Wakacje Kredytowe a kredyt hipoteczny

5/5 - (1 vote)

“To był maj, pachniała Saska Kępa”- tak kiedyś śpiewała Agnieszka Osiecka, a następnie,  co roku, o tej samej porze, podśpiewywali abiturienci,  zakochani, czy  miłośnicy przyrody podziwiający kwitnące kasztany.   To właśnie w maju, jak zwykło się mawiać, najpiękniejszym miesiącu w roku, przyszli maturzyści zasiadali w szkolnych ławach, pisząc jedne z najważniejszych egzaminów w swoim życiu, a ich rodzice planowali wakacje. Budząca się do życia przyroda, sprzyjała nowym inwestycjom, zakupom, planom.

W tym roku wszystko się zmieniło. W wyniku panującej pandemii koronawirusa mierzymy się ze strachem i niepewnością o nasze zdrowie i naszych najbliższych. Przeorganizowaliśmy nasze życie i sposób myślenia. Nie wiemy czy kiedykolwiek będzie nam dane wrócić do codzienności, którą pamiętamy sprzed wybuchu COVID 19.  Wg statystyk do 26 marca 2020 roku niemal pół miliona ludzi na świecie było zakażonych koronawirusem . Niestety pandemia nie ominęła naszego kraju.  Wielu ludzi straciło nagle, z dnia na dzień swoje główne źródło dochodów, nie zostając w żaden sposób zwolnionym od spłacania np. raty kredytu hipotecznego. Być może i Wy znaleźliście się w trudnej sytuacji finansowej, straciliście pracę, albo obawiacie się jej utraty, a ciążą na Was zobowiązania kredytowe i zastanawiacie  się, co zrobić w tej sytuacji. Szerzej pisałam o tym w artykule: utrata zdolności do pracy, a kredyt hipoteczny. W dzisiejszym wpisie z kolei skupię się następujących zagadnieniach:

  • Co to są wakacje kredytowe?
  • Czy wakacje kredytowe oznaczają to samo co karencja?
  • Czy są możliwe wakacje kredytowe od kredytu studenckiego?
  • Kto może skorzystać z wakacji kredytowych i na jakich zasadach?
  • Czy możemy zawiesić spłatę kredytu z powodu pandemii COVID 19?
  • Ile czasu mogą trwać wakacje kredytowe?
  • Czy wszystkie kredyty można zawiesić w związku z koronawirusem?
  • Czy jest różnica pomiędzy wakacjami kredytowymi stosowanymi do tej pory przez banki a tymi, które zostały uruchomione z powodu pandemii?

Maj 2020 inny, niż wszystkie do tej pory


Ten maj i ta wiosna zdecydowanie różnią się od tych, które znaliśmy do tej pory. Nie planujemy jak, co roku w maju, wakacji, ponieważ często mamy problemy finansowe, mamy zobowiązania kredytowe, nie stać nas na spłatę bieżących zobowiązań i zastanawiamy się co zrobić w sytuacji, kiedy straciliśmy jedyne stałe źródło dochodu. Kredytobiorcy myślą, jak radzić sobie z kolejnymi ratami podczas epidemii koronawirusa i spowodowanej nim kwarantanny.  W nim, jako jedną ze strategii, radzenia sobie w kryzysie wywołanym koronawirusem,  wymieniałam właśnie wakacje kredytowe.

Nazywam się Olga Małycha i pracuję jako Ekspert Kredytowy. W swojej pracy wykorzystuję długoletnie doświadczenie w sektorze bankowym. Znajdujecie się Państwo na blogu o kredytach jaki prowadzą już od kilku lat, zapraszam do mojego najnowszego artykułu.


Co to są wakacje kredytowe i kto może się o nie ubiegać?


Wakacje kredytowe, czyli okresowe zawieszenie spłaty rat kredytowych – w całości lub w części kapitałowej bądź odsetkowej. Mówiąc najprościej jest to odroczenie spłaty kredytu na jakiś czas w momencie, kiedy kredytobiorca zaczyna mieć problemy z regularną spłatą raty kredytu np. hipotecznego. Oczywiście wakacje kredytowe nie są w żadnym wypadku tożsame z karencją.  Przede wszystkim różnica polega na tym, że wakacje kredytowe to odroczenie spłaty rat o całkowitej wartości, czyli części kapitałowej oraz odsetkowej. Karencja dotyczy natomiast odroczenia spłaty jedynie części kapitałowej, a kredytobiorca nadal zobowiązany jest do płacenia odsetek. Musimy ustalić, że wakacje kredytowe jest to rodzaj odroczenia płatności, a nie jej anulowanie. W okresie pandemii prawie wszystkie banki stanęły na wysokości zadania i wyszły z propozycją wakacji kredytowych dla swoich klientów. Pamiętaj! Kiedy minie okres wakacji kredytowych, to Twoje raty zostaną przywrócone i będziesz musiał je regulować zgodnie ze zmienionym harmonogramem spłat.


Wakacje kredytowe  w dobie koronawirusa. Jakie rozwiązanie proponuje Związek Banków Polskich? Na czym polegają obecnie wakacje kredytowe?


Wakacje kredytowe nie są produktem, który banki wypracowały,  jako reakcję  na pandemię COVID-19. To rozwiązanie jest  już znane kredytobiorcom  i było j stosowane w umowach kredytowych, zwłaszcza tych, które dotyczą kredytów długoterminowych. Jednak biorąc pod uwagę niecodzienną sytuację banki zmodyfikowały warunki korzystania z tego rozwiązania. 16 marca 2020 roku Związek Banków Polskich (ZBP) wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kredytobiorców i przedstawił na konferencji wypracowane wspólnie przez 15 banków rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych w dobie koronawirusa. Są to min:

  • Raty kredytu można zawiesić na okres 3 miesiecy, a nie jak do tej pory na 1 miesiąc.Podkreślam! Przeczytaj uważnie: Zwykle wakacje kredytowe są krótkie i można skorzystać z nich tylko raz w roku. Z uwagi na wyjątkowy czas, banki umożliwiają zawieszenie spłaty rvat na dłużej – co najmniej na okres 3 miesięcy, niektóre nawet do 6 miesięcy.  To rozwiązanie jest przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, dla tych którzy posiadają kredyt hipoteczny, ale także  konsumpcyjny, nie zapomniano również o przedsiębiorcach. Banki automatycznie wydłużyły o ten sam okres łączny czas spłaty zobowiązania, pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu.
  • Instytucje bankowe zobowiązały się do niepobierania opłat i prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.
  •  Wprowadziły maksymalne uproszczenie całej procedury bez konieczności składania dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń potwierdzających aktualną sytuację finansową klientów.
  • Banki mają również zapewnić możliwość składania wniosku przez internet.

Jak korzystać z wakacji kredytowych? 


Należy złożyć w banku odpowiedni wniosek. Najczęściej jest on dostępny na stronie internetowej placówki. Następnie zawnioskować o interesujący nas okres opóźnienia płatności rat. Pamiętajmy! Jeśli mamy jakiekolwiek problemy finansowe, związane z niemożliwością systematycznego płacenia rat kredytu, zawsze należy udać się po poradę do pracownika banku. Wspólnie ustalicie najlepsze rozwiązanie. Miejmy na uwadze, że już dwumiesięczne opóźnienie w płatności rat grozi poważnymi konsekwencjami (np. odnotowaniem w BIK). Szerzej o tym pisałam w artykule kredyt hipoteczny a BIK.


Czy wakacje kredytowe się opłacają?


Oczywiście wielu z Nas zadaje sobie to pytanie. Jak wynika z mojego doświadczenia sama idea wakacji kredytowych zakłada odroczenie spłaty raty kredytu w określonym czasie. Jednak proszę pamiętać, że pociąga to za sobą określone konsekwencje:

  • Korzystając z wakacji kredytowych musimy pamiętać, że wydłużamy automatycznie okres kredytowania, czyli czasu spłaty naszego kredytu o kolejne miesiące; w tym wariancie płacimy tą samą kwotę rat, tylko dłużej;
  • Inną opcją jest wzrost wysokości kolejnych rat, czyli rozłożenie odroczonej w spłacie wysokości rat/-y kredytu proporcjonalnie na kolejne następujące po sobie raty w harmonogramie spłaty, w tej propozycji  płacimy przez taki sam okres czasu, ale wyższą ratę;
  • Banki zakładają też opcję doliczenia odroczonych rat do ostatniej raty przewidzianej umową kredytową. Ten wariant zakłada, że płacimy tyle samo przez taki sam okres czasu. Zaległe raty regulujemy jednorazowo wraz z ostatnią ratą kredytu;
  • Niektóre banki zakładają indywidualne warunki wakacji kredytowych; taki wariantzarezerwowany jest zazwyczaj dla długoletnich i wzorowych klientów banku.

Koszt wakacji kredytowych to wzrost odsetek wynikających albo z wydłużonego czasu spłaty całości kredytu, albo zmiany wysokości kolejnych rat. Z wakacji kredytowych nie wszyscy mogą również skorzystać. Nie przysługują one w sytuacji, gdy  kredytobiorca korzysta  z dopłat w ramach programu Rodzina na Swoim. Nie będziecie mogli skorzystać z tej propozycji jeśli macie na koncie niespłacone przeterminowane zadłużenie.  Zawiesić nie będzie można także kredytów mieszkaniowych na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów z dopłatami Banku Gospodarstwa Krajowego.


Czy wakacje kredytowe w dobie koronowirusa mają zalety?


Jest to bardzo trudne pytanie i odpowiedź na nie również nie może być jednoznaczna. Jeśli analizując swój budżet domowy widzisz, że czasowe niepłacenie rat kredytowych może Ci pomóc to pewnie jest dobre rozwiązanie. Jeśli Twój pracodawca zmniejszył Ci czasowo Twoje wynagrodzenie to również jest to opcja warta wzięcia pod uwagę. Możesz jednak znajdować się w zupełnie innej sytuacji, czyli Twoje zarobki nie uległy zmniejszeniu. W takiej sytuacji myślę, że nie warto nic zmieniać, przecież kredyt hipoteczny i tak będzie trzeba kiedyś spłacić.


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

Członkowie zespołu Małycha Business FinanceOlga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

5/5 - (1 vote)

Oceń powyższy artykuł:

5/5 - (1 vote)

Zostaw proszę komentarz



Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!