Jak sprawdzić dewelopera?

3/5 - (3 votes)

Choć obowiązująca od kilku lat ustawa deweloperska znacznie obniżyła ryzyko inwestycji deweloperskich, zakup mieszkania, które jeszcze nie istnieje, wciąż wymaga od nas czujność. Zasada ograniczonego zaufania jest dobrą zasadą. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zakup mieszkania od dewelopera a kredyt hipoteczny. Dlatego w dzisiejszym poradniku radzimy jak sprawdzić dewelopera.

Nazywam się Olga Małycha i od kilkunastu lat pracuję w branży finansowej. Na co dzień pomagam ludziom w uzyskaniu kredytów hipotecznych, pracując jako Ekspert Kredytowy. Bardzo często mam styczność z sytuacjami, gdy klienci decydują się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, bezpośrednio od dewelopera. Na przestrzeni lat pracy udało mi się wypracować własny punkt widzenia. W oparciu o konkretne doświadczenia dzielę się swoją wiedzą, czyli jak sprawdzić dewelopera, aby zakup mieszkania stanowił tylko i wyłącznie radość oraz satysfakcję!

Kupno nowego mieszkania lub domu to zawsze ekscytujący moment. W końcu otrzymujemy coś, co możemy urządzić od zera zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Mieszkania z rynku pierwotnego rozchodzą się jak świeże bułeczki. Kupujących nie odstraszają rosnące ceny, jeśli w zamian otrzymują lokal w doskonałym standardzie i ładnej okolicy.

Znamy wiele historii, które skończyły się bankructwem dewelopera i stratą pieniędzy przez nabywców. Dlatego od 2012 roku funkcjonuje tzw. ustawa deweloperska, które dużo lepiej chroni pieniądze nabywców mieszkań jeszcze niewybudowanych. Dowiedzcie się jak sprawdzić dewelopera i kupić mieszkanie od uczciwej firmy.


Jak sprawdzić dewelopera?


Weryfikacja uczciwości firmy deweloperskiej to jedna z kluczowych spraw. Jeśli w czasie budowy inwestycji coś pójdzie nie tak – czy to z naszej winy, czy też od strony dewelopera – możemy stracić nawet 10% wartości domu lub mieszkania. Tyle bowiem zazwyczaj wynosi zadatek, lecz jego utrata zaledwie czubek góry lodowej.

Inwestycje deweloperskie niosą także ryzyko zakupu mieszkań złych pod względem architektonicznym. Wady takie jak krzywe ściany, źle poprowadzone instalacje, a nawet problemy z administracją nowego osiedla mogą generować dodatkowe koszty. Deweloper nie zawsze jest chętny do naprawiania swoich błędów. Często winę trzeba będzie mu udowodnić nawet w sądzie. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera i uniknąć takich historii.


Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?


Od czego zaczniemy? Na pewno musimy sprawdzić dane rejestrowe w KRS, historię działalności, a także poprzednie inwestycje dewelopera. Warto jest także prześledzić opinie w Internecie (na Fanpage’u, w opiniach Google, na lokalnych forach). Starą dobrą metodą jest także „zasięgnięcia języka”. Po prosty pytamy ludzi mieszkających w inwestycjach dewelopera o to, jak im się tam mieszka, czy były jakieś nieprzyjemne niespodzianki, czy deweloper wywiązał się z warunków umowy, czy był skory pójść na rękę w drobniejszych sprawach.

Do tego warto także poprosić o udzielenie informacji samego dewelopera. Dobra firma deweloperka dużo wiadomości umieści na swojej stronie internetowej. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Już wtedy mniej więcej można oszacować, czy wydaje się wiarygodna. Następnie najlepiej zweryfikować to na żywo i umówić się na spotkanie w biurze. Na miejscu deweloper może pokazać plany zabudowy okolicy, planowany przebieg dróg ekspresowych itd.


1. Dane dewelopera w KRS


To dane spółki odpowiedzialnej za prowadzenie i nadzór nad inwestycją mieszkaniową. Dane dewelopera powinny znajdować się na stronie internetowej oraz w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań czy domów. Obowiązkowo musi znajdować się w nich m.in. NIP i REGON. Te numery następnie sprawdzamy w Krajowym Rejestrze Sadowym (KRS), a dane muszę być zgodne. Jeśli znane są nam namiary na biuro projektowe odpowiedzialne za zaprojektowanie osiedla, dobrze jest także sprawdzić informacje na jego temat.


2. Historia działalności


Chcąc wiedzieć, jak sprawdzić dewelopera pod katem jego historii, możesz napotkać trudności. Jako klient masz ograniczone możliwości działania. Sam deweloper raczej nie pochwali się wstydliwą przeszłością. Na szczęście jest Internet. Poszukaj opinii na temat firmy na jej stronie na Facebooku, w opiniach Google oraz forach internetowych. Jeśli mieszkańcy poprzednich inwestycji danego dewelopera posiadają zamknięta grupę na Facebooku, postaraj się nawiązać z nimi kontakt. Następnie dopytaj jak wyglądała współpraca, czy lokale spełniły wymagania, czy materiały użyte do budowy były zgodne z tymi zadeklarowanymi w prospekcie itd.


3. Wcześniejsze inwestycje dewelopera


Pomocne w tym, jak sprawdzić dewelopera, może okazać się znalezienie danych na temat jego poprzednich inwestycji. Jeśli deweloper ma na sumieniu jakieś grzeszki, ślad o tym można będzie odnaleźć w doniesieniach medialnych i na forach internetowych. Ponadto najlepiej jest udać się osobiście, aby z bliska zobaczysz standard, w jakim dana firma deweloperka buduje. Zwróćmy uwagę na otoczenia apartamentowca czy osiedla domków, na to ile jest zieleni itd. Podpytajmy osoby tam mieszkające, czy deweloper zataił jakieś informacje, czy mieszkania oddane do użytku spełniały warunki umowy itd.


Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?


Pisząc o tym, jak sprawdzić dewelopera, nie mogę pominąć kwestii przynależności gruntów oraz ksiąg wieczystych. Dlatego warto sprawdzić firmę pod względem prawnym. Weryfikację zaczynamy od poproszenie o numer księgi wieczystej gruntu, a następnie sprawdzamy ją w internetowej bazie ksiąg wieczystych. Informacje, jakie tam znajdziemy, to m.in. to, w jaki sposób inwestycja deweloperska jest finansowana. Czy jest to finansowanie bankowe czy prywatne? Jakie wiążą się z tym konsekwencje? Ogólnie warto wiedzieć, czym charakteryzuje się Księga Wieczysta a kredyt hipoteczny.

Następnie prosimy o prospekt informacyjny dla samej inwestycji. Zwracamy uwagę, czy podane są szczegóły takie jak styl i materiał wykończenia wnętrz i elewacji itd. Sprawdzamy, czy istnieje jakiś generalny wykonawca inwestycji, czy też deweloper buduje sam (wariant najbezpieczniejszy dla nas). Weryfikujemy też, czy firma korzysta z kilku opcji, co z punktu widzenia nas jako kupujących jest niestety najbardziej ryzykowne.


Co sprawdzić przed zakupem mieszkania od dewelopera?


W działaniach dotyczących tego, jak sprawdzić dewelopera, równie ważne jest otoczenia inwestycji. Wiele pisało się o osiedlach pozbawionych dróg dojazdowych, bez połączenia z centrum miasta i oddalonych od szkół i przedszkoli. Nie mówiąc już o braku zieleni i bazy usługowej. Jeśli chcesz uniknąć takich miejsc, zapytaj dewelopera i poproś o konkretne plany, które zobowiązują go do zaadaptowania otoczenia osiedla. A ponadto:

  • W urzędzie miasta lub gminy sprawdź plany dróg i połączeń komunikacyjnych. Zobacz miejscowy plan zagospodarowania dla tego obszaru. Czy obok będzie można budować bloki w bliskiej odległości, czy może tereny przeznaczone są na cele rekreacyjne?
  • Oceń, czy w okolicy obecne są przystanki autobusowe (w tym linie nocne), tramwajowe, a może stacja metra.
  • Sprawdź czy inwestycja znajduje się w bliskiej odległości od parków, co samo w sobie podnosi później wartość mieszkania.
  • Zobacz też, ile jest mieszkań na piętrze, dowiedz się kto już kupił mieszkanie i czy są mieszkania zakupione inwestycyjnie pod wynajem krótkoterminowy (ryzyko hałaśliwego sąsiedztwa).
  • Zastanawiając się jak sprawdzić dewelopera ustal też, na jakie kierunki świata wychodzą okna mieszkania/domu i jak w ciągu dnia będzie operować słońce.
  • Zobacz jakie sklepy/centra handlowe są w okolicy.
  • Jeśli budynek już stoi, sprawdź technologię budowy tarasów i balkonów. Ten punkt jest ważny, ponieważ to właśnie tam popełnianych jest najwięcej błędów architektonicznych. Zobacz też w jakiej technologii wykonano okna.
  • Sprawdź przyszłe wydatki administracyjne – czynsz dla wspólnoty/spółdzielni, opłaty licznikowe, koszt wywozu śmieci, koszty ochrony i utrzymania wind itd.
  • Dobrze jest także przekazać rzut architektoniczny mieszkania dla projektanta, aby ocenił, czy układ pozwala na wydzielenie wszystkich niezbędnych stref w lokalu. Chodzi tu o strefę wypoczynku, kuchnię, sypialnie, dużą łazienkę i garderobę.
  • Ponadto sprawdź ceny inwestycji w okolicy i porównaj standard wykończenia. Na koniec porównaj z nimi cenę Twojego mieszkania.

Co sprawdzić w umowie deweloperskiej?


Po sprawdzeniu dewelopera od strony prawnej, a także ustaleniu planu zagospodarowania, opłat i okolicznej infrastruktury, pora na analizę kontraktu. Umowa deweloperska to najważniejszy dokument, jaki wiąże nabywcę lokalu z deweloperem. Jest to umowa finalna, sporządzana w obecności notariusza i zobowiązująca nabywcę do zapłacenia za mieszkania/dom, a dewelopera do wybudowania go i przekazania praw własności na kupującego.
Bardzo ważne jest dokładnie zapoznania się z zapisami, które zawiera umowa deweloperska na zakup mieszkania na rynku pierwotnym:

  • Czy istnieją klauzule dające deweloperowi prawo do zmiany ceny mieszkania?
  • Jak przedstawia się harmonogram wpłat?
  • Jakiego rodzaju rachunek powierniczy obejmuje wpłaty na rzecz dewelopera?
  • Czy czas rękojmi na wady lokalu nie jest skrócony z minimalnych 5 lat?
  • Czy umowa deweloperska zawiera dokładną datę przeniesienia praw własności do lokalu na kupującego?
  • Jaki jest dokładny termin odbioru lokalu?
  • Czy umowa zawiera niekorzystny zapis, iż deweloper może jednostronnie odebrać lokal w przypadku nieobecności odbierającego?
  • Czy umowa przewiduje kary w sytuacji, kiedy nabywcę spotka odmowa kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?
  • Jakie kupujący ma prawa, jeśli deweloper nie podpisze umowy sprzedaży w przyrzeczonym terminie?

Umowę deweloperską może poprzedzić umowa przedwstępna zakupu nieruchomości. To dokument zawierający przyrzeczenie obu stron, że w określonym czasie w przyszłości podpiszą umowę przyrzeczoną (właściwą). Tego rodzaju zabezpieczenie stosuje się przeważnie, kiedy kupujący złożył wniosek o kredyt mieszkaniowy i czeka na przelew środków z banku.


Jak negocjować z deweloperem?


Wiele osób rezygnuje z negocjacji sądząc, iż nie da się negocjować z deweloperem. W rzeczywistości jednak wiele firm jest na to przygotowanych i chętnych do pójścia na rękę. Szczególnie w mniej ważnych kwestiach. Jak negocjować z deweloperem?

Na pewno ważny jest czas. Każdej zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Dlatego dobrym momentem na negocjację ceny jest początkowy okres inwestycji lub moment, kiedy osiedle jest już zbudowane, a w sprzedaży zostało kilka wolnych lokali. Deweloper może być bardzo skory obniżyć cenę, aby jak najszybciej sprzedaż lokal i skupić się na nowych inwestycjach.

Poza ceną negocjować można także tzw. zmiany lokatorskie. Są to własne pomysły na układ pomieszczeń, ścian czy rozlokowane przyłączy i instalacji. Nie wszystkie takie zmiany są możliwe z powodów konstrukcyjnych, jednak wiele tak. Warto jest zapewnić sobie możliwość zmian lokatorskich w cenie. Możliwe to będzie jednak tylko na wczesnym etapie budowy.

Negocjacjom podlega niekiedy także harmonogram wpłat na rachunek powierniczy oraz niektóre punkty umowy deweloperskiej. Umiejętność negocjacji dobrze jest poćwiczyć także podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Porady, jak do tego podejść z sukcesem znajdziecie w naszym poradniku jak negocjować kredyt hipoteczny.


Dlaczego warto sprawdzić dewelopera – czego można uniknąć?


Czy warto weryfikować firmę deweloperską? Mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że tak i że trzeba to robić. A jak sprawdzić dewelopera, aby się nie rozczarować? Trzeba sobie wcześniej uświadomić największe zagrożenia, jakie wynikają z podpisania umowy z nieuczciwą firma. Bankructwo dewelopera, niedotrzymanie terminów oddania lokalu, przepłacenie za mieszkania czy kupno mieszkania z błędami architektonicznymi to chyba najgorsze rzeczy jakie mogą nas spotkać. Niżej krótko odnoszę się do każdej z wymienionych rzeczy.


Jak sprawdzić dewelopera, a kwestia upadłości


Jeszcze dekadę temu nie istniał rachunek powierniczy, a ustawa deweloperka nie chroniła nabywców nowych nieruchomości. W ogóle jeszcze jej nie było. Dopiero kilka głośnych upadków firm deweloperskich, które skutkowały pozostawieniem ludzi bez pieniędzy i bez mieszkań, skłoniła ustawodawcę do uregulowania tego problemu. To największe ryzyko, o jakim chcę napisać w tym poradniku „Jak sprawdzić dewelopera”.

W 2012 roku zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska. Zobowiązała deweloperów to prowadzenia rachunków powierniczych. Chodziło o sytuacje, kiedy sprzedawano mieszkania jeszcze nie istniejące, tzw. dziury w ziemi. W oparciu o nowe przepisy wszystkie wpłaty od kupujących na poczet przyszłego lokalu wędrują nie na konto dewelopera, ale na zamknięte i zabezpieczone konto w banku. Dotyczy to tylko tych firm, które finansują inwestycję z pieniędzy wpłacanych przez klientów. Bank zobowiązuje się do wypłacenia części lub całości środków dopiero po zakończeniu konkretnych etapów budowy lub całości. Dzięki temu, jeśli dojdzie do bankructwa dewelopera, klienci mają łatwą drogę do odzyskania wpłacanych już pieniędzy.

Ponadto przepisy jasną wskazują, że w umowie deweloperskiej musi być zaznaczone, że lokal zostaje wyodrębniony z całej inwestycji tak, aby nie ciążyła na nim hipoteka obejmująca całą inwestycję. Dzięki temu wierzyciele dewelopera nie mogą domagać się zaspokojenia roszczeń od mieszkańców. Ustawa deweloperska sprawiła więc, że zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest o wiele bardziej bezpieczny.


Niedotrzymanie terminów


Do porad na temat tego, jak sprawdzić dewelopera, warto dodać punkt o niedotrzymanych terminach. Spóźnienia w etapach prac czy odroczone przeniesienie praw własności lokalu na nabywcę to kolejne zagrożenia, jakie wiążą się z kupnem nowo budowanego mieszkania. Ponieważ deweloperzy zazwyczaj są pod presją czasu, narzucają sobie wyśrubowane terminy i czasami dochodzi do opóźnień. Klient dewelopera może zabezpieczyć się przed tym na kilka sposobów.

Po pierwsze w umowie deweloperskiej musi znaleźć się termin oddania lokalu do użytku. Ponadto deweloper powinien podać przybliżony termin rozpoczęcia budowy, zakończenia jej poszczególnych etapów oraz zakończenia całości, a także dość precyzyjny termin odbioru mieszkania. Zazwyczaj firmy podają go w kwartałach (np. IV kw. 2020, I kw. 2021 r. itd.).

Po drugie jeśli deweloper nie dotrzymuje terminów, zgodnie z ustawą deweloperską klient ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej. Dotyczy to zwłaszcza przekroczenia terminu granicznego przeniesienia własności mieszkania lub domu na nabywcę. Dodatkowo w umowie powinny znaleźć się zapisy o karach umownych dla spóźnialskiego dewelopera oraz zastrzeżenie, że jej opłacenie nie zamyka drogi do ewentualnego ubiegania się o odszkodowanie przez kupującego.


Przepłacenie


W przypadku osób kupujących mieszkanie w celach inwestycyjnych, bardzo ważny jest stosunek kosztów zakupu do oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Deweloper może deklarować, że zwrot z inwestycji w przypadku jego mieszkań wynosi tyle i tyle, ale warto poprosić go o przedstawienie twardych danych. Ponadto na wartość inwestycyjną mieszkania duży wpływ ma otoczenie i infrastruktura. Jeśli kupujemy mieszkanie inwestycyjne na peryferiach, musimy upewnić się, że deweloper jest prawnie zobowiązany do zapewniania np. terenów rekreacyjnych (o ile takie deklaruje w materiałach promocyjnych). Trzeba także przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania. Planowana budowa oczyszczalni ścieków czy fermy zwierząt może sprawić, że mieszkania znacznie straci na wartości.


Zakup słabego architektonicznie mieszkania


W poradniku jak sprawdzić dewelopera nie mogłam też pominąć pułapki, którą jest mieszkanie słabe architektonicznie. Jaki to lokal? Na przykład niekorzystnie ulokowany w bryle budynku, źle umiejscowiony względem stron świata, a także posiadający niepraktyczny układ pomieszczeń i nieatrakcyjne otoczenie. Wyłapanie takich wad może nie być proste na pierwszy rzut oka. Pierwsze wrażenie lokal może robić dobre, szczególnie na wizualizacji, ale to dopiero dokładne sprawdzenie planów i nieco wyobraźni pozwolą oszacować, czy mieszkanie faktycznie jest tak atrakcyjne i komfortowe jak deklaruje deweloper.

Za wadę należy uznać słabe doświetlenie, np. kawalerka tylko z jednym oknem i to od strony wschodniej. Ponadto mieszkania słabe architektonicznie to te znajdujące się od strony głośnych ulic czy zlokalizowane w pobliżu barów fast food, które jak wiadomo dość intensywnie pachną. Za nieciekawe oferty uważane są też lokale, których okna wychodzą na inne okna lub balkony sąsiadów. Są to różnego typu niuanse, na które trzeba zwrócić uwagę analizując atrakcyjność mieszkania.


Jak korzystnie kupić mieszkanie dewelopera? Tips and tricks od Małycha Nieruchomości Premium


Prowadząc biuro pośrednictwa kredytów hipotecznych mogę poszczycić się olbrzymim atutem. Mój mąż Dawid prowadzi równolegle drugi dział naszej firmy, a mianowicie agencję Małycha Nieruchomości Premium. Współpraca z deweloperami, jak i obserwacja całego rynku nieruchomości to wręcz chleb powszedni Dawida. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować naszym Klientom wyjątkową i szerszy zakres wiedzy nie tylko w kwestii samych formalności kredytowych, ale również porady, jak radzić sobie na rynku mieszkaniowy. Korzystając z możliwości publikacji tego artykułu, wspólnie przygotowaliśmy zestaw porad, czyli jak korzystnie kupić mieszkanie od dewelopera. Są to o tyle wyjątkowe porady, gdyż zostały one przygotowane w oparciu o wieloletnie doświadczenie.


Jak korzystnie kupić mieszkanie od dewelopera?


  1. Każdą decyzję należy podejmować ze spokojem, bez zbędnego pośpiechu. Oferta wyglądająca na pierwszy rzut oka na wyjątkowo atrakcyjną, po dogłębnej weryfikacji wcale nie musi okazać się tą najlepszą. Zdecydowanie trudniej jest cofnąć ważność zawartych deklaracji pisemnych, niż spokojniejsze podejście do całego procesu zakupu mieszkania.
  2. Wszystko po kolei, nie pomijaj istotnych kroków. Mieszkanie wybrane, wkład własny uzbierany, zaliczka zapłacona, czas pomyśleć o kredycie hipotecznym… Nie, to zdecydowanie błędne podejście! Najpierw upewnij się, że wszystkie kwestie formalne zostały całkowicie spełnione zanim wpłacisz pieniądze, gdyż wszelkie niedopatrzenia mogą wiązać się z ich utratą.
  3. Nie rezygnuj z dokładnej analizy oraz wsparcia ekspertów. Decyzja o zakupie mieszkania jest chyba jedną z tych najważniejszych w życiu, zatem nie warto oszczędzać czasu czy pieniędzy i dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Chodzi tutaj głównie o sprawdzenie kwestii formalnych jak dogodność przygotowanych umów, ale również aspektów technicznych danego mieszkania.
  4. Podejmuj każdą decyzję świadomie. Nie bój się poprosić o wsparcie doświadczonych ekspertów oraz stale poszerzaj swoją wiedzę czytając dokładnie chociażby taki poradnik, jak właśnie ten. Im większa świadomość, tym mniejsze ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji. Nasz doradca kredytowy służy pomocą!
  5. Zawsze sprawdzaj, co dokładnie kupujesz. Rozmowa z przedstawicielem dewelopera to jedno, ale weryfikacja z zapisami w umowach to jednak najważniejsza kwestia. Podchodź z uwagą oraz czujnością do wszelkich kolejnych kroków zmierzających do zakupu mieszkania.
  6. Każde ustalenia dokumentuj na piśmie. Nawet najlepszy deweloper może zawsze popaść w kłopoty lub nie wywiązać się w pełni z pierwotnych założeń. Mając wszystko “na piśmie”, zdecydowanie łatwiej będzie dochodzić swoich praw oraz egzekwować wszelkie założenia.

Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowyOlga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

3/5 - (3 votes)

Oceń powyższy artykuł:

3/5 - (3 votes)

Zostaw proszę komentarz



Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!

Skontaktuj się z Nami

©2017 Małycha Business Finance