Kredyt hipoteczny a zatrudnienie

Kredyt hipoteczny a zatrudnienie to wdzięczny temat do analizy. Ostatnio pisałam o tym jak negocjować kredyt hipoteczny, spotykając się z dużym zainteresowaniem. Niewiele osób wie, że wbrew pozorom osoba zarabiająca 10 tys. złotych miesięcznie może być dla banku mniej wiarygodna niż ta, której miesięczny dochód to 2 tys. złotych. Uzależnione jest to od formy zatrudnienia.

Nazywam się Olga Małycha i pracując jako Ekspert kredytów hipotecznych prowadzę firmę pośrednictwa kredytowego. Przez nasze biuro każdego roku przechodzi setki spraw kredytowych, więc materiału do analizy mieliśmy dużo. W dzisiejszym artykule skupiamy się na kwestiach, jakie warunkuje kredyt hipoteczny a zatrudnienie.

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Jaki wpływ na zdolność kredytową ma zatrudnienie?
  • Jaka forma zatrudnienia jest najbardziej korzystna?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny a zatrudnienie – czy zatrudnienie ma wpływ na zdolność kredytową?


Zdolność kredytowa stanowi jeden z kilku czynników mających wpływ na uzyskanie pozytywnej decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego. Należy pamiętać, że ważna jest nie tylko wysokość dochodów i posiadanych zobowiązań finansowych, lecz także staż pracy oraz forma zatrudnienia. To one mogą przeważyć chociażby w zakresie wysokości udzielonego kredytu. Jak już wspominaliśmy, zdolność kredytowa określa, jaką kwotę przy uzyskiwanych dochodach będzie mógł spłacić kredytobiorca.

Banki uznają, że najlepszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeszcze kilka lat temu respektowane były jedynie takie umowy. Rynek pracy jednak stale się uelastycznia, więc postanowiono wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów i zaczęto honorować również umowy o pracę na czas określony, jak też umowy cywilnoprawne. Niestety, posiadają one wiele obwarowań oraz warunków, które należy spełnić przed przedstawieniem ich potencjalnemu kredytodawcy.


Kredyt hipoteczny a zatrudnienie – działalność gospodarcza


Zaskakująca może być także konieczność udowadniania przychodów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Muszą one ponadto potwierdzić ich regularność i stabilność. W korzystniejszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, których comiesięczne przychody kształtują się na zbliżonym poziomie. Wróćmy jednak do tego, jak rodzaje umów warunkują szanse uzyskania kredytu hipotecznego. Poniżej przedstawiamy podstawowe reguły obowiązujące przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego omawiając kredyt hipoteczny a zatrudnienie.


Umowa o pracę na czas nieokreślony


Kredyt hipoteczny a zatrudnienie może mieć wiele wymiarów. Można jednak bez ogródek powiedzieć, że osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas niekreślony znajdują się w najlepszej sytuacji. Większość banków wymaga jedynie 3-miesięcznego zatrudnienia, choć niektóre mogą wymagać półrocznego stażu w danej firmie. Umowa o pracę na czas niekreślony jest korzystna również podczas pracy. Osoby, które zmienią zatrudnienie na korzystniejsze pod względem finansowym i otrzymają nową umowę o pracę, nie powinny być źle oceniane. Dla banku to nie tylko lepsza sytuacja finansowa Klienta, lecz także dość spora pewność, że w nowej firmie będzie zatrudniony przez dłuższy czas. Umowa o pracę a kredyt hipoteczny to najogólniej mówiąc, korzystna sytuacja w wielu kwestiach. Jeśli zmieniasz natomiast pracę, proces kredytowy ulega jednak pewnym zmianom. W takim przypadku koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem kredyt hipoteczny a zmiana pracy.


Umowa o pracę na czas określony


Jak już wspominaliśmy, jeszcze kilka lat temu takie umowy nie były akceptowane przez banki. Sytuacja zmieniła się w 2007 roku, kiedy nastąpił kryzys finansowy. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony banki wymagają dłuższego stażu pracy. Powinien on wynosić co najmniej pół roku. Ważny jest również horyzont trwania umowy, nie krótszy niż sześć miesięcy. Oczywiście najlepiej, aby czas trwania umowy mieścił się w czasie zawarcia umowy o pracę. Jeśli została ona zawarta na krótszy okres, bank może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o potwierdzenie braku przeciwwskazań do kontynuowania stosunku pracy.

W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony, która obejmuje również okres próbny, uzyskanie kredytu hipotecznego będzie niemożliwe. Dla Klienta korzystne jest jednak wliczenie okresu próbnego do długości stażu pracy. Wątkiem równie ważnym jest kwestia wnioskowania o kredyt w okresie urlopu macierzyńskiego. Ten z kolei aspekt kredytowy opisaliśmy w artykule kredyt hipoteczny a ciąża.


Umowy cywilnoprawne


W przypadku umów cywilnoprawnych banki wymagają najczęściej jeszcze dłuższego stażu pracy. Wszystko przez małą stabilność zatrudnienia. Według banku osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne w każdej chwili mogą utracić dochód. W takiej sytuacji konieczne jest zatrudnienie przynajmniej przez 12 miesięcy. Na dziś mamy na rynku jeden wyjątek od tej reguły, pozwalający starać się o kredyt już po 6 miesiącach. Najlepiej, gdyby w tym okresie uzyskiwane dochody znajdowały się na stałym, miesięcznym poziomie. W przypadku zbyt dużych różnic okres minimalnego zatrudnienia może zostać wydłużony. Najważniejsze jednak, że coraz mniej instytucji odmawia udzielenia kredytu hipotecznego osobom zatrudnionym w takiej formie, choć należy pamiętać, że mogą zdarzyć się wyjątki. Jeśli chcecie dokładnie zapoznać się z tym wątkiem zapraszam Was do przeczytania artykułu kredyt hipoteczny a umowa zlecenie.


Kredyt a własna działalność gospodarcza


Omawiając kredyt  hipoteczny a zatrudnienie nie można również pominąć kwestii przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą są obdarzone przez banki najmniejszym zaufaniem. Najczęściej muszą udokumentować nawet dwuletni okres prowadzenia działalności, w skrajnych przypadkach trzy letni. Co ważne – podczas wyliczania zdolności kredytowej bierze się pod uwagę średnie wynagrodzenie z ostatniego roku bądź dwóch lat. Bank zwraca uwagę nie tylko na średnie wynagrodzenia, lecz także stosunek przychodu do kosztów generowanych przez właściciela. W najlepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy uzyskującyna przestrzeni ostatnich dwóch lat dochody na zbliżonym poziomie.

Podsumowując, w praktyce każda forma zatrudnienia coraz częściej daje szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego. Posiadając wiedzę na temat wymagań w zakresie zatrudnienia, macie możliwość wykonania odpowiednich kroków, które pozwolą uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Jeśli chcecie w szczegółach dowiedzieć się o tym wątku to zapraszamy Was do przeczytania artykułu kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza.


Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca


Wedle ustawy o kredycie hipotecznym kredyt hipoteczny w Polsce uzyskasz tylko w walucie w jakiej zarabiasz. Dlatego obcokrajowcy w Polsce nie zawsze mogą starać się o uzyskanie kredytu na zakup mieszkania lub domu. Co więcej, kredyty walutowe można dziś uzyskać praktycznie tylko w EUR i USD. To znowu z kolei zawęża wybór jeszcze bardziej. Osoby na stałe przebywające za granicami Polski i rozliczające swoje podatki poza naszym krajem również mają trudniej w uzyskaniu kredytu. Wiele banków w swojej polityce kredytowej nie akceptuje takiej sytuacji.


Kredyt hipoteczny a zatrudnienie dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej


Z kolei obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej nabywający w Polsce lokale użytkowe lub mieszkania i domy z udziałem w gruncie muszą uzyskać od MSWiA specjalnego zezwolenie na zakup ziemi. Jak widzicie, ten wątek kredytowy jest dosyć skomplikowany. Dla nas jest jednak prosty. O nim również napisaliśmy artykuł kredyt hipoteczny dla obcokrajowca, zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółową treścią.


Kredyt hipoteczny a zatrudnienie – Podsumowanie


Wszystkie ułożenie spraw wbrew pozorom jest jak najbardziej do sprawnego zorganizowania. Koniecznie warto znaleźć profesjonalne biuro kredytowe. Możecie skorzystać oczywiście z naszej pomocy. Nasza Doradca kredytowy jest do Waszej dyspozycji. Każdego dnia, tygodnia i miesiąca pomagamy naszym klientom uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny. Ekspert kredytowy to bardzo odpowiedzialna praca, my wykonujemy ją z pełnym zaangażowaniem. Chętnie dzielimy się wiedzą, czego przykładem jest ten artykuł i cały mój blog. W imieniu mojego zespołu zapraszam Was na spotkanie od naszego biura!


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarz



Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!