Prospekt informacyjny to niezwykle istotny dokument. Ze względu na konkretne informacje, jest wręcz kluczowy dla osób kupujących dom lub mieszkanie od dewelopera. Zawiera szczegółowe dane na temat chociażby planowanych inwestycji w okolicy, etapów budowy oraz daty przeniesienia prawa własności. Nazywam się Olga Małycha i na co dzień prowadzą firmę pośrednictwa kredytowego, czyli pomagam klientom uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny. Ostatnim razem pisałam o kwestii, jaką jest zakup mieszkania od dewelopera a kredyt hipoteczny, dlatego dziś chciałabym Wam opowiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę, czytając prospekt informacyjny dewelopera.
Czego można dowiedzieć się z artykułu?
- Czym jest prospekt informacyjny?
- Na co zwrócić uwagę czytając prospekt informacyjny?
- Za co odpowiedzialny jest deweloper pisząc prospekt informacyjny?
Prospekt informacyjny a kwestie podstawowe – ustawa deweloperska
Omawiając prospekt informacyjny należy wspomnieć na początku o podstawach prawnych. Kwestie związane z zakupem mieszkania od dewelopera reguluje Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. To akt prawny zawierający zbiór przepisów, które określają warunki, na jakich inwestor ma prawo budować i sprzedawać mieszkania oraz domy mieszkalne typu szeregówka, bliźniak czy dom jednorodzinny. Jej głównym celem jest przede wszystkim ochrona finansowa osób kupujących mieszkania na wczesnych etapach powstawania inwestycji. Dokument reguluje kwestie takie jak chociażby mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz właśnie prospekt informacyjny. Trzeba przy tym wiedzieć, że ustawa deweloperska dotyczy wyłącznie planowanych inwestycji oraz tych będących jeszcze w fazie budowy.
Co to jest prospekt informacyjny?
Prospekt informacyjny to dokument przygotowywany przez dewelopera, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat sprzedawanego mieszkania lub domu oraz całej nieruchomości. Wraz z załącznikami jest obowiązkowym dokumentem, który deweloper musi przekazać bezpłatnie osobie chcącej kupić mieszkanie. Prospekt informacyjny stanowi integralną część umowy deweloperskiej i musi zostać do niej dołączony oraz zapisany na trwałym nośniku informacji jak chociażby plik czy płyta CD. Zakres informacji, które muszą się w nim znaleźć reguluje ustawa deweloperska. Tam znajduje się także obowiązujący wzór prospektu (załącznik do ustawy).
Z mojego doświadczenia wynika, że klienci nie czytają szczegółowo tego dokumentu. W rezultacie zachęcam każdego, aby zapoznał się z tym dokumentem. Prospekt informacyjny gwarantuje niewątpliwie tak ważne informacje jak chociażby to, z jakich materiałów wykończeniowych będzie korzystał deweloper. Jest to bezsprzecznie szczególne ważne chociażby w sytuacji, kiedy kupujecie drogie mieszkanie, a deweloper obiecuje standard nieruchomości premium.
Prospekt informacyjny – na co zwrócić uwagę?
Prospekt informacyjny bezsprzecznie powinien zawierać szczegółowe informacje na temat sytuacji prawno-finansowej dewelopera, samej inwestycji oraz konkretnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, a ponadto:
- Dane identyfikacyjne i kontaktowe dotyczące dewelopera.
- Harmonogram prac w etapach.
- Cena lokalu na sprzedaż
- Warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.
- Historia i udokumentowane doświadczenie dewelopera oraz przykłady ukończonego przedsięwzięcia deweloperskiego.
- Prospekt informacyjny zawiera wzmianki na temat ostatniego ukończonego przedsięwzięcia deweloperskiego.
- Dane na temat nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, w której oferowane jest mieszkanie/dom:
a) adres i nr działki ewidencyjnej,
b) numer księgi wieczystej,
c) istniejące obciążenia hipoteczne nieruchomości lub wnioski o wpis w dziale IV księgi wieczystej,
d) w przypadku braku księgi wieczystej informacja o powierzchni działki i stanie prawnym nieruchomości,
e) plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek,
f) informacje o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km. - Prospekt informacyjny to także dane dotyczące budynku, takie jak numer pozwolenia na budowę, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac, termin przeniesienia prawa własności na nabywcę, źródła finansowania inwestycji, informacje na temat ochrony nabywców (otwarty czy zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy).
Za co deweloper jest odpowiedzialny pisząc prospekt informacyjny?
Deweloper przygotowując prospekt informacyjny jest odpowiedzialny za to, aby dokument zawierał informacje zgodne z tymi zawartymi w umowie deweloperskiej oraz tożsame z wzorem, który zawiera ustawa deweloperska. Jeśli występują istotne nieścisłości, nabywca ma prawo odstąpić od podpisania umowy. Ponadto inwestorowi, który nie sporządził prospektu lub podał w nim nieprawdziwe informacje, grozi odpowiedzialność karna (Roz. 8 ustawy deweloperskiej).
Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomoże Wam uporządkować wiedzę na temat zakupu mieszkania od dewelopera. Podsumowując, prospekt informacyjny przestaje już być tajemniczym dokumentem. Jeśli będzie potrzebować dodatkowo kredytu hipotecznego, zapraszam Was do naszego biura. Nasz doradca kredytowy jest do Waszej dyspozycji!
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- kredyt premium co to znaczy – jak uzyskać kredyt hipoteczny wyższy, niż 1 mln złotych?
- umowa przedwstępna – na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę przedwstępna?
- najkorzystniejszy kredyt hipoteczny – czyli jak wybrać z głową kredyt na zakup mieszkania?
- luksusowe mieszkania – jak wybrać i gdzie szukać najdroższych mieszkań w Polsce?
- kredyt hipoteczny a rozwód – jak rozstać się z kredytem po rozwodzie?
- jak negocjować kredyt hipoteczny – skorzystaj z naszego doświadczenia w rozmowach z bankami
- kredyt hipoteczny Millenium – sprawdź ofertę jednego z banków jaki opisaliśmy na naszym blogu
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Kredyty Mieszkaniowe – strona poświęcona kredytom mieszkaniowym
- Przewodnik Kredytowy – uporządkowany zbiór artykułów z naszego bloga podzielony na kategorie tematyczne
- Kredyt hipoteczny krok po kroku – strona dedykowana sprawdzeniu procesu kredytowego
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- jak oszacować wartość nieruchomości – dowiedz się, jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości
- najważniejsze wartości w życiu firmy – odkryj, co stanowi podstawę działania w naszej firmie
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium