Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

5/5 - (1 vote)

Pewnego pięknego poranka podejmujesz decyzję o wprowadzeniu poważnych zmian w swoim życiu. Marzenie o własnym domu postanawiasz w końcu zrealizować. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie jest to problem – przecież masz pracę a nawet rozglądasz się za korzystniejszym finansowo etatem. Kredyt hipoteczny a zmiana pracy to wątek, który należy odpowiednio przeanalizować.

Nazywam się Olga Małycha i pracuję jako Ekspert Kredytów Hipotecznych. Prowadzę własne biuro pośrednictwa kredytowego i zajmuję się doradztwem oraz pomocą w procesach kredytowych. Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie – ile raz w życiu zmienialiście pracę? Ja kilkukrotnie, zanim zaczęłam kilka lat temu pracować jako ekspert kredytowy. A ile razy w tym czasie staraliście się o kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny a zmiana pracy wbrew pozorom nie idą ze sobą w parze. Dziś zamierzam Wam odpisać to zagadnienie bardzo szczegółowo. Na co dzień pomagam klientom uzyskiwać kredyty na zakup mieszkania i mam dużo przemyśleń w tym temacie.

Czy ubieganie się o kredyt hipoteczny i w tym samym czasie poszukiwanie nowej pracy jest właściwym krokiem? Dzisiejszy wpis to kontynuacja cyklu artykułów na omawiających kwestię, jaką jest kredyt hipoteczny a zatrudnienie. Ostatnim razem analizowaliśmy temat, jakim jest kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza. Tym razem skupimy się na tym, aby kredyt hipoteczny a zmiana pracy nie były dla Was żadnym utrudnieniem!

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Czy zmiana pracy ma wpływ na decyzję kredytową banku?
  • Jaki jest minimalny wymagany okres zatrudnienia?
  • Czy banki wymagają poinformowania o zmianie miejsca zatrudnienia?
  • Czy wolne zawody są inaczej traktowane przez banki?
  • Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy i jej wpływ na decyzję kredytową banku


Dość często podjęcie jednej, ważnej decyzji życiowej ma wpływ na wiele innych wyborów. Kredyt hipoteczny a zmiana pracy to kwestia, nad którą rozważa naprawdę mnóstwo osób. Oczywiście tylko i wyłącznie na korzystniejsze – kredyt hipoteczny to dodatkowy koszt, którego obowiązek ponoszenia będzie na kredytobiorcy spoczywał przez długie lata. Odpowiedzmy jednak na powyższe pytanie. Każdy kredytobiorca znajduje się w innej, indywidualnej sytuacji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana zatrudnienia jeszcze przed otrzymanie decyzji kredytowej wpłynie na udzielenie kredytu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, kredytobiorca bez większego problemu może zmienić pracę. To na podstawie otrzymanej decyzji będzie mógł wnioskować o wypłatę środków.

Problemem dla banku jest jedynie zmiana celu kredytu. Otóż, kredytobiorca wskazując konkretną nieruchomość, którą chce nabyć powinien mieć świadomość, iż bank musi ją dokładnie sprawdzić i wycenić. Rozmyślenie się z jej zakupu i zakup innej powoduje uruchomienie procedury od początku. Zmiana pracy w tym momencie sprawia, że konieczne będzie poinformowanie banku o zmianie miejsca zatrudnienia. Rzadko zdarza się, że bank otrzymując informację o zmianie celu kredytu, nie dokonuje ponownej analizy finansowej. Gdyby jednak tak się stało, konieczne będzie nie tylko informowanie o zmianie miejsca zatrudnienia, ale też przedkładanie dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów.

Pamiętacie jednak, że przedkładając nowy dokument o dochodach będzie on nie tylko zawierał informację o nowych (wyższych lub niższych) dochodach, ale też o okresie zatrudnienia, który dla banku z pewnością będzie niewystarczający. Warto nadmienić, że krótki okres zatrudnienia w nowej firmie zmniejsza szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.


Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – minimalny wymagany okres zatrudnienia


Wnioskując o udzielenie kredytu hipotecznego warto  liczyć się z koniecznością spełnienia określonych wymagań. Jednym z nich jest minimalny okres zatrudnienia. Okazuje się, że zawarta umowa o pracę powinna trwać od minimum trzech miesięcy w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślny. Dla umowy o pracę na czas określony w większości banków powinien to być okres sześciu miesięcy. W przypadku uzyskania zatrudnienia nawet znacznie poprawiającego sytuację ekonomiczną Klienta, bank nadal może wymagać minimalny czas pracy o wskazanym okresie. Ogólnie mówiąc umowa o pracę a kredyt hipoteczny to wątek zawierający inne ważne kwestie, których każdy powinien mieć świadomość.

Poza wspomnianym kryterium minimalnego czasu trwania umowy bank może również wymagać, by zawarta umowa nie wygasła na przykład w ciągu najbliższego roku. Niespełnienie wskazanych przez bank wymagań skutkuje otrzymaniem decyzji, jaką jest odmowa kredytu hipotecznego. Dość często, zmiana miejsca zatrudnienia przed uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej wydłuża okres oczekiwania nawet o kilka miesięcy. W praktyce taka sytuacja kończy się złożeniem nowego wniosku, aby spełnić kryteria banku. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że bank podejmie indywidualną decyzję, po przeprowadzeniu dogłębnej analizy sytuacji Klienta. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Zawarta umowa o pracę nie może być także umową próbną.


Czy konieczne jest informowanie banku o zmianie miejsca zatrudnienia?


Klienci, którzy otrzymali pozytywną decyzję kredytową powinni dokładnie zapoznać się z zapisami umowy kredytowej, która przedstawia wszelkie wymagania nałożone przez bank. W wielu umowach znajdują się zapisy obligujące Klientów do informowania instytucji o wszelkich zmiana miejsca zatrudnienia. Tak wygląda teoria. W praktyce okazuje się jednak, iż wielu kredytobiorców nie przekazuje powyższych informacji do banku. Nie stanowi to większego problemu, ale tylko pod warunkiem, że raty kredytowe uiszczane są zgodnie ze wskazanym w umowie harmonogramem. Część z banków wymaga przekazywania informacji tylko w sytuacji całkowitej utraty dochodów bądź jego znacznego zmniejszenia do wysokości zaledwie 1/3 dotychczas uzyskiwanego wynagrodzenia.

Pamiętajcie jednak, że w przypadku pojawienia się wątpliwości związanych ze zmianą pracy i uzyskaniem kredytu hipotecznego, warto skonsultować się z profesjonalnym ekspertem finansowym, który po zapoznaniu się z sytuacją będzie mógł nie tylko odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Państwa pytania, ale też podpowiedzieć jak w danej sytuacji postąpić. Nasz Ekspert kredytowy jest do Waszej dyspozycji!


Kredyt hipoteczny a zmiana pracy i kwestia wolnych zawodów


Tak zwane wolne zawody są zazwyczaj lepiej traktowane w bankach. Czy ta reguła sprawdza się również w przypadku zmiany pracy? Dziś procedury bankowe mówią o tym, że wszystkie wolne zawody takie jak: prawnicy, lekarze czy notariusze muszą być zatrudnieni od dwunastu miesięcy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Warto szerzej zapoznać się z kwestią, jaką jest kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza. W przypadku umowy o pracę obowiązują reguły, które zostały opisane w jednym z powyższych akapitów.


Czy można zmienić pracę na działalność gospodarczą?


Zdarza się, że klienci zmieniają formę zatrudnienia na działalność gospodarczą. Zostają w tej samej branży, bardzo często u tego samego pracodawcy. Nie każdy bank zaakceptuje taką sytuację. Założenie nowej działalności gospodarczej w branży, w której się do tej pory nie pracowało wymaga rocznego sprawdzenia zdolności kredytowej. Zmiana formy zatrudnienia w tej samej branży to już tylko sześć miesięcy. W praktyce ten drugi przypadek odnosi się najczęściej do takich zawodów jak chociażby informatyk czy programista.

Pracując dla przykładu jako pracownik usług medycznych po zatrudnieniu się w tej samej firmie w formie działalności gospodarczej najpewniej będziesz musiał czekać dwanaście miesięcy. Dlaczego właśnie taki okres oczekiwania? Ponieważ bank nie może być pewien, jakie wynagrodzenie będziesz otrzymywać oraz jaki poziom kosztów utrzymasz. Dlaczego wiec branża IT ma prościej? Z tego tytułu, iż właśnie takie zmiany formy zatrudnienia są tam bardzo popularne, a co więcej praca na działalności zazwyczaj wiąże się z podpisaniem stałej umowy, z której jasno wynikają warunki zatrudnienia. Z mojego doświadczenia mogę też potwierdzić, że ludzie pracujący w tej branży praktycznie nie wykazują kosztów uzyskania przychodu.


Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – o czym warto pamiętać?


  • Nowa umowa nie może być umową próbną,
  • Umowa musi trwać od minimum trzech miesięcy,
  • Twój pracodawca jest dla banku ważny, bank może nie zaakceptować małych firm (jednodobowa działalność gospodarcza) lub właśnie założonych spółek (kilkumiesięczna historia),
  • Warto w umowie przedwstępnej zawrzeć zapis o zwrocie zadatku w przypadku nie zaakceptowania pracodawcy (tu musi być dobra wola i zrozumienie ze strony zbywcy nieruchomości).

Kredyt hipoteczny a ciąża


Jeśli chcecie poznać kolejne, ważne informacje dotyczące uzyskiwania kredytów hipotecznych w różnych sytuacjach życiowych to już dziś zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem pod tytułem kredyt hipoteczny a ciąża. Warto wcześniej dowiedzieć się, jak narodziny dziecka i zwiększone potrzeby mieszkaniowe oraz finansowe wpłyną na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. W tym artykule szczegółowo opisuję czy dochód uzyskiwany na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim jest akceptowany przez banki. Piszę również o tym, jakie dokumenty wymagane są od kobiet w ciąży oraz jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w ciąży,


Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – Podsumowanie


Kiedy zamierzasz zmienić wstrzymać się z podjęciem kredytu lub ze zmianą pracodawcy. Banki co do zasady preferują stabilność i przewidywalność, stąd każde odchylenie od tej reguły może skutkować negatywną decyzją kredytową. Taki proces oczywiście można zaplanować w czasie, aby zdobyć nową pracę i uzyskać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Do tego jednak potrzebna jest wiedza i doświadczenie eksperta kredytowego. Dlatego już dziś zapraszamy Cię na spotkanie do naszego biura!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

5/5 - (1 vote)

Oceń powyższy artykuł:

5/5 - (1 vote)

Zostaw proszę komentarz



Karol

4 lata ago

Dzień dobry a co w przypadku przejścia do pracy między urzędami za porozumieniem w ciągłości ?

Olga Małycha

4 lata ago

Dzień Dobry, jeśli będzie to udokumentowane i umowa będzie nadal w trybie czasu nieokreślonego, to nie powinno być kłopotu z uzyskaniem kredytu. Ekspert Kredytowy będzie musiał jedynie przygotować wyjaśnienie tej sytuacji na podstawie dostarczonych przez Pana dokumentów, tak aby analityk w banku to dobrze zrozumiał. Zapraszam do współpracy 🙂

Dawid

3 lata ago

Dzień dobry,
3 miesiące temu złożyłem wniosek o kredyt hipoteczny . Do tej pory czekamy na decyzje, natomiast w międzyczasie otrzymałem lepszą ofertę pracy od innego pracodawcy i tutaj pojawiają się moję wątpliwości. Czy bank przed ostateczna decyzją może poprosić jeszcze raz o zaswiadzenie o zadtrudnieniu?

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance