Kredyt dla spółki celowej

5/5 (3)

W tym artykule chciałbym przybliżyć kredyt dla spółki celowej. Jest to doskonała struktura prawna dla kredytów inwestycyjnych. Dotyczy to szczególnie rynku nieruchomości, choć nie tylko o czym napiszę później. Kredyt dla spółki celowej może być motorem napędowym działalności przedsiębiorcy. Pozwala na podjęcie kredytu praktycznie bez historii kredytowej. Liczy się pomysł, doświadczenie inwestora, oraz biznes plan. To trochę inaczej, niż kiedy zaciągasz kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem jaki został opisany przez nas w innym naszym artykule.

Kredyt dla spółki celowej – jak to jest możliwe, że bank udzieli kredytu na „pomysł”, zamiast na „zdolność kredytową”?

Wyobraź sobie sytuację, że widzisz biznes, z którego możesz czerpać zyski w każdym miesiącu. Ich wysokość będzie pokrywać kredyt i jednocześnie zostanie premia dla Ciebie jako inwestora. Tak właśnie działa mechanizm spółki celowej w finansowaniu bankowym. Nie jest ważny Twój dochód tu i teraz. Ważny jest pomysł i Twoje doświadczenie dla przeprowadzenia tego typu projektu inwestycyjnego. Wtedy możesz liczyć na kredyt dla spółki celowej.

Spółka celowa (SPV z ang. Special Purpose Vehicle) jest podmiotem obrotu gospodarczego i tworem prawnym. Zazwyczaj powoływanym na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego finansowanego w formule project finance. Oznacza to duży udział kapitału obcego – bankowego, bądź obligacje emitowane przez SPV. Spółkę celową możesz założyć sam, albo może Ci ktoś w tym pomóc. Ja polecam klientom zaprzyjaźnione ze mną biura doradztwa podatkowego, bądź biura prawne specjalizujące się obsłudze inwestorów rynku nieruchomości.

Kiedy można korzystać z formuły project finance?

Za chwilę podam kilka przykładów finansowań transakcji, przy których pośredniczyło moje biuro, a ja sam miałem możliwość ich przygotowania. Każdorazowo struktura prawna spółki celowej pomogła nam uzyskać finansowanie niezbędne do przeprowadzenia pomysłu inwestora. Na każdy z tych przypadków można napisać oddzielny artykuł. Dlatego dzisiaj chciałbym się skupić tylko i wyłącznie na przedstawieniu przykładów zastosowań formuły project finance. Jednocześnie postaram się podać przykłady, które mogą być dla Ciebie ciekawe jako potencjalnego inwestora.

Kredyt deweloperski.

Chyba najczęstszy przykład zastosowania formuły project finance, a także spółki celowej. Ciekawe jest to, że dziś deweloperem może zostać praktycznie każdy. Wystarczy przedstawić przed bankiem doświadczenie w branży jako generalny wykonawca, podwykonawca, bądź menadżer budów. Dodatkowo musisz mieć pomysł na zarobienie pieniędzy dzięki finansowaniu bankowemu – biznes plan. Oczywiście nie każdy bank sfinansuje pierwszą inwestycję deweloperską, jak również nie każdy bank będzie chciał rozmawiać z inwestorem, jeśli kwota kredytu będzie mniejsza, niż 10.000.000 złotych. To, co ważne – dziś jest możliwe sfinansowanie inwestycji deweloperskiej dla spółki celowej, jeśli jest to pierwszy tego typu projekt inwestora. Tylko w ostatnim roku moje biuro przygotowało trzy takie projekty, a teraz pracujemy nad kolejnymi sześcioma.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu deweloperskiego, skontaktuj się z ekspertem Małycha Busines Finance

Kredyt na zakup kamienicy.

Bardzo popularny biznes w ostatnim czasie. Daje dobre stopy zwrotu, jest powtarzalnym schematem inwestycyjnym, wcale nie trudnym do przeprowadzenia, dosyć bezpiecznym. Na czym polega tutaj rola SPV? Dzięki spółce celowej możesz podejść do transakcji zakupu kamienicy nie mając na nią zdolności kredytowej. Jest to możliwe dzięki temu, że przedstawiasz w biznes planie, że dochód z umów najmu może pokryć koszt kredytu zostawiając nadwyżkę, traktowaną jako zysk inwestora. Tak właśnie działa kredyt dla spółki celowej. Bardzo ważne jednak jest to, aby tego typu umowy móc przedstawić na etapie zabiegania o finansowanie w banku. Angażując niewielką część pieniędzy (bank zwyczajowo wymaga 20% – 25% wkładu własnego), uzyskujesz mechanizm finansowy pozwalający spłacać dług wobec banku i jednocześnie zarabiać dla Ciebie dochód pasywny. Idąc dalej. Komercjalizujesz kamienicę ustanawiając lepsze umowy najmu oraz dzielisz powierzchnie na mniejsze. Tak uzyskujesz większe stopy zwrotu. Finalnie możesz doprowadzić do sytuacji wzrostu wartości nieruchomości w czasie. Tak na przykład zamierza zrobić Richard – inwestor rynku nieruchomości z USA, któremu właśnie pomagam przygotować taki projekt. Na marginesie, Richard wierzy że rynek w Polsce w najbliższych latach przeżyje rozkwit biznesu w tym właśnie obszarze.

Kredyt na dowolny cel.

Może Cię zaskoczę. Spółka celowa może być również wykorzystana do wyjęcia pieniędzy z istniejących już nieruchomości na poczet kolejnych inwestycji, bądź celów prywatnych. Taką sprawę prowadziłem przez ostatni miesiąc. Inwestor potrzebował środków mając zabezpieczenie, którego własnością była spółka celowa nie osiągająca jeszcze dochodów. Jednocześnie inwestor nie chciał przedstawiać wyników swojej bieżącej działalności, ponieważ nie chciał mieszać wspólnika do spraw prywatnych. Innymi słowy bank musiał udzielić finansowania dla zabezpieczenia będącego w spółce celowej, a finansującym podmiotem nie byłaby osobowość prawna, tylko osoba fizyczna. Co ciekawe, banki komercyjne nie chciały podejść do tej transakcji kredytowej, więc poszedłem z tym do banku spółdzielczego. Rozwiązanie okazało się proste, ale to temat na inną historię, ważne że klient w ramach pożyczki hipotecznej uzyskał dostęp do finansowania na dowolny cel.

Gdzie szukać kredytu dla spółki celowej?

Co do zasady tego typu transakcję – czyli kredyt na spółkę celową można przeprowadzić w banku komercyjnym, ale nie zawsze. W artykule przedstawiłem sposoby na wykorzystanie tej formy prawnej. Nie było natomiast czasu na przedstawienie szczegółowych wymogów banków. Dlatego może zdarzyć się tak, że niektóre sprawy nadają się tylko i wyłącznie do banku spółdzielczego, bądź funduszu nieruchomości. Z takimi instytucjami rynku finansowego współpracuje także nasze biuro, przeczytasz o tym w artykule finansowanie pomostowe. To jest ważny know-how w naszej pracy i dzięki temu często wygrywamy z konkurencją.

Każdy projekt jest analizowany indywidualnie i indywidualnie jest przyjmowana strategia na jego sfinansowanie, aby w sposób możliwie bezpieczny dla inwestora uzyskać jak najwyższe stopy zwrotu. Mam nadzieję, że tym artykułem przekonałem Cię, że kompetentny ekspert kredytowy może Ci pomóc uzyskać finansowanie na Twój projekt.

 

Dawid Małycha – Z miłości do nieruchomości i finansów

Małycha Business Finance – nasze usługi wynagradza bank

Olga i Dawid to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego. Posiadają kilkunastoletnie doświadczenie i specjalizują się w finansowaniu nieruchomości. Olga zarządza w biurze linią kredytów na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych, Dawid z kolei zajmuje się linią kredytów private banking (kredyty powyżej 1 mln złotych) Wspólnie zarządzają linią kredytów dla Inwestorów, ponieważ oboje kochają nieruchomości. W dwóch ostatnich latach zespół MBF pomógł klientom uzyskać kredyty na kwotę 100 mln złotych.

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Podziel sie wiedzą:
Facebook
Google+
http://malychabusinessfinance.com/kredyt-dla-spolki-celowej/
LinkedIn

Może zainteresuje Cię również:

Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem może być doskonałym narzędziem dla uzyskania dochodu pasywnego. Z artykułu dowiesz się, jak ustawić finansowanie bankowe, aby uzyskiwać maksymalny przepływ gotówki z inwestycji w nieruchomości. Kredyt hipot...
RRSO a kredyt hipoteczny RRSO a kredyt hipoteczny. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Sprawdź, co oznacza, oraz w jaki sposób należy czytać ten wskaźnik wybierając kredyt hipoteczny? Dlaczego RRSO nie jest najważniejszym parametrem kredytu hipotecznego? RRSO a...
Doradca Kredytowy czy warto? W dzisiejszym artykule dowiesz się dlaczego doradca kredytowy jest niezbędny dla osób szukających najlepszego kredytu hipotecznego? Pracujemy w tym zawodzie wiele lat, od kilkunastu lat pracujemy w sektorze bankowym. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć je...
Kredyt hipoteczny a BIK Poważnie rozważasz kredyt hipoteczny, jednak obawiasz się, że bank negatywnie rozpatrzy Twój wniosek, ponieważ… Twoja historia kredytowa nie jest najlepsza? W dzisiejszym artykule: kredyt hipoteczny, a BIK odpowiemy na kluczowe pytania w tym aspekcie...

Oceń powyższy artykuł

Zostaw proszę komentarzFinansowanie Pomostowe - Małycha Business Finance

5 miesięcy ago

[…] nadal jest niska świadomość dotycząca tego rodzaju finansowania. W ostatnim czasie opisaliśmy kredyt dla spółki celowej, a dziś skupimy się na innym alternatywnym rodzaju […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

logo_mbf_wh

Znajdź Nas:

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance