Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego to często pomijany wątek przez potencjalnych kredytobiorców. Pewnie dlatego, że wydaje się mało ważnym aspektem. W naszej opinii jest to rzecz nie kluczowa, ale nadal ważna. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, należy liczyć się z koniecznością ubezpieczenia nieruchomości. Polisa ubezpieczeniowa ma być zabezpieczeniem nie tylko dla właściciela nieruchomości, ale też dla banku udzielającego kredytu na sfinansowanie budowy.
Nazywam się Olga Małycha i jestem Ekspertem kredytów hipotecznych. Mogę poszczycić się bogatym doświadczeniem, które opieram na kilkunastoletniej pracy w branży finansowej. Prowadzę również bloga, na którym mogę dzielić się z Wami moją wiedzą! Dzisiejszy wpis rozpoczyna kolejny cykl artykułów związanych z ubezpieczeniami do kredytów hipotecznych. Ostatnim razem omówiłam wszelkie ubezpieczenia do kredytu hipotecznego, a dziś skupimy się na jednym z nich. W kilkunastu zdaniach chciałabym pokazać Wam, jak ważne jest ubezpieczenie nieruchomości, zarówno z punktu widzenia banku jak i właściciela.
Czego można dowiedzieć się z artykułu?
- Dlaczego banki wymagają zawarcia cesji polisy?
- Jaki zakres powinno obejmować ubezpieczenie?
- Jaką polisę ubezpieczeniową wybrać?
- Jakie ryzyka zawrzeć w polisie ubezpieczeniowej?
Dlaczego ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego jest ważne?
Banki wymagają zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia nieruchomości, gdyż samo zabezpieczenie w formie hipoteki nie jest wystarczające. W przypadku wystąpienia problemów ze spłatą kredytu, ubezpieczyciel wypłaca bankowi świadczenie z polisy, które pokrywa kwotę kredytu. Może okazać się, że kwota świadczenia przekroczy kwotę należną bankowi – wówczas nadwyżka przekazywana jest na kontro kredytobiorcy. Aby jednak zabezpieczyć na taką ewentualność bank i siebie, konieczne jest ubezpieczenie domu zgodnie z jego rzeczywistą wartością, a nie wartością zaciągniętego kredytu. W przypadku ubezpieczenia domu, jedynie na wartość kredytu, mamy do czynienia z tzw. niedoubezpieczeniem. W takiej sytuacji ewentualne otrzymane odszkodowanie jest na dużo niższym poziomie, niż powinno być rzeczywiście. Może okazać się, że otrzymane świadczenie będzie niewystarczające na pokrycie wyrządzonych szkód.
Co powinna obejmować polisa ubezpieczeniowa?
Polisy ubezpieczeniowe oferowane przez banki należą do tańszych rozwiązań. Niestety, ich niska cena wiąże się również z niskim zakresem ochrony. Najczęściej takie ubezpieczenie obejmuje jedynie ochronę murów i pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku. Rzadko kiedy ubezpieczenie dotyczy wyposażenia domu. Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, należy pamiętać, że im szerszy zakres ochrony, tym większe szanse, iż w razie nieszczęścia otrzymacie odszkodowanie umożliwiające wyremontowanie domu i przywrócenie w nim pierwotnego stanu. Jeśli zastanawiacie się z jakiej opcji ubezpieczenia skorzystać, polecamy jego rozszerzenie o ryzyka takie jak: kradzież ruchomości znajdujących się wewnątrz domu, powódź czy wszelkiego rodzaju akty wandalizmu.
Ubezpieczyć nieruchomość samodzielnie czy z pomocą banku?
Wybierając ubezpieczenie nieruchomości wiele osób zastanawia się czy skorzystać z oferty banku bądź też samodzielnie znaleźć odpowiednie ubezpieczenie. Głównym powodem rozterek jest wartość ubezpieczenia. Szacuje się, że średnia stawka ubezpieczenia nieruchomości przy pomocy banku waha się w granicach 0,1% wartości ubezpieczanej w skali roku. Szukając samodzielnie ubezpieczenia nieruchomości można znaleźć oferty znacznie tańsze bądź w tej samej cenie, jednak z dużo szerszym zakresem ubezpieczenia. Zanim podejmiesz właściwą decyzję, zastanów się czy potrzebujesz ubezpieczenia, które zabezpieczy tylko bank, czy też Ciebie na wypadek wystąpienia dużych szkód. Niestety, część banków nie daje możliwości zwiększenia zakresu polisy i dopasowania ryzyka do potrzeb właściciela. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest samodzielne ubezpieczenie nieruchomości.
Cesja polisy ubezpieczenia mieszkania do kredytu – dlaczego jest ważna?
Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego to również wątek cesji z polisy ubezpieczeniowej. Samo zawarcie umowy ubezpieczenia nieruchomości nie jest wystarczające. Kolejną kwestią, jaką należy dopełnić jest przeniesienie na podstawie cesji, praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. Podpisanie stosownego dokumentu sprawia, że prawa z zawartej polisy przenoszone są na bank. Cesja polisy powinna być podpisana do każdej umowy ubezpieczeniowej, gdyż jej ważność kończy się w momencie zakończenia okresu ubezpieczenia. Zawarcie cesji ubezpieczeniowej z bankiem sprawia, że w przypadku wystąpienia szkody, która ujęta była w umowie ubezpieczenia, świadczenie ubezpieczeniowe zostaje przekazane na konto banku. Dość często zdarza się jednak, że w sytuacji wystąpienia niewielkich szkód, świadczenie wpływa od razu na konto właściciela nieruchomości i może naprawić wyrządzone szkody.
Wynajem mieszkania a ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego
Jak może wiecie, jesteśmy właścicielami dwóch firm. Znajdujecie się na stronie firmy pośrednictwa kredytów hipotecznych, ale jesteśmy też właścicielami marki agencji nieruchomości Małycha Nieruchomości Premium, którą prowadzi mój mąż Dawid. Obsługujemy wielu klientów, którzy zajmują się wynajmem nieruchomości albo wybierają dochód pasywny. Stąd w naszych artykułach zawsze zwracamy uwagę na aspekt inwestycji w nieruchomości. Chcemy Wam podpowiedzieć, że wynajmując mieszkanie musicie posiadać ubezpieczenie nieruchomości. Nie reguluje tego żadne prawo, ale zdrowy rozsądek. Warto również przy tej okazji wiedzieć, jak skutecznie wnioskować o kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem. Idąc dalej powinniście zobowiązać swoich najemców do wykupienia ubezpieczenia OC od ryzyk związanych z użytkowaniem Waszego mieszkania. Wasze ubezpieczenie powinno natomiast zawierać standard od zalania, pożaru i zdarzeń losowych, ale też ryzyk OC. Umowa najmu nieruchomości powinna zawierać szereg zabezpieczeń.
Na jaki okres wykupić ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego?
Kiedyś nie było innej opcji do wyboru niż roczna polisa. Dziś rynek firm ubezpieczeniowych oferuje wiele różnych rozwiązań. Można więc wykupić polisę ubezpieczenia mieszkania w opcji miesięcznej, kwartalnej, półrocznej, rocznej a nawet na dwa i trzy lata. Chyba ta ostatnia opcja wydaje się najbardziej rozsądna. Płacicie ze zniżką i nie trzeba się tym zajmować w kolejnych latach. Jeśli jednak wybieracie flipping mieszkań warto wybrać opcję jednomiesięczną. W takiej sytuacji zależy Wam przecież na szybkiej sprzedaży nieruchomości, więc nie ma sensu opłacać rocznej polisy, kiedy celem jest sprzedaż do trzech miesięcy. Zazwyczaj takie maksymalne czasy operacyjne przyjmują nasi klienci. Dziś nie trzeba być klientem Premium, aby zaprosić agenta ubezpieczeniowego do domu na podpisanie polisy. Co więcej, większość firm pozwala zakupić ich produkty ubezpieczeniowe przez Internet. W ostatnich latach rynek ubezpieczeń nieruchomości do kredytu hipotecznego bardzo się rozwinął i właściwie istnieje wiele opcji do wyboru.
Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego – Podsumowanie
Kredyt hipoteczny jest produktem wielowątkowym, dlatego warto przygotować się do jego uzyskania w każdym aspekcie. Jeśli zainteresował Was temat ubezpieczeń do kredytów hipotecznych, to już dziś zachęcamy Was do zapoznania się z następnym artykułem: Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym. Tymczasem zapraszamy Was do naszego biura, nasz Doradca kredytowy jest do Waszej dyspozycji!
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- odmowa kredytu hipotecznego – uniknij błędów kiedy starasz się o kredyt hipoteczny
- doradca kredytowy czy warto – dlaczego warto współpracować z ekspertem kredytowym
- kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce – jak obcokrajowiec może przygotować się do kredytu?
- kredyty hipoteczne ING – dlaczego ten bank wybiera 3 na 10 klientów w Polsce?
- RRSO a kredyt hipoteczny – sprawdź dlaczego RRSO jest złym wskaźnikiem do porównania kredytu hipotecznego
- jak negocjować kredyt hipoteczny – skorzystaj z naszego doświadczenia w rozmowach z bankami
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Kredyty Mieszkaniowe – strona poświęcona kredytom mieszkaniowym
- Kredyt hipoteczny poradnik – poradnik na temat kredytów hipotecznych
- Kredyt hipoteczny krok po kroku – strona dedykowana sprawdzeniu procesu kredytowego
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- marketing nieruchomości – odkryj konkretne wskazówki, jak zrobić skuteczny marketing nieruchomości
- inwestowanie w nieruchomości – poznaj cztery najważniejsze strategie inwestowania w nieruchomości
- jak sprzedać mieszkanie – sprawdź odpowiedź na najczęściej poszukiwaną wątpliwość na rynku nieruchomości
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium