pokazujący błędy kredytobiorców. Jeśli wydaje Ci się, że jesteś bez szans na kredyt to nasz dzisiejszy wpis na pewno Ci pomoże. Problem z uzyskaniem kredytu nie zawsze leży po stronie banku. Ekspert kredytowy jakiego wybierzesz może rozwinąć ten wątek bardziej szczegółowo. Przygotowaliśmy dla Ciebie najczęstsze powody decyzji negatywnych w banku.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy?
  • Jakie są podstawowe błędy związane z zatrudnieniem?
  • O czym nie wiedzą obcokrajowcy starający się o kredyt?
  • Jakie błędy możesz popełnić tworząc swoją historię kredytową?
  • Jakie błędy popełniają osoby kupujące nieruchomości w celach inwestycyjnych?
  • Jak wyglądają najczęstsze przypadki odmowy kredytu hipotecznego dla nieruchomości segmentu premium?

Odmowa kredytu hipotecznego – jakie błędy popełniają przedsiębiorcy?


Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza to wątek poruszany przez wielu potencjalnych kredytobiorców. Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców nie różni się niczym innym od kredytu hipotecznego dla osoby fizycznej. Jednakże to właśnie przedsiębiorcy najczęściej popełniają błędy w przygotowaniu do otrzymania kredytu hipotecznego. Każdy ekspert kredytowy na pewno ma podobne doświadczenia. Dlatego zaczniemy artykuł od tego właśnie wątku. W tym przypadku najczęściej występuje sytuacja odmowa kredytu bez podania przyczyny. Dziś pokażemy kilka przykładów.


1. Zaświadczenie o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego


Banki wymagają do uruchomienia kredytu aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu w podatku VAT i dochodowym. Zdarza się, że klienci opłacają tylko podatek VAT lekceważąc podatek dochodowy. Urząd Skarbowy może omyłkowo wystawić odpowiednie zaświadczenie mimo braku opłaty podatku dochodowego. Klient przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia historii rachunku, z której opłaca składki ZUS i do Urzędu Skarbowego. Jeśli analityk bankowy zauważy brak płatności może poprosić klienta o dostarczenie potwierdzenia o opłacenia podatku VAT jaki i dochodowego. Wniosek: starając się o kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców należy mieć opłacone składki ZUS oraz podatek w Urzędzie Skarbowym.


2. Brak dochodu w działalności gospodarczej a odmowa kredytu hipotecznego


Nie wszyscy klienci prowadzący działalność gospodarczą wiedzą, że dochód netto dla przedsiębiorcy określa następujący wzór: przychód (minus) koszty (minus) składki ZUS oraz należny podatek. Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców ma dokładnie takie same procedury, jak dla osoby fizycznej. Ten brak wiedzy powoduje znowu duże zaskoczenie w sytuacji, kiedy liczymy w naszym biurze zdolność kredytową. Wniosek: duże obroty nie są wystarczające do zdobycia zdolności kredytowej, ważny jest dochód jaki jest wykazywany. Oznacza to, że starając się o kredyt hipoteczny należy wykazywać dochód.


3. Brak zdolności kredytowej a wykazywanie straty w pojedynczych miesiącach działalności gospodarczej


Prowadząc działalność gospodarczą starasz się płacić jak najmniejsze podatki. To oczywiste. Wykonujesz takie ruchy księgowe zgodnie z literą prawa. To nic złego. Zaskakujące może być jednak dla Ciebie to, że wykazując stratę w pojedynczych miesiącach możesz stracić szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Nawet jeśli w dłuższym okresie czasu, na przykład dwunastu miesięcy wykazujesz duże dochody. Dlaczego? Bank w takich sytuacjach wskaże, że nie masz zdolność do obsługi raty kapitałowo-odsetkowej. Wniosek: przygotowując się do kredytu hipotecznego nie możesz wykazywać straty w pojedynczych miesiącach. Negatywna decyzja kredytowa jest wtedy prawdopodobna. Teoretycznie są banki, w których można to ominąć, ale to temat na inny artykuł. Zdolność kredytowa jest podstawą udzielenia kredytu.


4. Zawieszenie działalności gospodarczej i powrót do niej po kilku miesiącach 


Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy w takim przypadku jest niemożliwy. Negatywna decyzja kredytowa jest wtedy pewna. Dla banku taka sytuacja oznacza, że liczy okres prowadzenia działalności od dnia jej ponownego otwarcia. Żeby więc przyjąć Twoje dochody do liczenia zdolności kredytowej musi minąć okres dwunastu miesięcy. Wniosek: nie zawieszaj działalności gospodarczej, jeśli planujesz kredyt hipoteczny którego uzyskanie ma się opierać o Twoje dochody jako przedsiębiorcy.


5. Odmowa kredytu hipotecznego a nieprawidłowe księgowanie pozycji bilansowych


Czasami przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie pełnej księgowości księgują w pozycjach bilansowych rzeczy, których nie powinno już tam być. Zazwyczaj chodzi o straty inwestycyjne z lat poprzednich. Wpisywane są błędnie w należnościach długoterminowych, bądź inwestycjach krótkoterminowych, zamiast być rozliczone jako strata. Jeśli masz wątpliwości jak księgować pozycje bilansowe, ekspert kredytowy może Ci w tym pomóc. Warto też wybrać dobre biuro księgowe. Wniosek: mając taką sytuację powinieneś w pewnym momencie wykazać stratę i zamknąć okres rozrachunkowy. To zupełnie inaczej, niż mówią inne poradniki dla przedsiębiorców, ale my opieramy się na doświadczeniu w prowadzeniu wielu spraw kredytowych.


Odmowa kredytu hipotecznego a błędy związane z zatrudnieniem


Kredyt hipoteczny w dużej mierze uzależniony jest od Twojego zatrudnienia. Kredyt hipoteczny a zatrudnienie to szczególnie szeroka kwestia, która wymaga dużej uwagi. Wybrałam najczęściej spotykane przypadki, które bez wątpienia wymagają omówienia. Zwracam jednak uwagę, iż błędów dotyczących zamówienia może być znacznie więcej. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych przypadków.


1. Brak zgromadzonych rachunków w przypadku umowy zlecenie lub umowy o dzieło


Żeby uzmysłowić dlaczego to jest ważne, należy pokazać w jaki sposób banki liczą zdolność kredytową w takich sytuacjach? Zarówno kredyt hipoteczny a umowa zlecenie jak i umowa o dzieło to szczególne przypadki. Przede wszystkim należy przedstawić: umowę zlecenie lub dzieło oraz pokazać wpływ wynagrodzenia na rachunek osobisty, a do tego kopię wystawionych rachunków. Koniecznie należy zbierać rachunki do umów, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że klienci to zazwyczaj wyrzucają. Tak jak bank oczekuje, że wniosek o kredyt będzie przygotowany w sposób dokładny, tak oczekuje takiej dokładności w Twoich dokumentach finansowych.


2. Odmowa kredytu hipotecznego a otrzymywanie pensji „do ręki” 


Taki rodzaj wynagradzania pracownika to w dzisiejszych czasach relikt, ale jednak się zdarza. Tylko w ostatnim kwartale w naszym biurze mieliśmy kilka takich spraw. To nie jest nic złego, ale należy pamiętać o tym, że bank poprosi pracodawcę o przedstawienie zaświadczenia ZUS RCA, które ma potwierdzić że pracodawca odprowadził składki ZUS za pracownika. Jednocześnie ważne jest, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił zaświadczenie o tym, że składki faktycznie zostały odprowadzone. Wniosek: jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to wystąp do pracodawcy i ZUS przed złożeniem wniosku kredytowego o odpowiednie zaświadczenia. Odmowa kredytu hipotecznego jest wtedy mniej prawdopodobna.


3. Zatrudnienia się w mało znanej firmie


Umowa o pracę a kredyt hipoteczny to dla wielu osób gwarancja otrzymania dofinansowania. Jednak nie zawsze jest to tak oczywiste. Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny w bardzo szybkim czasie, można zatrudnić się na umowę o pracę na czas nieokreślony. Po trzech miesiącach według procedur bankowych można starać się o kredyt hipoteczny. Mieliśmy kiedyś taki przypadek w biurze, gdzie klienci zostali zatrudnieni przez firmę, która istniała na rynku 4 miesiące. Wszystkie banki poza jednym odrzuciły wniosek. Odmowa kredytu hipotecznego w takiej sytuacji jest bardzo prawdopodobna. Wniosek: jeśli planujesz podjęcie kredytu, Twój pracodawca powinien mieć dłuższą, niż kilkumiesięczna historia istnienia.


4. Zatrudnienie się w firmie z problemami


To rzadki przypadek, ale zdarza się że odmowa kredytu hipotecznego następuje z powodu wysokiego ryzyka banku. Za taką decyzją stoi brak akceptacji pracodawcy ze względu na jego problemy finansowe. Taką sytuację widzieliśmy kilkukrotnie i zawsze dotyczyła fundacji. To jest trudny przypadek i rozwiązaniem tutaj jest wybór tego banku, w którym przedsiębiorca nie miał problemów. Te informacje nasi klienci uzyskiwali zazwyczaj z działu kadr.


W jaki sposób może nastąpić odrzucenie kredytu hipotecznego dla obcokrajowców? 


Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce wymaga odpowiedniego przygotowania. Często zdarza się, że wnioski obcokrajowców są odrzucane. W żadnym wypadku nie dlatego, że to słabszy według banku klient. Kredyt hipoteczny jest produktem bardzo proceduralnym czego te osoby nie wiedzą. Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty. W razie wątpliwości ekspert kredytowy powinien wyjaśnić Ci to w szczegółach.


1. Brak zameldowania w przypadku obcokrajowców


Chcąc uzyskać kredyt hipoteczny musisz posiadać meldunek. Dlatego osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa na dzień złożenia wniosku kredytowego muszą być zameldowane. Zdarza się, że taka osoba przed złożeniem wniosku wymeldowuje się z mieszkania, które jest aktualnie wynajmowane. Wniosek o kredyt może być złożony dopiero, kiedy posiadasz zameldowanie w okresie starania się o kredyt hipoteczny. Jeśli tego nie dopilnujesz bank odmawia kredytu.


2. Brak odpowiednika polskiego BIK


Kredyt hipoteczny a BIK to częsty problem osób wnioskujących o dofinansowanie. Niezależnie z jakiego kraju pochodzisz bank będzie oczekiwał, abyś przedstawił odpowiednik raportu polskiego Biura Informacji Kredytowej. Z naszego doświadczenia wynika, że każdy kraj posiada biuro zbierające opinie na temat kredytobiorców obsługujących bankowe zobowiązania. Wniosek: należy o taki raport wystąpić jeszcze przed złożeniem wniosku w kraju, gdzie posiadasz swoje obywatelstwo. Ekspert kredytowy, z którym będziesz współpracować powinien wiedzieć, gdzie zamówić odpowiedni raport.


3. Brak nadania numeru PESEL 


Aby otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce należy posiadać numer PESEL. Dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli pozostałych państw. Różnica polega tylko w sposobie otrzymania tego numeru. Osoby spoza Unii mają do spełnienia więcej warunków, ponieważ najpierw potrzebują uzyskać kartę pobytu, a następnie dopiero numer PESEL.


4. Zatrudnienie w instytucjach powiązanych z Unią Europejską


Nie wiem, czy traktować to w kategoriach błędów, jednak takie osoby otrzymują wynagrodzenie w walucie innej, niż Polski Złoty. Często również rozliczają się z tego dochodu za granicą pomimo faktu, że ich fizycznym miejscem pracy jest Polska. W praktyce wyklucza to ich szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Żadne ubezpieczenie kredytu tutaj nie pomoże.


Jakie błędy możesz popełnić tworząc swoją historię kredytową?


Odmowa kredytu hipotecznego to także zła historia kredytową. Dla klientów niespłacanie zobowiązań w terminie to często nic wielkiego, niestety dla banku to bardzo ważny aspekt. Poniżej możesz sprawdzić najczęstsze błędy.


1. Odmowa kredytu hipotecznego przez BIK 


Zdarza się, że klienci mają niespłacone zobowiązanie powyżej 30 dni w kwotach nawet mało znaczących. Zazwyczaj chodzi o brak spłaty karty kredytowej lub limitu w rachunku w kwotach kilkuset złotych. Według procedur bankowych opóźnienie w spłacie kredytu, który nadal istnieje powyżej 30 dni powoduje wstrzymanie wydania decyzji kredytowej lub decyzję odmową. W takiej sytuacji musisz spłacić aktualne zadłużenia oraz przedstawić zaktualizowany raport z Biura Informacji Kredytowej. Wniosek: w momencie starania się o kredyt hipoteczny nie możesz mieć żadnych zadłużeń w obsłudze innych kredytów. Warto sprawdzić ten status poprzez oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej. Możesz także odebrać osobiście raport w Warszawie przy ulicy Postępu 17 w siedzibie Biura Informacji Kredytowej.

2. Poręczenie kredytu innej osobie


Jeśli poręczyłeś kiedyś komuś kredyt, a ta osoba nie obsługiwała go w sposób prawidłowy to zła historia kredytowa w BIK będzie obciążać także Ciebie. Nie ma znaczenia, czy jest to Twój kolega bądź były małżonek. Umowa bankowa zobowiązuje do spłaty kredytu w terminie wszystkie strony w ten sam sposób. Niespłacanie w terminie zobowiązań to pewna negatywna decyzja kredytowa.


3. Odmowa kredytu hipotecznego a korzystanie z pożyczek


Odmowa kredytu hipotecznego może być spowodowana faktem, że analityk banku uzna Cię za mało przewidywalnego kredytobiorcę. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli na Twojej historii rachunku znajdą się ślady korzystania z kredytów „chwilówek”. Nawet, jeśli zrobiłeś to dla zabawy, zakładu z kolegą lub innego mniej poważnego powodu. Korzystając z tego rodzaju kredytu narażasz się na odmowę kredytu. Tego zobowiązania nie widać w BIK, ale jest widoczne na historii rachunku. Kredyty gotówkowe są przez banki traktowane lepiej, niż “chwilówki”, ponieważ generują według banku mniejsze ryzyko jako pożyczki oraz posiadają ubezpieczenia. Mimo, że oba rodzaje kredytów nie posiadają twardego zabezpieczenia bank uznaje pożyczkę na kilka dni za zbyt niebezpieczną.


4. Odmowa kredytu hipotecznego a niepłacenie mandatów


Bank odmawia kredytu, kiedy nie płacisz mandatów, nawet na niską kwotę. Chodzi o to, że Twoje finanse muszą być przejrzyste w każdym aspekcie. Jeśli nie płacisz małej kwoty, to jak poradzisz sobie z ratą kredytu? To zawsze jest zaskakujące dla klientów, ale prawda jest taka, że nie zapłacenie mandatu na przykład za brak biletu w autobusie może skutkować wpisaniem do bazy Krajowego Rejestru Długów. Wniosek: przed złożeniem wniosku kredytowego sprawdź, czy nie jesteś dłużnikiem w bazie KRD. Można go zweryfikować na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów. Zarówno kredyt hipoteczny jak i kredyt gotówkowy w ocenie kredytodawcy są produktami wielowątkowymi. Nawet tak drobne sprawy potrafią wpłynąć na scoring bankowy.


Jakie błędy popełniają osoby kupujące nieruchomości w celach inwestycyjnych?


Odmowa kredytu hipotecznego może też spotkać osoby, które są bardziej doświadczone w sprawach kredytowych. W naszej firmie obsługujemy wielu inwestorów rynku nieruchomości, to znaczy osoby które kupują mieszkania w celach zarobkowych. Kupują na kredyt nieruchomości w praktyce w dwóch celach, aby je wyremontować i sprzedać z zyskiem lub celem przeznaczenia mieszkania do wynajmu. Czasy, kiedy bez kłopotu można było uzyskać kilkanaście kredytów hipotecznych już minęły, stąd poniższe podpowiedzi powinny być dla Was pomocne.


1. Dwa kredyty na flipa w tym samym banku w przeciągu kilku miesięcy


Jest kilka banków, gdzie powinno przeprowadzać się kredyt na flipa dla inwestorów. Chodzi o to, aby ograniczyć koszt wejścia, czyli prowizję za udzielenie kredytu oraz koszt wyjścia, mając na uwadze prowizję za wcześniejszą spłatę. Dziś jednak te banki bardzo zwracają uwagę na to, czy klienci korzystający z ich ofert nie wykorzystują konstrukcji kredytu do celów zarobkowych. Dlatego, jeśli planujesz flipping mieszkań powinieneś poważnie zastanowić się nad wyborem banku, a raczej na pewno nie przeprowadzać tej transakcji przez jeden bank dla dwóch kolejnych flipów. Na podstawie Twojej historii kredytowej bank nie powinien wyciągnąć wniosku, że stosujesz flipping nieruchomości.


2. Opieranie dochodu o obrót nieruchomości z flipów


Bank nie zaakceptuje takiego źródła dochodów. Banki stoją na stanowisku, że kredyt powinien być udzielony osobom, które uzyskują dochody stabilne, przewidywalne oraz powtarzalne. Dochód z flipowania może być bardzo wysoki, ale jest jednocześnie źródłem, które nie może być określonym mianem stałego. Zawsze możesz złożyć ponownie wniosek o kredyt. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że jest to zbyt wysokie ryzyko dla banku i szanse na kredyt w takim przypadku są znikome. Szkoda, ale dziś na rynku nie ma oferty dla inwestorów rynku nieruchomości. Kwestia nawet lekko wyższego RRSO a kredyt hipoteczny mogłaby skłonić ludzi wybierających inwestowanie w nieruchomości do skorzystania z oferty banku.


3. Księgowanie kosztów remontu w KPiR


Zgadzamy się, że z księgowego punktu widzenia ma to sens. Wyobraź sobie jednak sytuację, kiedy składasz wniosek do banku o kolejny kredyt na flipa. Bank prosi Cię o przedstawienie szczegółowej KPIR i co widzi? Widzi, że jesteś inwestorem, czyli kupujesz mieszkania w celach inwestycyjnych, nie mieszkaniowych. Właśnie to spowoduje na pewno decyzję negatywną. Niektórych danych nie możesz pokazywać, żeby otrzymać zgodę na udzielenie finansowania. Nie chodzi też o zatajanie informacji przed bankiem, ale inne prowadzenie księgowości. Może warto skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego? Istotna kwestia to także flip mieszkania podatek – czyli jak dobrze poradzić sobie z tym aspektem?


4. Wnioskowanie o kolejny kredyt hipoteczny


Od lipca 2017 roku funkcjonuje w Polsce ustawa o kredycie hipotecznym, która jasno mówi, że kredyt hipoteczny może być podjęty tylko w celach mieszkaniowych. Większość banków udzieli Wam trzy kredyty hipoteczne. W maksymalnie dwóch lub trzech z nich można starać się czwarty, ale to wymaga zazwyczaj wyższego wkładu własnego. Wkład własny do kredytu hipotecznego to oczywiście odrębny i dosyć szeroki wątek. W jednym z nich można starać się o piąty kredyt, ale to z kolei powoduje już słabsze warunki kredytu hipotecznego. Wyższa marża i większy wkład własny. Ranking kredytów hipotecznych jaki tworzymy na naszej stronie dokładnie to przedstawia. Wynajem nieruchomości według banku powinien być kredytowany innymi produktami finansowymi.


5. Wnioskowanie o kredyt na gotowca inwestycyjnego na etapie wynajętego mieszkania


Temat finansowania gotowców inwestycyjnych jest trudny. Właściwie do tej pory nie wiemy, czy banki akceptują taki stan rzeczy, czy nie. Decyzje w tym samym banku bywają różne i mamy wrażenie, że kwestia woli analityka bankowego. Na pewno staranie się o kredyt na gotowca zazwyczaj spotyka się z odmową, chyba że bank przyjmie oświadczenie i jednocześnie zobowiązanie klienta, że przywróci stan techniczny lokalu sprzed remontu na własny koszt po uruchomieniu kredytu. Wartość nieruchomości w takich przypadkach zazwyczaj jest zaniżana przez bank, ponieważ nie jest w stanie porównać jej do innych. Poza tym ceny takich mieszkań są zawsze wyższe, niż średnia na danym rynku. Nieruchomość inwestycyjna co do zasady nie jest kredytowana w celu mieszkaniowym.


Najczęstsze przypadki odmowy kredytu hipotecznego dla nieruchomości segmentu premium


Poza pracą w pośrednictwie kredytowym, posiadamy również drugą firmę – agencję nieruchomości operującą na rynku inwestycyjnym i Premium. Nazwa agencji to Małycha Nieruchomości Premium i prowadzi ją mój mąż Dawid Małycha. Dzięki temu posiadamy również wiedzę i w tym zakresie. Kredyt premium na zakup nieruchomości luksusowej zobowiązuje do odpowiedniego przygotowania i właściwego know-how, które wyróżnia nas na rynku. Poniżej więc przedstawiamy jakie sytuacje komplikują życie kredytobiorcy na tym segmencie rynku.


1. Oddanie domów do użytku budowanych w latach 1930 – 1970


To jest klasyka gatunku, gdyż takie domy zazwyczaj w 90% nie zostały oddane do użytku. W Warszawie dotyczy to praktycznie całego Starego Wilanowa, selektywnie Żoliborza i innych dzielnic. Jeśli zamierzasz kupić taki dom, musisz wiedzieć, że bank będzie oczekiwał od ciebie dokumentu potwierdzającego oddanie domu do użytku. Warto, aby to wszystko wcześniej zorganizować. Inaczej możesz spodziewać się odmowy udzielenia kredytu.


2. Błędnie wykonane grodzenie działek


Jest to kolejny często pojawiający się problem. Tutaj znowu też pojawia się Stary Wilanów. Bardzo dużo domów w tym obszarze ma błędnie postawione granic działek (czasem kilkanaście centymetrów, innym razem nawet kilkadziesiąt), bądź bryła domów wchodzi na działkę sąsiada. Zapewne jest to wynikiem tego, że takie domy nie były kiedyś oddawane do użytku i dużo aspektów budowlanych nie zostało sprawdzonych.


3. Klient zamożny nie potrafi tego udokumentować


Obsługujemy bardzo wielu klientów zamożnych. Wspólnym mianownikiem większości z tych osób jest to, że nie potrafią udokumentować przed bankiem posiadanego majątku i źródła zarobków. Posiadają konta w wielu bankach, ale to nie ma znaczenia. Najczęstszym przykładem jest to, że właściciele spółek wypłacają sobie dochód poprzez umowy zlecenie lub dzieło, poprzez posiadanie umowy o pracę jako pracownik etatowy lub mianowanie na członka zarządu. Po drodze popełniają jednak wiele błędów w przygotowaniu takich dokumentacji.


4. Części wspólne nieruchomości


Zdarza się, szczególnie często na warszawskim Żoliborzu, że domy (bliźniaki) były dzielone na mieszkania. Można w aktach tych domów doczytać, że mieszkańcy różnych już dziś mieszkań posiadają części wspólne w postaci strychu i kotłowni, kiedy to w praktyce z nich nie korzystają. Co więcej, nie mają nawet do nich dostępu. Tego typu nieruchomości są w praktyce nie kredytowane. Dawid – prowadzi agencję nieruchomości Małycha Nieruchomości Premium – stąd nasza wiedza o nieruchomościach jest większa, niż innych ekspertów kredytowych. Na stronie naszej drugiej firmy znajdziecie poradniki nieruchomościowe.


5. Brak możliwości zastosowania rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych


Zdarza się to często na rynku warszawskich mieszkań w kamienicach, które są sprawdzane przez tak zwaną “komisję reprywatyzacyjną” pod kątem prawidłowości w przekazaniu własności do tych kamienic. Normalnie bowiem, kiedy kupujecie mieszkanie, notariusz zakłada, że obie strony transakcji działają w dobrej wierze. Jeśli zbywca, który był wpisany w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości okaże się niewłaściwą osobą to i tak dzięki tej zasadzie najpewniej zostaniecie nadal właścicielem mieszkania. Jeśli notariusz nie może jednak zastosować tej zasady, nie można też kredytować takiej nieruchomości. Wbrew pozorom oferty takich mieszkań nie są wcale tańsze.


Odmowa kredytu hipotecznego, a błędy jakie popełniamy przy zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny


Odmowa kredytu hipotecznego to również błędy w przygotowaniu do zakupu mieszkania. To kolejny ważny wątek w procesie uzyskania kredytu hipotecznego. Na potrzeby tego artykułu zamieszczamy film, jaki nagrałam podczas transmisji Live na portalu Facebook.


Odmowa kredytu hipotecznego – Podsumowanie


Chcieliśmy napisać ten artykuł od dawna. Czuliśmy z Dawidem, że warto ostrzec inne osoby przed błędami, jakie widzieliśmy u naszych klientów. Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego jest na pewno bardzo niemiłym doświadczeniem. Ekspert kredytowy i jego wiedza, w takiej sytuacji jest wręcz nieoceniona. Kredyt hipoteczny wymaga przygotowania się i wiedza jaką przekaże Ci doradca na pewno będzie dla Ciebie bezcenna. Jeśli artykuł spowodował, że chciałbyś o coś zapytać, to koniecznie napisz do nas w komentarzu. Obiecujemy, że odpowiemy na każde pytanie. Oczywiście zapraszamy Cię do naszego biura, nasz cały zespół jest gotowy, aby Ci pomóc uzyskać kredyt hipoteczny. Nasz Ekspert kredytowy pomoże Ci bezpłatnie uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny. Wniosek kredytowy może złożyć każdy z Was osobiście, ale jak pokazują nasze artykuły warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarz



Anna

7 lat ago

Czy oby napewno każdy kraj posiada odpowiednik polskiego BIKu??!!!

Dawid Małycha

7 lat ago

Witam serdecznie,

Z naszej najlepszej wiedzy wynika, że każdy kraj unii europejskiej, oraz USA, Wielka Brytania. Jeśli ma Pani na myśli kraje dalekiego świata to faktycznie może być inaczej, ale takich kredytujących klientów jest jak na lekarstwo. Zamiennie (kiedyś tak było we Francji) pobiera się opinię o kliencie z każdego banku, w którym klient posiada rachunek bankowy za granicą, oraz oświadczenie o braku zaległości w obsłudze kredytów za granicą.

Tysia

7 lat ago

A co zrobić jeśli chwilówki były?? Czy to jest pewne, że decyzja kredytowa będzie odmowna?? Jak tego uniknąć??

Dawid Małycha

7 lat ago

Z chwilówkami bywa naprawdę różnie. To zawsze będzie indywidualna decyzja analityka. Jeśli to były pojedyncze przypadki może zostać to zaakceptowane, jeśli to permanentna sytuacja raczej nie. W niektórych bankach historia rachunku jest wymagana za ostatnie 3 miesiące, więc po spłaceniu takich kredytów nie będzie ich widać.

Promesa kredytowa - jak uzyskać? - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] jej wysokości. Jakich innych błędów uniknąć, możesz przeczytać w ostatnim naszym artykule odmowa kredytu hipotecznego. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię pojęcie promesy kredytowej w szczegółowy sposób. Z […]

Paweł

6 lat ago

Jak cudzoziemiec ma zdobyć PESEL?

Dawid Małycha

6 lat ago

Wkład własny do kredytu hipotecznego - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] Mam nadzieję, że przygotowaliśmy dla Was świetny temat. Ostatni nasz wpis nazywał się odmowa kredytu hipotecznego i wywołał bardzo dużo komentarzy wśród naszych klientów. Wierzę, że tym razem będzie […]

RRSO a kredyt hipoteczny - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] RRSO a kredyt hipoteczny to bardzo ciekawy temat na artykuł blogowy. Z pozoru bardzo ważny wskaźnik kredytowy, w praktyce mało przydatny. Pracuję jako ekspert kredytowy i wiem, jak bardzo może być mylący dla klientów. W dzisiejszym wpisie poruszę wątek RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Co ten wskaźnik oznacza w praktyce? Wartość RRSO przedstawia całkowity koszt kredytu, jaki zostanie poniesiony przez Konsumenta. Koszt kredytu wyrażony jest najczęściej w wartości procentowej, całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Tym wpisem rozpoczynamy jednocześnie nowy cykl artykułów dotyczących technicznych aspektów kredytu hipotecznego. Cykl będzie się składał z pięciu artykułów, a pierwszy z nich dotyczyć będzie właśnie RRSO. Ostatni cykl artykułów dotyczył z kolei zagadnienia jak przygotować się do procesu uzyskania kredytu hipotecznego, a zakończył się wpisem na temat odmowa kredytu hipotecznego. […]

Karolina

6 lat ago

Co jeżeli Bank odmówił mi kredytu hipotecznego ze względu na to że Mój pracodawca nie spłaca swoich zaciągniętych kredytów a ja nie mam nic z tym wspólnego?

Dawid Małycha

6 lat ago

To się niestety zdarza. Bardzo rzadko, ale mieliśmy takie przypadki w biurze. Jest na to tylko jedno rozwiązanie, pracodawca nie musi być nierzetelnym klientem we wszystkich bankach, więc należy sprawdzić inne rozwiązania. My dla naszych klientów składamy wnioski kredytowe zawsze do przynajmniej 3 banków, aby zabezpieczyć ich przed min. takimi właśnie sytuacjami. Proszę do nas zadzwonić, pomożemy 🙂

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!