Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce jest możliwy do uzyskania. Po wprowadzeniu w 2017 roku ustawy o kredycie hipotecznym wiemy, że każdy kto pracuje i zarabia w Polsce, może otrzymać kredyt hipoteczny. Kredyt można otrzymać tylko w walucie, która jest przeważająca w Twoich dochodach. Co więcej na dziś banki w Polsce są w stanie udzielić kredytu w walucie polskiej oraz amerykańskiej lub europejskiej.

Nazywam się Olga i wspólnie z mężem prowadzę dwie firmy: pośrednictwo kredytowe i agencję nieruchomości. Obsługujemy wielu klientów spoza Polski, stąd posiadamy duży know how na ten temat. Ostatnio analizowaliśmy rynek nieruchomości premium a kredyt hipoteczny. Dziś z kolei zapraszamy Was do zapoznania się z naszym artykułem kredyt hipoteczny dla obcokrajowca.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Czy zakup nieruchomości przez cudzoziemca wymaga specjalnych zezwoleń?
  • Jakie wymogi formalne muszą być spełnione do otrzymania kredytu?
  • W jakiej walucie możesz podjąć kredyt hipoteczny?
  • Czy należy tłumaczyć dokumenty?
  • Jaką cenę kredytu otrzymasz w banku?
  • Ile czasu zajmie przyznanie dla Ciebie kredytu?

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca a zakup nieruchomości


Obcokrajowiec nie musi starać się o zezwolenie, jeśli chce nabyć samodzielny lokal mieszkaniowy w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Jedynym czynnikiem ograniczającym jest tutaj lokalizacja lokalu mieszkalnego – nie może być to strefa nadgraniczna. Zakup nieruchomości zaczyna się komplikować  jeśli cudzoziemiec chce nabyć dom z działką, samą działkę lub lokal użytkowy. W takiej sytuacji należy uzyskać zezwolenie wydawane w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Aktualnie na taki dokument należy czekać nawet kilka miesięcy.

Oczywiście można uniknąć tych żmudnych procedur. Jeśli przebywasz w Polsce powyżej pięciu lat od udzielenia Ci prawa pobytu stałego lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Nie jest to takie proste, ponieważ chęć nabycia nieruchomości pojawia się znaczenie wcześniej. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca ma sporo wyzwań, ale szczęśliwie można znaleźć również rozwiązania. Przykład? Jeśli jesteś małżonkiem obywatela Polski i zamieszkujesz w Polsce co najmniej dwa lata od udzielenia Ci zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków


Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wymagane dokumenty


Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca wymaga poza standardową listą dokumentów spełnienia kilku dodatkowych warunków wymaganych przez banki. Powinieneś przede wszystkim posiadać numer PESEL. To numer identyfikacyjny w Polsce przypisany indywidualnie, którego wymagają wszystkie banki w procesie kredytowym. Dodatkowo powinieneś być zameldowany na terenie Polski. To dla banków sygnał, że przebywasz na obszarze Rzeczypospolitej stosunkowo często, dzięki czemu powinieneś spłacać kredyt regularnie.

Karta czasowego pobytu stanowi w procesie kredytowym pewne wyzwanie. Dziś większość banków ma zastrzeżenia do obywateli posiadających kartę czasowego pobytu, ponieważ bank nie wie, jak długo taka osoba będzie przebywać w Polsce. W zależności od banku akceptowana jest sytuacja, kiedy karta stałego pobytu wydawana jest na okres czasowy jednego roku, dwóch lub więcej lat. Który bank wymaga jakiego okresu czasu należy sprawdzić bezpośrednio w biurze pośrednictwa kredytowego. Chętnie mogę Ci w tym pomóc! Karta stałego pobytu nie stanowi natomiast wyzwania do uzyskania kredytu hipotecznego dla obcokrajowca.

Ostatnim ważnym niestandardowym dokumentem jest Twój raport kredytowy z kraju z jakiego pochodzisz. W Polsce posiadamy Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest zebranie z banków informacji na temat kredytów przez Ciebie spłacanych obecnie oraz historycznie. Banki w Polsce oczekują podobnego raportu z Twojego kraju. Z mojego doświadczenia wynika, że każdy kraj posiada swój własny raport. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym wątku, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem kredyt hipoteczny a BIK.


W jakiej walucie można podjąć kredyt hipoteczny w Polsce?


Jeśli pracujesz w Polsce i zarabiasz w lokalnej walucie możesz oczekiwać, że bank przyzna Ci kredyt w polskiej walucie. Jeśli z kolei zarabiasz w walucie zagranicznej możesz oczekiwać, że bank przyzna Ci kredyt w tej właśnie walucie. Tu jednak pojawia się kolejny warunek. Kredyt dla obcokrajowca jest możliwy praktycznie tylko w walucie EUR lub USD – w innych nie jest udzielany.

Co z Polakami pracującymi za granicą? Obowiązuje ich ta sama zasada, czyli kredyt hipoteczny zostanie udzielony tylko w walucie w jakiej zarabiają pod warunkiem, że są to polskie złote lub dwie wyżej wymienione waluty zagraniczne. Czy rozliczenie podatkowe ma tutaj znaczenie? Na dziś nadal można uzyskać kredyt hipoteczny pracując za granicą i rozliczając tam podatki, choć jest to trudniejszy przypadek dla banków. Jeśli obcokrajowiec uzyskuje dochód poza Polską, to niestety praktycznie nie ma możliwości uzyskania kredytu hipotecznego w Rzeczpospolitej.


Tłumaczenie dokumentów do kredytu hipotecznego


Nabycie nieruchomości w Polsce wymaga przede wszystkim wizyty w biurze notarialnym. Zgodnie z polskim prawem akt notarialny może być realizowany tylko w języku polskim, ze względu na doniosłość sytuacji. Z kolei minimalny akceptowalny stan znajomości języka to stopień komunikatywny. Jeśli notariusz oceni, że nabywca nie jest w stanie prawidłowo zrozumieć treści aktu notarialnego, na pewno w takiej sytuacji poprosi o dodatkową obecność tłumacza przysięgłego. Koszt takiej usługi oczywiście musi pokryć strona na rzecz, której będzie realizowane tłumaczenie. Zazwyczaj jest to koszt około 350 złotych.

Czy wnioskując o kredyt hipoteczny dla obcokrajowca banki wymagają tłumaczenia dokumentów na język polski? Większość z nich wymaga takiego tłumaczenia. Wyjątek stanowią banki komunikujące się oficjalnie w języku angielskim. W rezultacie na dziś w polskim sektorze bankowym został już tylko jeden taki bank. Większość klientów musi więc przedstawić biegłe tłumaczenia, co niestety kosztuje. Jakie dokumenty należy przetłumaczyć? Zazwyczaj chodzi o raport kredytowy oraz umowę o pracę.


Cena kredytu dla obcokrajowca


Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca jest przyznawany na dokładnie tych samych warunkach cenowych jak dla obywateli polskich. Nie ma tutaj dodatkowych ubezpieczeń wynikających z tego faktu. Nie ma także wyższej ceny kredytu. Specjalnie poruszyłam ten wątek, ponieważ klienci trafiający do naszego biura zawsze mają taką obawę.

Czas wydania decyzji kredytowej dla kredytu hipotecznego dla cudzoziemca jest również dokładnie taki sam, jak dla innych osób. Skąd więc się bierze mit o długich procesach kredytowych? Niestety z powodu błędów doradców, jakie są popełniane w momencie kompletowania dokumentacji do kredytu. Z naszego doświadczenia najczęstsze błędy pojawiają się następujących sytuacjach:

  • brak raportu kredytowego BIK
  • brak nadanego numeru PESEL i zameldowania na terenie Polski
  • zakup mieszkania z udziałem w drodze lub domu z działką przez obywateli spoza Unii Europejskiej

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – Podsumowanie


Co kraj to obyczaj, dotyczy to również kredytów hipotecznych oraz procesów na linii klient – pośrednik – bank. Myślę, że warto zapoznać się z innymi naszymi artykułami, które przedstawią Wam, jak taki proces jest dokładnie ułożony w Polsce. Oto poniżej lista wybrana przeze mnie na podstawie pytań, jakie zadają nam obcokrajowcy w naszym biurze. Skąd mamy tak szeroką wiedzę? Tak, jak wspomniałam na początku, posiadamy poza firmą pośrednictwa kredytowego również agencję nieruchomości. Obsługujemy dziś klientów z całego świata kupujących mieszkania w Polsce zarówno w celach mieszkaniowych, jak i inwestycyjnych. Oczywiście zapraszamy Cię do naszego biura – nasz doradca kredytowy jest do Twojej dyspozycji!

Jeśli chcesz zobaczyć jak pracujemy w segmencie nieruchomości wejdź na naszą stronę Małycha Nieruchomości Premium.


Ustawa o kredycie hipotecznym – dlaczego w Polsce pośrednicy są wynagradzani przez banki?

Najtańszy kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

O co pytać doradcę kredytowego – jakie pytania zadać doradcy podczas pierwszego spotkania?


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarzTreści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance