Kredyt premium kojarzy się z czymś przede wszystkim wyjątkowym. Jak jednak określić w skrócie taką definicję? Mówiąc najprościej, jest to kredyt dla osób określanych mianem klienta premium w bankach. Czym dokładnie charakteryzuje się taki segment klientów?
Nazywam się Olga Małycha i pracuję jako Ekspert Kredytów Hipotecznych, będąc odpowiedzialna za firmę pośrednictwa kredytowego Małycha Business Finance. Swoje doświadczenie opieram na wieloletniej pracy w bankowości. Drugim działem naszej firmy jest agencja Małycha Nieruchomości Premium, za którą odpowiada mój mąż Dawid. Piszę o tym dlatego, że chciałabym Cię przekonać, że na temat zakupu i finansowania nieruchomości segmentu premium wiemy razem z naszym zespołem naprawdę bardzo dużo. Niestety banki nie są dziś przygotowane na tego typu transakcje. Dlaczego? Jest kilka wyzwań, z którymi instytucje bankowe nie potrafią sobie poradzić.
Czego można dowiedzieć się z artykułu?
- Co to jest kredyt premium?
- Jakie występują kryteria w bankach dla kredytu premium?
- Jakie są największe wyzwania w otrzymaniu kredytu premium?
- Jak przygotować się do złożenia wniosku na kredyt premium?
- Jakich należy uniknąć błędów, gdy składasz wniosek o kredyt premium?
Kredyt premium – co to jest?
Kredyt premium to określenie, jakim jest dofinansowanie na zakup domu lub apartamentu o podwyższonym standardzie. Za takie nieruchomości uznaje się mieszkania powyżej 1 mln i domy powyżej 2,5 mln złotych. Kredyt premium z kolei powinien spełniać kryteria kredytu z wolumenem od 1 mln złotych. Takich kredytów w Warszawie udzielanych jest w każdym miesiącu kilkadziesiąt. Nie jest to zbyt wysoka liczba, może więc dlatego banki nadal nie opracowały procesów dla takich transakcji?
Dla banków kredyt premium oznacza niestety jeszcze jedną rzecz. Według większości procedur bankowych, taka transakcja jest uznawana za transakcje o podwyższonym ryzyku. Dlaczego? Jeden niespłacony kredyt na 2 mln złotych ma większy wpływ dla ryzyka kredytowego, niż pięć transakcji po 400 tys. złotych. Nie ma tutaj znaczenia, że klient jest tym z segmentu zamożnych, gdyż bank tak właśnie traktuje ryzyko bankowe. Podsumowując, kredyt premium na zakup nieruchomości luksusowej jak najbardziej występuje na rynku. Można go uzyskać, jednak warto pamiętać, że banki na tego typu wniosku kredytowe patrzą szczególnie ostrożnie. Należy więc koniecznie odpowiednio przygotować się do takiego procesu kredytowego, aby nie spotkała nas odmowa kredytu hipotecznego.
Kredyt premium – jak przygotować wycenę nieruchomości?
Wycena nieruchomości to pierwsze wyzwanie dla bankowców mając na uwadze kredyt premium. Banki popełniają błąd wyceniając nieruchomości o podwyższonym standardzie poprzez metodę porównawczą. Polega to na tym, że porównuje się nieruchomości o podobnym metrażu z okolicy, nie biorąc pod uwagę wykończenia, użytych materiałów, koncepcji architektonicznej, jak i samej wyjątkowości, która na rynku premium odgrywa ogromną rolę.
Podam Wam inny przykład, wzięty z mojego życia zawodowego. Nasi klienci kupili dom przy ulicy Kniaźnina, połowa bliźniaka, Stary Żoliborz. Piękna rzecz. Budynek z lat 30-tych z dużą działką do remontu. Cena transakcyjna to około 3 mln złotych. Co powiedział bank? Oczywiście, że cena jest za wysoka. Teraz dla kontry, jakie mieliśmy propozycje od innych klientów zainteresowanych tą nieruchomością? Była min. propozycja od dewelopera, który chciał zakupić tą nieruchomość, przeprowadzić w niej remont i sprzedać ją następnie za 7 mln złotych! Deweloper posiada jednak doskonałe rozeznanie rynku, paradoksalnie w tak specyficznym segmencie jakim jest rynek nieruchomości premium, banki niestety już nie.
Kredyt premium a wymagany wkład własny
Wkład własny do kredytu hipotecznego to kolejne wyzwanie dla banków w kwestii kredytów z wolumenem powyżej 1 mln złotych. Dlatego banki oczekują jak najwyższego wkładu własnego, najlepiej w wysokości 40%. Trzeba przyznać, że klienci premium bardzo często taki posiadają. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy klienci nie chcą angażować środków własnych, chcąc tym samym wykorzystać dźwignię finansową i wtedy zaczynają się problemy. Co do zasady, klienci mają rację. Na dziś w Polsce (Luty 2018) nadal można podjąć kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym. Czego więc obawiają się banki? Bankowcy boją się, że tego typu nieruchomość w przypadku ewentualnej egzekucji, czyli upadku kredytu i przymusowej sprzedaży nieruchomości, będzie trudno sprzedać.
Taka wątpliwość bankowa nie jest jednak zgodna z rzeczywistością. Ten argument pokazuje kolejny problem wykazywany przez banki. Dziś w Polsce mamy taką sytuację, że jest bardzo dużo osób chętnych do zakupu nieruchomości, a nadal mało apartamentów i domów z korzystną ceną. Gdyby więc banki opracowały system sprzedaży nieruchomości poprzez outsorcing do najlepszych biur nieruchomości rynku premium w Polsce, problem rozwiązałby się sam. Inną sprawą jest fakt, że odsetek nieregulowanych transakcji kredytowych jest bardzo niski w naszym kraju.
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców
Klienci zagraniczni i kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce to kolejne wyzwanie banków. Żyjemy w takich czasach, że nawet nad Wisłę w celach zarobkowych przyjeżdżają bardzo zamożni klienci. Najczęściej są to prezesi firm, członkowie zarządów bądź dyrektorzy departamentów i pracownicy sektora organizacji publicznych skupionych wokół Unii Europejskiej. Podam tutaj ciekawy przykład. Właśnie pracujemy w biurze nad kredytem premium dla naszych klientów. Klient pochodzi z Francji i został przez bank poproszony o zgodę na zakup nieruchomości w Polsce, mimo tego, że jego małżonka jest Polką. Według obowiązujących przepisów takiej zgody nie musi mieć. Dlaczego zatem o taki dokument poprosił bank? Ciężko niestety znaleźć odpowiedź na taką wątpliwość.
Co więc powinien posiadać klient pochodzący spoza Polski, a chcąc tutaj kupić nieruchomości na kredyt hipoteczny? Jest kilka czynników, które muszą być spełnione:
- kontakt z Polską (obywatelstwo, praca w naszym kraju, żona lub mąż posiadający polskie obywatelstwo),
- numer PESEL (to jest kluczowe dla banków),
- potwierdzenie zameldowania w Polsce,
- zgoda na pobyt stały i pracę dla obywateli spoza Unii Europejskiej.
Każda sprawa jest jednak inna, jednak mam wrażenie że przerobiliśmy w biurze jest wszystkie przypadki dla klientów pochodzących z zagranicy, ale prawda jest taka, że ciągle zdobywamy nowe doświadczenia.
Jakich błędów uniknąć składając wniosek kredytowy o kredyt premium?
Jeśli klientem jest obcokrajowiec, można mówić o stałej check-liście, której najważniejsze punkty zawarłam powyżej. Jeśli z kolei klientem jest Polak, to najsłabszy punkt transakcji kredytowej może dotyczyć przygotowania samego wniosku kredytowego. Z mojego doświadczenia wynika, że klienci premium to zazwyczaj właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Otrzymują wynagrodzenia w bardzo różny sposób: umowy o dzieło, mianowanie na członka zarządu czy umowa o pracę dla prezesa spółki. Często również posiadają oni udziały w innych spółkach. Dlatego należy przed bankiem przyznać się do wszystkiego i przedstawić nie tylko własne źródło zarobków, ale również należy udokumentować poprzez Bilans i RZiS kondycję finansową spółek, w jakich klient posiada udziały.
Kredyt premium – Ekspert kredytowy czy bank?
Odpowiedź jest prosta. Banki na hasło kredyt premium mają olbrzymie trudności. Pośrednik kredytowy, pod warunkiem, że posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę będzie w stanie Ci pomóc. Dziś pośrednictwo kredytowe oparte jest o dokument, jakim jest ustawa o kredycie hipotecznym. Dlatego jest to bardzo bezpieczna forma współpracy dla klienta oraz gwarantująca mu możliwość rozmów z wieloma bankami jednocześnie. Jest to bezpłatna usługa dla klienta, ponieważ to banki wynagradzają doradców kredytowych.
Kredyt premium – Podsumowanie
Kredyt premium jest tak samo Twoim, jak i naszym celem. Dzięki uzyskaniu takiego kredytu dla Ciebie wiemy, że nas polecisz. Aby tak się stało, umów się na spotkanie i przyjdź do nas do biura. Zobaczysz na żywo to, o czym dziś przeczytałeś – oferty dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju kredytów wejdź na naszą stronę Private Banking.
Twój pośrednik kredytowy musi się koniecznie znać na tym segmencie nieruchomości, ponieważ jest on specyficzny. Jeśli chcesz zrozumieć, co dokładnie mam na myśli możesz zapoznać się z innym naszym artykułem, w który przedstawiam rynek nieruchomości premium. My mamy ten komfort, że prowadzimy poza pośrednictwem kredytowym również pośrednictwo nieruchomości na segmencie rynku Premium, stąd nasza wiedza jest większa, niż pracowników banków.
Jak sprzedać nieruchomość Premium w jeden dzień?
Jeśli chcesz sprzedać szybko i skutecznie swoją nieruchomość to obejrzyj jak to robią profesjonaliści. Czy można w powtarzalny sposób można sprzedawać nieruchomości segmentu wyższego i Premium dosłownie w kilka dni? Obejrzyj film na YouTube, gdzie na kanale moje męża – Dawida opowiadamy o takiej właśnie historii. Nie zapomnij zasubskrybować tego kanału – zawsze będziesz na bieżąco.
Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego
Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie
Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych
Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium
Pomocne Materiały:
- luksusowe mieszkania – jak finansować luksusowe mieszkania w Polsce?
- doradca kredytowy czy warto – czy warto współpracować z doradcą kredytowym?
- rynek kredytów hipotecznych – jak dziś wygląda rynek kredytów hipotecznych
- inwestowanie w nieruchomości – strategie inwestowania w nieruchomości (na blogu naszej agencji nieruchomości)
Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:
- Poradnik Inwestora rynku Nieruchomości – zbiór najważniejszych wpisów dla osób szukających kredytu mieszkaniowego na rynku nieruchomości inwestycyjnych
Sprawdź nasz blog nieruchomości:
- jak oszacować wartość nieruchomości – dowiedz się, jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości
- najważniejsze wartości w życiu firmy – odkryj, co stanowi podstawę działania w naszej firmie
Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank
Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.
Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.
W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.
Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium