Geoportal krajowy, to apka, która umożliwia przeglądanie danych przestrzennych. Pomaga również w wyszukiwaniu zbiorów i usług danych przestrzennych, które należą do Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Postanowiłam wreszcie napisać artykuł na ten temat. Muszę przyznać ze o tej porze roku ilość zapytań od naszych klientów - jak sprawdzić numer działki w geoportalu - wzrasta bardzo. Nazywam się Olga i na codzień pomagam klientom zorganizować najlepszy kredyt hipoteczny. Geoportal pełni rolę brokera, który udostępnia użytkownikom dane i usługi geoprzestrzenne poprzez wyszukanie żądanych informacji.
Geoportal znajduje się pod adresem geoportal.gov.pl, a ja pokaże Ci jak sprawdzić numer działki w geoportalu. Dane publikowane w ramach Geoportalu krajowego przechowuje Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny. Planujesz zakup nieruchomości i chcesz sprawdzić informacje o działce? - trafiłeś doskonale. Tym artykułem kończę jednocześnie cykl wpisów na temat ksiąg wieczystych, ostatnio napisałam artykuł , który księga wieczysta a kredyt hipoteczny bardzo polecam Ci przeczytać. Dziś z kolei zapoznasz się następującymi informacjami:
- co sprawdzisz w GP
- po co sprawdzamy numer działki
- jak wygląda księga wieczysta dla gruntu, jak dla mieszkania
- inne Geoportale
Co mogę sprawdzić w Geoportalu?
Przede wszystkim, aby móc przeglądać zasoby Geoportalu, musisz mieć połączenie z internetem. Potrzebne Ci także będą: przeglądarka obsługującą cookies i JavaScript. Wyszukiwanie i przeglądanie map i danych za pomocą aplikacji webowej jest darmowe. Ważne! Pobieranie danych z Geoportalu jest płatne – poza wyjątkami określonymi w regulaminie. Nie próbuj też drukować map ani zapisywać ich do pliku.
W geoportalu znajdziesz następujące informacje: lokalizacje adresów, przebieg ulic, 0pracowania i dane geoprzestrzenne, w tym dane o charakterze katastralnym (zawierające informacje dotyczące geometrii działek ewidencyjnych); mapy w tam min. mapy sozologiczne, mapy hydrograficzne, czy topograficzne. Są tam również dane ewidencyjne (KIIP), dane z państwowego rejestru nazw geograficznych. Swoje miejsce maja również dane o przebiegu granic jednostek podziału terytorialnego państwa.
W geoprtalu znajduje się również Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO), Mapa VMapI2, Baza Danych Obiektów Topograficznych. Czego jeszcze możesz się dowiedzieć z geoprtalu? Uzyskasz tam dane o charakterze katastralnym: działki rolne, numery działek oraz powierzchnię tych działek. Są tam również mapy tematyczne, oraz mapa podziału administracyjnego. Być może cię zaciekawią cię również ortofotomapa, skany map topograficznych, mapa bezrobocia według GUS czy lokalizacja stacji EUPOS. A także wiele innych przydatnych informacji, które są dodawane na bieżąco.
Jak sprawdzić numer działki w Geoportalu?
Co zrobić, jeżeli nie znamy numeru działki i nie wiemy gdzie go szukać? Podpowiem: numer działki możemy znaleźć na kilka sposobów. Przede wszystkim możemy odszukać go stacjonarnie, w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków. Uważam jednak, że wygodniejszym sposobem jest sprawdzenie numeru działki w Internecie. Właśnie do tego min. służy portal geoportal.gov.pl, gdzie również mamy dostęp do map ewidencyjnych. Jest to bardzo intuicyjny portal. Wystarczy , że wpiszesz w wyszukiwarkę miejscowość , która cię interesuje, oraz dokładny adres, a dalej będzie już bardzo prosto.
Krok po kroku, czyli jak znaleźć działkę w Geoprtalu.?
Swoje poszukiwania rozpocznij od zalogowania się w aplikacji "Geoportal krajowy". To uruchomi aplikację z mapami. Teraz wejdź w okienko WYSZUKIWANIA i tam wpisz nazwę miejscowości, w której położona jest działka, np. Wrocław. W trakcie wpisywania nazwy po wybraniu interesującej nas miejscowości (np. Warszawa) i kliknięciu “Szukaj” , system przeniesie nas do danego obszaru. Spróbuj zlokalizować położenie wybranej przez siebie działki. Pomoże ci w tym suwak, który znajduje się z lewej strony mapy. Za pomocą myszki powiększ mapę i szukaj. Gdy już zobaczysz „swoją” działkę, ustaw skalę mapy na poziom 2000 lub 1000 (za pomocą plusa na suwaku z lewej strony mapy).
Po co sprawdzamy numer działki?
Zacznijmy od tego, że numer działki jest kluczowy dla sprawdzenia księgi wieczystej. Szerzej pisałam o tym w artykule Jak znaleźć numer księgi wieczystej? To z kolei jest jednym z podstawowych kroków, które należy wykonać przed podjęciem decyzji o zakupie działki. Przede wszystkim ustalmy jak wygląda prawidłowy numer działki? Pamiętaj, że numer działki to podstawowa dana, która pozwoli nam uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji o działce. Numer działki jest niepowtarzalny w zakresie jednego obrębu i ma formę liczb naturalnych: 1, 2, 3 etc.
Natomiast jeżeli w numerze znajduje się ułamek, oznacza to, że działkę wcześniej ktoś podzielił. Warto pamiętać, że zupełnie innym oznaczeniem jest identyfikator. To taki złożony kod, z którego odczytasz wiele informacji o położeniu działki. Identyfikator zawiera kod działki, obrębu ewidencyjnego, gminy, powiatu i województwa. Dzięki numerowi działki bez problemu odszukamy jej księgę wieczystą. Oczywiście numer działki jest niezbędny do wszelkich czynności związanych z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości.
Jak sprawdzić numer działki w Geoportalu - nr księgi mieszkania, a działki
Muszę przypomnieć, że dla nieruchomości, na której został umiejscowiony budynek wielorodzinny – blok mieszkalny, prowadzona jest księga wieczysta zwana potocznie „macierzystą”. Odpowiada ona nieruchomości gruntowej. Wg Kodeksu cywilnego (Art. 46. § 10) uznaje się, że dla bloku mieszkalnego, budynku stanowiącego odrębny przedmiot własności, ale jest trwale związany z gruntem prowadzona jest jedna księga wieczysta.
Jak wygląda księga wieczysta prowadzona dla bloku?
Przede wszystkim, księga wieczysta prowadzona dla bloku mieszkalnego obejmuje liczbę samodzielnych lokali,. Oczywiście do nich przynależą pomieszczenia, które wcale nie muszą bezpośrednio przylegać do danego lokalu. Pamiętaj, że do lokalu wyodrębnionego w budynku mogą należeć: piwnica, strych, komórka, garaż, które zwane są pomieszczeniami przynależnymi.
Jeśli zostaną wyodrębnione lokale własnościowe, to każdemu właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej. Jest to prawo związane z własnością lokali.
Co to jest nieruchomość wspólna zapytają niektórzy? Otóż nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie wybranym osobom. Warto pamiętać, że księga wieczysta budynku ma ten sam zestaw pól, co księga lokalu. Niech cię to nie zmyli i pamiętaj, że pozostałe elementy są inne. Bardzo ważny jest typ prawa do gruntu (pole: typ księgi wieczystej) – użytkowanie wieczyste oznacza konieczność zapłaty corocznej opłaty, która może wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Zwróć koniecznie uwagę na to, kto jest właścicielem budynku (dokładniej – tych części budynku, które nie są wyodrębnione). Sprawdź czy na nieruchomości znajdują się hipoteki, jak wygląda sytuacja prawna dojazdu (czy nie ma drogi koniecznej) oraz to czy zostały podpisane umowy quoad usum (umowa o podziale nieruchomości do korzystania) łącznie do użytku właścicieli lokali.
Inne polskie geoportale
W Polsce mamy geoportal (climateimpact.sggw.pl) zajmujący się zmianami klimatu i ich oddziaływaniem na obszarze Polski. Jest to trochę taki zamiennik serwisów klimatycznych z prawdziwego zdarzenia. Inne znane szerszej publiczności to chociażby Google Maps -mapa i zdjęcia satelitarne świata, natężenie ruchu. Obecny i często odwiedzany: World map – wyszukiwarka warstw tematycznych z możliwością pobrania czy Geoportal miasta Warszawy – zdjęcia historyczne, infrastruktura, ceny nieruchomości.
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- umowa deweloperska na co zwrócić uwagę – sprawdź zanim podpiszesz!
- co sprawdzić przy kupnie mieszkania - bardzo ważne informacje
- ubezpieczenia do kredytu hipotecznego – jakie raty wybrać do kredytu hipotecznego?
- jak negocjować kredyt hipoteczny – jak wynegocjować z bankiem dobre warunki kredytu?
- co sprawdzić przy odbiorze mieszkania - na co musisz zwrócić uwagę
- zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt – co musisz wiedzieć?
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Przewodnik Kredytowy – strona dedykowana kredytom mieszkaniowym
- Słownik Kredytowy – definicje trudnych haseł kredytowych
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- jak oszacować wartość nieruchomości – czyli jak przygotować się do negocjacji ceny
- ogłoszenia sprzedaży nieruchomości – w jaki sposób przygotować ofertę do sprzedaży
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium