Kredyt hipoteczny a ciąża to bardzo ważny wątek w życiu niejednej przyszłej matki. Jako kobieta na początku od razu chcę Was uspokoić. Dziś banki rozumieją, że są rzeczy ważniejsze od finansów – na przykład powiększenie rodziny. W życiu spotykają nas różne sytuacje, wymagające odpowiedniego wsparcia finansowego. Jedną z takich sytuacji może być konieczność zakupienia nowego mieszkania, wynikająca z faktu powiększenia rodziny.
Nazywam się Olga Małycha i na co dzień pracuję jako Ekspert kredytów hipotecznych. Sama jestem mamą, więc wiem jak ważnym w życiu kobiety może być wątek jakim jest kredyt hipoteczny a ciąża. Czy w sytuacji, gdy nie masz czasu na zaplanowanie wcześniejszego zakupu mieszkania, kobieta w ciąży ma szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego? Tak, ma szanse! Dzisiejszy wpis to kolejny artykuł jaki dla Was przygotowałam z cyklu wpisów na temat zatrudnienie a kredyt hipoteczny. Ostatnim razem omawiałam tak ważną kwestię, jaką jest kredyt hipoteczny a zmiana pracy i jej wpływ na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej banku.
Czego można dowiedzieć się z artykułu?
- Czy dochód uzyskiwany na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim jest akceptowany?
- Jakie dokumenty wymagane są od kobiet w ciąży?
- Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w ciąży?
- Czy kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim mają szansę na kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny a ciąża – jakie są obawy banków?
Kredyt hipoteczny a ciąża – jakie obawy może mieć bank? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – chodzi o tak zwaną przez analityków bankowych potencjalną możliwość utraty dochodu. Tak, istnieje taka definicja. Po urodzeniu dziecka, kobieta wykorzystuje płatny urlop macierzyński. Warto jednak pamiętać o tym, że po jego wykorzystaniu ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny. W takiej sytuacji, przez dłuższy czas pozostanie bez dochodu. Dlatego banki udzielając kredyt chcą mieć pewność, że dochód wyliczany w momencie ustalania zdolności kredytowej będzie osiągany przez kredytobiorcę przez cały okres trwania umowy kredytowej.
Kredyt hipoteczny a ciąża – urlop wychowawczy
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową jeszcze kilka lat temu wskazał, że 50% kobiet wykorzystuje przysługujący im urlop wychowawczy. Kolejnym powodem do obaw ze strony banku jest coraz większy odsetek zwolnień wśród kobiet powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Zwolnienia podobno wynikają z obawy o mniejszą dostępność pracownika, ale również efektywność działań. Nie zgadzam się z tym totalnie, ale niestety takie są fakty. Warto również pamiętać, że pojawienie się dziecka wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. To kolejny powód, który sprawia, że banki obawiają się, iż kredyt hipoteczny nie będzie spłacany zgodnie z umową.
Kredyt hipoteczny a ciąża i kwestia dochodów
Będąc zatrudnioną na umowę o pracę i wnioskując o kredyt hipoteczny analityk bankowy zauważy na Twoim zaświadczeniu o zarobkach informację, że przebywasz na długotrwałym (powyżej 30 dni) zwolnieniu lekarskim. Co niezwykle ważne, nie musisz kombinować i starać się o kredyt hipoteczny przed tym, jak udasz się na zwolnienie lekarskie. Dziś szczęśliwie większość banków akceptuje stan błogosławiony w jakim się znajdujesz. Do takiego zaświadczenia należy jednak dołączyć napisane przez Ciebie oświadczenie. Powinno z niego wynikać, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wrócisz do pracy. Innymi słowy nie skorzystasz z urlopu wychowawczego. Czy bank to później weryfikuje? Nie słyszałam o żadnym takim przypadku. Warto również wiedzieć, że w przypadku późniejszej decyzji o wykorzystanie urlopu wychowawczego, bank nie ma podstaw do zerwania umowy bądź nałożenia kary na kredytobiorcę.
Rozważmy jednak inny, trudniejszy przypadek. Przede wszystkim na początku warto przeanalizować kwestię, jaką jest umowa o pracę a kredyt hipoteczny. W sytuacji, gdy umowa o pracę kończy się w trakcie rodzicielskiego, zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do końca urlopu. To zdanie wynika z kodeksu pracy i jest często cytowane przez działy HR. Możesz być pewna, że nie otrzymasz już tutaj pracy. Znowu proza życia. Banki nie zaakceptują takiego dochodu, ponieważ analityk bankowy musi mieć w głowie zawsze najbardziej pesymistyczny scenariusz.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, bank nie będzie wiedział o tym, że jesteś w ciąży, dopóki sama mu o tym nie powiesz, bądź nie przejdziesz na zwolnienie lekarskie. Wtedy na historii rachunku będą wpływy z ZUS.
Kredyt hipoteczny a ciąża – wymagane dokumenty
Kredyt hipoteczny a ciąża to oczywiście także niezbędne dokumenty. Czy potrzeba dodatkowych zaświadczeń? Lista dokumentów jest praktycznie taka sama, jak w przypadku składania tradycyjnego wniosku kredytowego. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie, aby z tego powodu miała być dłuższa. W zależności od banku, konieczne może okazać się również przedłożenie oświadczenia o powrocie do pracy po wykorzystanym urlopie macierzyńskim. Z oświadczenia powinno jednoznacznie wynikać, że po urlopie macierzyńskim kobieta wróci do pracy. Dla ułatwienia poniżej przedstawiam wzór takiego oświadczenia. Dodam tylko, że ważne jest każde słowo, chociaż i tak nie ma tam popularnego zwrotu “zamierzam wrócić”, który jest nielubiany przez banki. Zamiennie jest po prostu słowo “wrócę”
Oświadczam, iż jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży/urlopie macierzyńskim od … do … .
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie skorzystam z urlopu wychowawczego i wrócę do pracy.
Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w ciąży?
Uniknięcie uzyskania negatywnej decyzji kredytowej jest możliwe, jeśli kobieta w ciąży zdecyduje się na współkredytowanie. Warto wspomnieć też, że o kredyt będzie trudno, jeśli zasiłek macierzyński lub dochód na zwolnieniu z powodu ciąży jest jedynym dochodem w gospodarstwie domowym. Dosłownie zaledwie kilka banków nie ma z tym problemu i liczy normalnie zdolność kredytową. Kto może być Twoim współkredytobiorcą? Powinna to być osoba, która otrzymuje stałe dochody ze stosunku pracy – może to być zarówno małżonek, partner jak i rodzic bądź ktoś z rodzeństwa. Nie ma chyba banku, który nie patrzyłby przychylnie na współkredytowanie. Można więc powiedzieć, iż im większa ilość osób jest odpowiedzialna za spłatę kredytu, tym dla banku większe szanse, że zostanie on spłacony zgodnie z warunkami podpisanej umowy.
Kredyt hipoteczny a ciąża i kwestia znalezienia współkredytobiorcy wielu kobiet okazać się bezproblemowe, ale dla części może stanowić kłopot. W takiej sytuacji warto rozważyć kolejne rozwiązania. Jednym z nich jest wspomniane wyżej oświadczenie o powrocie do pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. To znak dla banku, że kobieta nie utraci dochodu.
Kolejnym rozwiązaniem może być złożenie oświadczenia o rezygnacji z urlopu macierzyńskiego (kobieta wykorzystuje jedynie urlop rodzicielski). To również informacja dla banku, że uzyska ona szybki dostęp do stałych zarobków. Szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej można również zwiększyć przedkładając oświadczenie od pracodawcy o planowanym powrocie pracownicy, wskazania stanowiska jakie obejmie oraz przewidzianego wynagrodzenia. Posiadając wskazane dokumenty bank nie powinien mieć wątpliwości, iż sytuacja finansowa kobiety w trzech kolejnych latach będzie stabilna, a w konsekwencji problem z nieterminowym spłacaniem kredytu jest obarczony niewielkim ryzykiem. Osobiście nigdy nie poleciałabym tego żadnej kobiecie będącej w ciąży. Czas jaki spędziłam z moją córką Antosią przez pierwsze 18 miesięcy był niezwykły, a dziś pewnie dzięki temu mamy ze sobą wspaniałą więź rodzicielską.
Kobieca strona inwestowania w nieruchomości
Ten wpis mimo, że jest biznesowy, stał się dla mnie zdecydowanie bardziej osobisty. W końcu rozmawiamy o dzieciach. Dlatego pomyślałam, że napiszę też kilka słów na temat inwestowania w nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny. Tak się składa, że mój mąż Dawid prowadzi agencje nieruchomości rynku premium i inwestycyjnego – Małycha Nieruchomości Premium. Pomagamy tam klientom chociazby rozpocząć przygodę z inwestowaniem w nieruchomości poprzez następujące strategie. Może to być zakup kawalerek inwestycyjnych, zakup mieszkań dzielonych na pokoje, mieszkania wynajmowane na doby oraz inwestycje w apartamenty na rynku premium. Zazwyczaj ja pomagam finansować te mieszkania. Jeśli jesteście zainteresowane tym tematem, to przeczytajcie kilka naszych artykułów. Na stronie pośrednictwa kredytowego proponuję, aby zacząć od artykułu kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem.
Jak wykorzystać efektywnie czas w ciąży?
Pozwól, że na koniec podzielę się z Tobą swoim doświadczeniem. Zapomnijmy na chwilę o tych kredytach hipotecznych i skupmy się na Tobie. Wówczas, gdy ja byłam w ciąży, większość czasu spędziłam w domu. Nie dlatego, że chciałam. Po prostu pierwszy trymestr przespałam, mój organizm tak dziwnie się zachowywał. Później, aż do porodu zostałam w domu. Z perspektywy czasu wiem, że mogłam ten czas wykorzystać efektowniej, pójść na jakieś szkolenie, pomyśleć o sobie i własnym rozwoju. Te refleksje wróciły do mnie kilka lat później, kiedy już rozwijałam wspólnie z mężem nasze firmy. Jeśli jesteś na takim etapie życiowym, na jakim ja byłam będąc w ciąży z moją córeczką, życzę Ci tego, abyś wykorzystała jak najlepiej czas w oczekiwaniu na najpiękniejszy moment w Twoim życiu!
Jak znaleźć czas na rozwój własny i dziecka, kiedy już spłacasz kredyt hipoteczny
Zakładam, że już dziś planujesz jak wychowasz swoje dziecko, a bobas mimo że jeszcze nie narodzony, to ma pewnie już zaplanowane najbliższe pięć lat życia. Też przez to przechodziłam. Dziś kiedy piszę ten artykuł Antosia ma już kilka lat, a my z mężem pracujemy bardzo intensywnie. Chcemy być najlepszymi rodzicami, ale doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, kolejna proza życia. Myślę, że najważniejsze są wszystkie chwile spędzone razem i taka uważność, jaką można zaoferować dziecku jako rodzic. Jeśli znacie jakieś języki obce nie krępujcie się mówić do dziecka ich używając. Ja osobiście poza polskim posługuję się biegle również rosyjskim i ukraińskim, więc Antosia naturalnie przyjmuje ode mnie takie komunikaty. Dziś wiem również, że mimo największej miłości jaka przychodzi do Ciebie w postaci dziecka, ważna jest również świadomość własnego rozwoju. W mojej opinii są to szkolenia stacjonarne i internetowe czy książki. Dziecko jest zawsze najważniejsze, ale ważna jesteś również Ty!
Kredyt hipoteczny a ciąża – Podsumowanie
Kredyt hipoteczny a ciąża to ewentualność stosowania przez banki różnych polityk kredytowych. Pamiętajcie, że doświadczony doradca kredytowy znajdzie rozwiązanie dla takich sytuacji. Kredyt hipoteczny a ciąża to nie najprostsza sytuacja kredytowa. Nie jest jednak niemożliwa. Jak zawsze zapraszam Was do naszego biura, gdzie ja i mój zespół jesteśmy gotowi do udzielenia Wam pomocy w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego.
Dla mnie okres ciąży i urlopu macierzyńskiego był czasem przemyśleń i zmian w życiu zawodowym. Nie wróciłam już do korporacji, założyłam z mężem naszą pierwszą firmą. To firma pośrednictwa kredytowego. Kilka lat później założyliśmy kolejną, agencję nieruchomości rynku inwestycyjnego i Premium. Korzystałam w tamtym momencie z usług coacha, a także wzięłam udział w kilku szkoleniach. To mi pomogło podjąć ważne decyzje życiowe. Dlatego doskonale rozumiem Wasze rozterki. Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłam rozwiązać chociaż jedną z nich.
Jeśli interesują Was kolejne zagadnienia związane z wątkiem zatrudnienia i udzielaniem kredytów hipotecznych, to już dzisiaj zachęcam Was do zapoznania się z kolejnym naszym artykułem jakim jest kredyt hipoteczny a umowa zlecenie. Czy w przypadku posiadania zawartej jedynie umowy zlecenie możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego? Jak banki podchodzą do wnioskodawców w takiej sytuacji? Jakie dokumenty są konieczne do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej? Możecie również przeczytać nasze wcześniejsze wpisy!
Życzę Wam wspaniałego urlopu macierzyńskiego!
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- o co pytać doradcę kredytowego – jakie pytania warto zadać doradcy kredytowemu podczas pierwszego spotkania?
- kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – co warto wiedzieć, jeśli prowadzisz firmę i zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny?
- wkład własny do kredytu hipotecznego – jakiego wkładu finansowego wymaga bank przy kredycie hipotecznym?
- jak negocjować kredyt hipoteczny – wiedza warta kilkadziesiąt tysięcy złotych
- rynek kredytów hipotecznych – co warto o nim wiedzieć, kiedy chcesz zacząć inwestować w nieruchomości
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Kredyty Mieszkaniowe – strona poświęcona kredytom mieszkaniowym
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż? – odkryj konkretne porady, jak wykonać świetne zdjęcia mieszkania
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium