Flip mieszkania podatek – jak rozliczyć flipa?

2/5 - (4 votes)

Jak rozliczyć podatek kiedy stosujesz flip mieszkania? To zagadnienie  które zdejmuje sen z powiek wielu inwestorom, szczególnie tym początkującym. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zmierzyć się z tym tematem bazując na naszych doświadczeniach we współpracy kredytowej z inwestorami rynku nieruchomości.

Nazywam się Olga Małycha i na co dzień zajmuję się doradztwem kredytowym prowadząc własne biuro Małycha Business Finance. Drugi dział naszej firmy to agencja nieruchomości Małycha Nieruchomości Premium, za którą odpowiada mój mąż Dawid. Bazując na doświadczeniach z rynku finansowego oraz nieruchomości luksusowych mamy kluczowe know how. Dzięki temu możemy przygotowywać takie publikacje, jak ta i skutecznie dzielić się wiedzą z naszymi Klientami.

Myśląc o inwestowaniu w nieruchomości, zazwyczaj kojarzymy to z mieszkaniem na wynajem. Jednak to nie jedyny sposób, aby zarobić na rynku nieruchomości. Przecież najbardziej zyskowną formą zainwestowania kapitału na tym obszarze są mieszkania na flipa, który jest coraz bardziej popularny. Nie bez powodu mówi się, że dziś okazji na rynku nieruchomości jest coraz mniej, a inwestorzy powinni przyjąć strategię kierowania okazji. Jednym z przykładów jest gotowiec inwestycyjny a kredyt hipoteczny, który opisaliśmy w ostatnim naszym artykule.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Co to jest mieszkanie na flip?
  • Jakie są kluczowe aspekty przy flipowaniu?
  • Jakie występują koszty flippingu?
  • Jak rozliczać podatek przy flipie mieszkań?
  • Kiedy można uzyskać zwolnienie z podatku wybierając flip mieszkania?
  • W jaki sposób rozliczać flipa na działalności gospodarczej?

Co to jest mieszkanie na flip?


Flipping mieszkań to kupowanie mieszkania po okazyjnej cenie, a następnie jego sprzedaż za wyższą kwotę. Inwestorzy stosują w tym zakresie dwie strategie. Pierwsza polega na zakupie mieszkania za cenę poniżej wartości rynkowej, a następnie jego sprzedaż drożej. Przy drugiej również kupujemy nieruchomość w atrakcyjnej cenie, a następnie przeprowadzamy remont podnosząc jego wartość, co pozwala nam ją sprzedać drożej. Jak więc można z łatwością zauważyć, kluczem przy powodzeniu w tym biznesie jest znalezienie takiego mieszkania, którego cena będzie możliwie jak najniższa, a szansa na jego sprzedaż w cenie wyższej będzie duża i realna. Problemem jest jednak niewielka ilość takich mieszkań na rynku, co wymaga od nas dużego zaangażowania i dobrego rozeznania w nieruchomościach.

Mieszkaniami na flip zajmują się zarówno osoby fizyczne, jak też przedsiębiorcy, dla których jest to główne lub dodatkowe źródło pieniędzy. W drugim przypadku po sprzedaży jednej nieruchomości i tym samym zgromadzenie konkretnej sumy pieniędzy następuje zakup kolejnej. Niektórzy decydują się na mieszkanie za niższą cenę niż zarobili, inni inwestują całość, na co pozwolić mogą sobie jednak tylko ci, którzy mają jeszcze inne źródło dochodu. Zarówno przy inwestycji przez osoby fizyczne, jak też firmy, pojawia się konieczność zapłaty podatku za flip mieszkania. Jak prawidłowo go rozliczyć i czy rzeczywiście każdy ma taki obowiązek? A może są jakieś zwolnienia podatkowe?


Flip mieszkania podatek a kluczowe aspekty przy flipowaniu


Tak naprawdę inwestowanie na rynku nieruchomości nie należy do najłatwiejszych form zarabiania pieniędzy. Nie wystarczy tylko kupić i sprzedać, trzeba jeszcze robić to dobrze, aby zyski były możliwie jak największe, a koszty maksymalnie ograniczone. Stwierdzenie „czas to pieniądz” jest bardzo adekwatne do flipowania. Im dłużej trwa sprzedaż nieruchomości, tym większe koszty ponosimy. Mieszkanie trzeba przecież utrzymać, zapłacić czynsz i inne opłaty. Jeżeli przeprowadzamy w nim remont, dochodzą jeszcze opłaty za prąd, wodę i gaz. Decydując się na firmę remontową, należy także dokonać dobrego wyboru, a także kontrolować harmonogramu prac. Wszelkie spóźnienia oddalają nas od momentu sprzedaży.


Flip mieszkania a podatek a sposób finansowania


Nie mniej ważny jest sposób finansowania. Najszybciej wszelkie formalności dopełnimy, jeżeli kupujemy mieszkanie za gotówkę. Przy pierwszej takiej inwestycji, szczególnie przez osobę fizyczną, może okazać się to trudne. Zazwyczaj w takiej sytuacji wsparcia finansowego szukamy w bankach, ubiegając się o kredyt hipoteczny. W tym przypadku chodzi o kredyt na flipa. Sprzedaż nieruchomości z kredytem nie budzi już takich podejrzeń, jak kilkanaście lat temu, dlatego w większości przypadków taka forma finansowania nie pozbawi Cię szansy szybkiej sprzedaży. Musisz jednak wiedzieć, że formalności z tym związane mają wpływ na wydłużenie się procesu sprzedaży, gdyż każdy miesiąc to dodatkowe koszty. Powinieneś to uwzględnić przy swoich kalkulacjach. Można również pozyskać inwestora, który dysponuje potrzebnymi nam środkami. To jednak sposób finansowania, który związany jest z koniecznością podziału zysków.

Kolejny czynnik, który warunkuje Twoje powodzenie, to lokalizacja nieruchomości. Przy flipach jest szczególnie ważna, ponieważ szybko sprzedają się mieszkania w miejscu atrakcyjnym dla studentów, a więc dzięki temu mamy szansę sprzedać nieruchomość pod wynajem. Swojego pierwszego mieszkania szukają też ludzie młodzi, małżeństwa i rodziny. Znajdź więc nieruchomość, uwzględniając ich potrzeby. Tak naprawdę mieszkanie na flip to biznes, który wymaga strategii i odpowiedniego zdefiniowania grupy docelowej. Musisz więc wiedzieć, komu zakupioną nieruchomość chciałbyś sprzedać.


Flip mieszkania podatek a koszty flippingu


Kupiłeś mieszkanie i chcesz je teraz szybko sprzedać. Podatek nie jest tym, co chciałbyś płacić za swój flip mieszkania. Twoje koszty to jednak nie tylko cena nieruchomości. Jeżeli chcesz zwiększyć wartość mieszkania, które nie wzbudza zainteresowania swoją atrakcyjnością, konieczny może być remont. Do tego dochodzą jeszcze opłaty administracyjne, rachunki, a także podatek za flip mieszkania. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni „składnik” Twoich kosztów. Pamiętajmy też o dodatkowych kosztach, które mogą, ale nie muszą się pojawić. Są to prowizja dla agencji nieruchomości, koszty kredytu hipotecznego, wynajmu architekta wnętrz i home staging. Dokładnie przeanalizujemy jednak podatek przy flipie mieszkania. Jak rozliczyć podatek flippingu mieszkań w przypadku osoby fizycznej i firmy?


Flip mieszkania podatek – kiedy można uzyskać zwolnienie?


Handel nieruchomościami to jedna z form działalności gospodarczej, a więc wydaje się, że aby zajmować się flippingiem mieszkań, musimy założyć własną firmę. W rzeczywistości jednak każda osoba fizyczna może spróbować swoich sił na rynku nieruchomości i nie musi od razu decydować się na własną działalność. Możesz się sprawdzić, przetestować tę konkretną strategię inwestowania i przekonać się tym samym, czy masz szansę zarobić satysfakcjonujące Cię pieniądze.

Za działalność gospodarczą uznajemy aktywność o charakterze ciągłym. Zatem jeżeli kupujemy pierwsze mieszkanie na flip i je sprzedajemy, nie musimy być przedsiębiorcą. Z perspektywy sądu przy flipie ciągłość definiowana jest jako sprzedaż co najmniej około czterech mieszkań w ciągu całego roku. To oznacza, że przy pierwszej inwestycji i powodzeniu w sprzedaży, flip rozliczasz jak osoba fizyczna. Zwolnienie z podatku obowiązuje tylko te osoby, które dokonały sprzedaży nieruchomości po upływie pięciu lat od jej zakupu. Nietrudno więc dostrzec niedogodności z tym związane przy flippigu mieszkań. Nam zależy, aby szybko kupić i tak samo szybko, a nawet w jeszcze krótszym czasie sprzedać. Masz jeszcze jedną możliwość, która zwalnia Cię z podatku przy flipie mieszkania. Nie musisz go płacić, jeżeli w ciągu dwóch lat od sprzedaży pieniądze przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe. Przy jednorazowej inwestycji to może się udać. Przy częstszym handlu nieruchomościami wymagane jest założenie działalności gospodarczej.


Jak rozliczyć flip mieszkania na działaności gospodarczej?


Zdecydowałeś się jednak założyć działalności i zajmować się zawodowo flippingiem? Zastanówmy się więc, jaką formę opodatkowania wybrać przy tego typu transakcjach. Przychód z działalności gospodarczej to sprzedaż majątku, który został wykorzystany do tej konkretnej działalności. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowanie dotyczy odpłatnego zbycia nieruchomości, ale wtedy, kiedy nastąpiło to w ciągu pięciu lat od jej zakupu. Podatek przy flipie mieszkaniowym wynosi w takim przypadku 19%. Trzeba także wspomnieć o podatku VAT. Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy VAT, podatek przy flipie mieszkaniowym w takim przypadku wynosi 8% i dotyczy on budowy, remontu, dostawy i modernizacji obiektów budowlanych programem mieszkaniowym. Prawo to ma zastosowanie do lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowa nie większej niż 150 metrów kwadratowych. Przy każdym innym zastosujemy stawkę 23%.


Flip mieszkania podatek – Podsumowanie


Flipping mieszkań prężnie się rozwija w naszym kraju. To jedna z form inwestycji, którą mogą jednorazowo zastosować osoby fizyczne i uczynić z niej biznes planując założyć własną działalność gospodarczą. W każdym jednak przypadku obowiązuje podatek za flip mieszkania rozliczany przez osobę fizyczną i firmę w inny sposób. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci wątek podatkowy we flipingu mieszkań. Jeśli szukasz kredytu dla inwestycji w mieszkania, na pewno warto wybrać porównanie kredytów hipotecznych, a najlepiej zrobić to w biurze pośrednictwa kredytowego. Nasz doradca kredytowy pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z kolejnym wpisem w ramach cyklu artykułów dla inwestorów – szybka sprzedaż nieruchomości.


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

2/5 - (4 votes)

Oceń powyższy artykuł:

2/5 - (4 votes)

Zostaw proszę komentarz



Miro

4 lata ago

Dzień dobry, bardzo dobry artykuł jak i strona , ale proszę napisać mi tutaj wyrok sądu który uznaje 4 mieszkania w roku jako działalność a poniżej nie. Bo ja znam wyrok który 1 mieszkanie kupione i sprzedawane co roku czyli przez 5 lat 5 mieszkań za działalność, co oczywiście osobiście mnie to przeraża i zniesmacza jak można cały rok mieć otwartą działalność żeby kupić i sprzedać jedno mieszkanie co zajmuje parę dni pracy w roku i dochód maks 20tys zł odjąć zusy itp i nic by nie zostało , minęło by się to z celem. Oczywiście uważam taki wyrok sądu za sprzeczny z prawem. Nie wiem jak sprawa wyglądała po odwołaniu się. Z góry dziękuje za info do wyroku o którym Pan pisze. Pozdrawiam.

Dawid Małycha

4 lata ago

w świetle ostatnich wydarzeń i wyroków sądów może mieć Pan rację, my z kolei czytaliśmy o przypadku gdzie sąd uznał 13 mieszkań w przeciągu ostatnich pięciu lat za działalność i pewnie to jest racja, ale ciekawym jest fakt powrotu do transakcji sprzed kilku lat. niestety nie ma w tym przypadku jasnych wytycznych prawnych i pewnie jak zawsze każdy przypadek może być traktowany indywidualnie.

Ania

4 lata ago

Poprawka obowiązuje od 2019 r. i są to 3 lata, zamiast 2. 😉

Robert Piotrowski

3 lata ago

Dzień dobry,

Czy można prosić o informację o konsultingu jak Państwo zapatrują się na zmiany na 2022?

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance