Ekspert Kredytowy - Małycha Business Finance  >  Słownik kredytowy  >  Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja za udzielenie kredytu

Na tej stronie znajdziesz zbiór artykułów na temat pojęcia prowizja za udzielenie kredytu. Lista artykułów dostępna jest TUTAJ.

Prowizja za udzielenie kredytu

Doradca liczący na kalkulatorze wartość opłaty, jaką stanowi prowizja za udzielenie kredytuProwizja za udzielenie kredytu – jest to jednorazowa opłata doliczana do każdego kredytu hipotecznego. Podobnie jak marża kredytu hipotecznego czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego, prowizja ma bezpośredni wpływ na całkowity koszt kredytu. Uiszczana jest przez kredytobiorcę na rzecz banku, który pożyczki udzielił. Prowizja może być opłacona jednorazowo, jak również doliczona do rat kredytu.

Ostateczna kwota prowizji jest indywidualna i podawana zawsze w procentach. Oblicza się ją na podstawie kwoty zaciągniętego zobowiązania oraz w oparciu o indywidualny cennik banku. Prowizja jest jednym z parametrów, które kredytobiorca bądź działający w jego imieniu doradca kredytowy mogą negocjować. Jej wysokość może wynosić od 0 do nawet kilku procent wartości kredytu. Sprawdzenie wysokości prowizji obowiązujących w poszczególnych bankach umożliwia porównywarka kredytów hipotecznych.

Jak prowizja za udzielenie kredytu wpływa na całość zobowiązania kredytobiorcy?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, wymagające właściwego przygotowania. Co więcej, nierzadko jest to dosyć duże obciążenie budżetu domowego. Niezwykle istotna jest zatem świadomość kredytobiorcy, co do kosztów, jakie będzie musiał ponieść w związku ze spłatą kredytu. Wybierając konkretny wariant kredytu, należy dokładnie przeanalizować 

Prowizja to oczywiście tylko jeden z elementów, jakie należy brać pod uwagę wybierając kredyt hipoteczny. Oprócz tego elementu należy pamiętać również o marży kredytu, która stanowi pewnego rodzaju zarobek banku czy WIBOR. Inna równie istotna kwestia to także usługi dodatkowe oferowane przez instytucję finansową udzielającą kredytu. Można zaliczyć tutaj chociażby ubezpieczenie kredytu hipotecznego czy też koszt wyceny samej nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wskazane powyżej elementy wpływające na koszt kredytu, warto korzystać z pomocy eksperta kredytowego. Taka osoba swoją pomocą z pewnością pozwoli uniknąć jakichkolwiek komplikacji w procesie kredytowym oraz wskaże najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.

Zapytaj nas o kredyt hipoteczny

Przejdź do przewodnika kredytowego

Przewodnik kredytowy

Przewodnik po kredycie mieszkaniowym

Poradnik inwestora rynku nieruchomości

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, oraz eksperta kredytowego?