Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe to często pomijany wątek kredytowy. Z mojej perspektywy Eksperta kredytowego jest tak samo ważny, jak wszystkie inne. Dlatego zdecydowałam się opisać go szczegółowo. Dzisiejszy artykuł kończy cykl wpisów na temat ubezpieczeń do kredytów hipotecznych. Ostatnim razem pisałam na temat jakim jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, a dzisiejszy poradnik będzie nie mniej ważny. Warto pamiętać, że koszty około kredytowe są równie istotne, jak wszystkie inne parametry każdej pożyczki.

Nazywam się Olga Małycha i pracując jako Ekspert kredytowy na co dzień mam stałą styczność z takimi pojęciami jak chociażby ubezpieczenie pomostowe. Wszystkie niejasność bądź trudne kwestie staram się tłumaczyć wszystkim moim Klientom w jak najbardziej zrozumiały sposób. Taka też jest motywacja prowadzenia mojego bloga, aby każdy kredyt hipoteczny był wybierany w sposób świadomy przez wszystkich kredytobiorców.

Wpis do Księgi Wieczystej nieruchomości stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Od momentu wypłaty środków do tej czynności upływa zazwyczaj kilka tygodni. Bank wypłaca pieniądze przed tym, jak zostanie dokonany wpis do Księgi Wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe jest więc dla banku zabezpieczeniem. Kwota kredytu zostanie zwrócona w przypadku, kiedy Kredytobiorca nie będzie wywiązywał się ze swojego obowiązku spłaty zobowiązania. Mówiąc prościej, nie dokona zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Czym jest ubezpieczenie pomostowe?
  • Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?
  • Czy istnieje kalkulator do wyliczenia kosztu ubezpieczenia pomostowego?
  • Jak w praktyce można wyliczyć koszt ubezpieczenia pomostowego?

Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?


Kredyt hipoteczny zabezpieczony jest poprzez podwyższanie marży. Rata kredytu liczona jest więc po wyższej cenie kwoty kredytu. Zazwyczaj koszt podwyższonej marży to jeden punkt procentowy. Oczywiście możemy znaleźć banki, które są tańsze (np. ING 0,3%), oraz znacznie droższe (np. Alior Bank 2%) Pamiętajcie, że kalkulatory zdolności kredytowej przeliczają Wasze możliwości pobierając wysokość ubezpieczenia oraz czas jego spłaty. Mało osób wie, że ubezpieczenie pomostowe realnie wpływa na wysokość kredytu, jaki możecie zaciągnąć.

W przypadku osób wybierających zakup mieszkania od dewelopera a kredyt hipoteczny zmiany oprocentowania nastąpią dopiero po założeniu Księgi Wieczystej. W przypadku osób decydujących się na zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt oprocentowania nastąpi znacznie szybciej, ponieważ Księga Wieczysta zazwyczaj już istnieje. Ogólnie mówiąc, Księga Wieczysta a kredyt hipoteczny to kwestia, jaką powinna znać każda osoba wnioskująca o dofinansowanie. Ubezpieczenie pomostowe wylicza bardzo dokładny kalkulator, jaki posiada każdy Ekspert obsługujący kredyty hipoteczne. Dla przykładu w naszym biurze taką kalkulację przedstawiamy klientom podczas pierwszego spotkania.


Ubezpieczenie pomostowe a oczekiwanie na wpis hipoteki na rzecz banku


Ubezpieczenie pomostowe warunkowane jest przez odpis z Księgi Wieczystej. Przedstawiamy go po dokonaniu wpisu do Księgi i uprawomocnieniu przez sąd decyzji w tej sprawie. Na dokonanie wpisu czekamy zazwyczaj kilka tygodni, choć jest to zmienne i zależy od ilości spraw w danym sądzie. Dla przykładu dziś w Warszawie oczekuje się na dokonanie wpisu do kilku miesięcy. Zależy to od wydziału, czyli dzielnicy w której znajduje się Wasza nieruchomość. Czy można skrócić okres oczekiwania na złożenie Księgi Wieczystej? Zdarzają się życiowe sytuacje, które mogą Wam w tym pomóc.


Mój mąż prowadzi agencję nieruchomości, więc przedstawię Wam kilka przykładów z jego pracy, gdzie ubezpieczenie pomostowe jest obecne na co dzień. Na przykład zbywca nieruchomości wyjeżdżając na stałe za granicę może liczyć lepsze traktowanie. W takiej sytuacji należy przedstawić formalny wniosek o przyspieszenie założenia Księgi (na kartce A4 napisany odręcznie) oraz kopię umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania. Innym podobnym przypadkiem może być sprzedaż mieszkania osobie posiłkującej się kredytem hipotecznym lub inna losowa trudna sytuacja życiowa (np. strata pracy). Procedura przyspieszenia jest zawsze taka sama, jak opisana powyżej.


Ubezpieczenie pomostowe a nadpłata


Ubezpieczenie pomostowe może być pobierane tylko do dnia, kiedy nastąpi wpis do Księgi Wieczystej, a nie kiedy klient dostarczy odpis. Kredyt hipoteczny jest regulowany przez ustawodawcę, pobieranie w takich okolicznościach dodatkowych opłat jest jednak niezgodne z prawem. Procedury kredytowe są w tym przypadku zunifikowane. Niezależnie z jakiego banku korzystacie, wszędzie obowiązuje ta sama zasada.


Ubezpieczenie pomostowe – Podsumowanie


Każdy bank w swojej ofercie ma inne warunki jakie definiują ubezpieczenie pomostowe. Jest ono obowiązkowe i nie można z niego zrezygnować. W chwili wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej przestajemy go jednak płacić. Przy wyborze kredytu i konkretnej oferty banku, koniecznie powinniście zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zaskoczenia. Szczęśliwie raty kredytów można określić już na samym początku, kiedy sprawdzana jest zdolność kredytowa.

Prowadzę blog o kredytach hipotecznych, a moja strona jest dedykowana potencjalnym klientom banków. Ubezpieczenie pomostowe to tylko jedna z kwestii omawianych przeze mnie z Klientami. Chciałabym więc przekazać Wam jak najwięcej praktycznych wiadomości. Tymczasem zapraszam Was do naszego biura – nasz Ekspert Kredytowy jest do Waszej dyspozycji!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarzGrzegorz

4 lata ago

W środku akapitu ‘W oczekiwaniu na wpis hipoteki na rzecz banku’ znajduje się jakaś absurdalna pomyłka logiczna i interpunkcyjna, sprawiająca, że podchodzę z dystansem do tej wypowiedzi. Bo nie wiem czym mogę oczekiwać kompetencji w trudnych kwestiach, gdy nawet takie jak formatowanie tesktu nie są opanowane.
Pozdrawiam

Olga Małycha

4 lata ago

Witam Panie Grzegorzu, dziękujemy za tą uwagę. Faktycznie zdanie kończyło się jakby w połowie. Czasami aktualizujemy nasze wpisy, dodając coś, lub odejmując. Zapewne ktoś uciął kawałek zdania przez przypadek, ot ludzka pomyłka. Nie trzeba demonizować takiej sytuacji. W kwestii kompetencji odsyłamy do faktów, a te mówią o 48 mln kredytów hipotecznych jakie zostały udzielone za pośrednictwem naszego biura w 2019 roku. Więcej wiary w ludzi 🙂

Jakub

4 lata ago

Dzień dobry,

bardzo przydatny artykuł.

Mam pytanie na temat ubezpieczenia pomostowego. Wg mojej umowy kredytowej przestane je płacić po wpisie do księgi wieczystej mieszkania oraz miejsca garażowego. Czekam na uprawomocnienie decyzji względem mieszkania, natomiast sprawa garażu mocno się przeciągnie.
Z jednej strony wiem, że nie spełniam warunków do zakończenia ubezpieczenia pomostowego, z drugiej rzecz zdecydowanie bardziej wartościowa (mieszkanie) zostanie za chwilę prawomocnie wpisane. Czy jest jakakolwiek możliwość negocjacji z bankiem zakończenia lub zmniejszenia ubezpieczenia pomostowego?

Pozdrawiam

Olga Małycha

4 lata ago

cześć! Trzeba z bankiem zmienić formę zabezpieczenia (o ile to możliwe) na samo mieszkanie bez garażu, wtedy opcja o której piszesz jest do załatwienia. Jeśli bank musi być zabezpieczony zarówno na mieszkaniu, jak i garażu to niestety trzeba będzie czekać. Wg mnie sytuacja do wyjaśnienia z bankiem.

Ewelina

4 lata ago

Witam,
Czy można ubiegać się o zwrot calosci ubezpieczenia pomostowego po wpisie hipoteki do kw?

Olga Małycha

4 lata ago

dzień dobry,

Niestety nie. Ubezpieczenie jest płatne za okres, kiedy nie posiada Pani wpisanego banku do IV działu w KW

Pozdrawiam serdecznie

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance