O co pytać doradcę kredytowego?

Doradca kredytowy czy warto – to chyba podstawowa wątpliwość wszystkich przygotowujących się do procesu kredytowego. Praktycznie każda osoba zwracająca się do mnie z prośbą o pomoc nierzadko zastanawia się także, czy najtańszy kredyt hipoteczny będzie tym najkorzystniejszym. Przede wszystkim potencjalni kredytobiorcy mają również problem polegający na tym, o co pytać doradcę kredytowego i jak w jaki sposób najlepiej przygotować się do spotkania z ekspertem. Skąd to wszystko wiem?

Nazywam się Olga Małycha i na co dzień pracuję jako Ekspert Kredytów Hipotecznych, prowadząc własne biuro Małycha Business Finance. Swoją wiedzę, którą dzielę się na tym blogu opieram na wieloletnim doświadczeniu w branży finansowej. Kontakt z ludźmi oraz bezpośrednia pomoc w procesie kredytowym to dla mnie olbrzymia satysfakcja!

Większość osób, które zwracają się do mnie z prośbą o wsparcie nie ma doświadczenia w wyborze kredytu hipotecznego. Kalkulator kredytowy w internecie jest zazwyczaj jedynym, aczkolwiek błędnym źródłem informacji. Dlatego postanowiliśmy pomóc wszystkim tym, którzy zamierzają udać się na spotkanie z doradcą kredytowym. Z naszej najlepszej wiedzy wynika, że w Polsce wykonuje ten zawód około 30 tys. osób. Niezwykle ważne więc, aby dokonać odpowiedniego wyboru, ponieważ doradca kredytowy może tak samo pomóc, jak i przeszkodzić w wyborze jakim jest najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Szczęśliwe to Ty decydujesz, kto będzie Ci pomagał!

Zastanawiasz się, o co pytać doradcę kredytowego? W artykule przygotowaliśmy konkretny zestaw pytań w kolejności, w jakiej powinna toczyć się rozmowa z Ekspertem kredytowym!

Czego można dowiedzieć się z artykułu?

  • Dlaczego doradca kredytowy powinien posiadać kilkuletnie doświadczenie zawodowe?
  • Jak dużo dla Ciebie powinien zrobić doradca kredytowy?
  • Dlaczego referencje okazują się kluczowe?

Pytania ułożyliśmy w kolejności, w jakiej powinna toczyć się rozmowa.


O co pytać doradcę kredytowego podczas pierwszego spotkania?


No właśnie, zacznijmy od początku. O co pytać doradcę kredytowego podczas pierwszego spotkania? Przede wszystkim poproś, aby Twój rozmówca przedstawił się oraz opowiedział o swoim doświadczeniu zawodowym. Dlaczego to takie ważne?Działa to tak samo, jak w każdej innej branży. Zazwyczaj ekspertem w danej dziedzinie zostajesz po kilku latach pracy. Osobiście uważam, że jeśli doradca ma w swoim CV zawodowym kilkaset spraw kredytowych, to pewnie wie już bardzo dużo. Jeśli pomyślisz, że każdy z nas kiedyś zaczynał, to odpowiem Ci, że absolutnie masz rację. My na przykład naszą karierę zawodową zaczynaliśmy w banku. Zanim wyszliśmy na rynek jako eksperci kredytowi i nieruchomości, wspólnie z moim mężem Dawidem pracowaliśmy kilkanaście lat w sektorze bankowym zdobywając cenne doświadczenie. Najgorsze więc co może się zdarzyć to sytuacja, kiedy ktoś będzie dopiero zdobywał wiedzę prowadząc Twoją sprawę.


O co pytać doradcę kredytowego? Ustawa o kredycie hipotecznym


Od lipca 2017 roku funkcjonuje w Polsce ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami. W naszym biurze zawsze opowiadamy o niej bardzo szczegółowo. Niestety często okazuje się, że klienci którzy trafiali do nas po spotkaniu z innymi przedstawicielami zawodu eksperta kredytowego słyszą o tym po raz pierwszy. Rozważając kwestię o co pytać doradcę kredytowego, nie można zatem pominąć kwestii ustawy. Koniecznie zapytaj, dlaczego została wprowadzona, jak zmieniła rynek pośrednictwa kredytowego w Polsce oraz jakie obowiązki nakłada ona na doradcę. Dzięki tej regulacji klientowi w wielu sytuacjach jest prościej uzyskać kredyt.


O co pytać doradcę kredytowego? Proces kredytowy krok po kroku


Innymi słowy warto wiedzieć, co wydarzy się na każdym etapie Twojej współpracy z bankiem. Kiedy trzeba sprawdzić zdolność kredytową oraz w jakim momencie zacząć zbierać dokumenty? Ile czasu trwa przygotowanie decyzji kredytowej i kiedy następuje uruchomienie kredytu? Nie krępuj się! Z naszego doświadczenia we współpracy z klientami wynika, że na tym etapie warto zadawać jak najwięcej pytań. Kwestia rozważań o co pytać doradcę kredytowego dotyczy właśnie takich pytań! Dzięki temu unikniesz w przyszłości nieprzewidzianych sytuacji.  Warto dokładnie poznać wątek jakim jest kredyt hipoteczny krok po kroku, aby być jak najbardziej świadomym całego procesu kredytowego.


O co pytać doradcę kredytowego? Zdolność kredytowa


Może wydawać się to bardzo oczywiste, jednak niestety nie zawsze tak jest. Słyszeliśmy o historiach, gdy ekspert kredytowy po przeprowadzeniu wywiadu z klientem znikał na dłuższy okres czasu, aby rzekomo wyliczyć zdolność kredytową. Jest to praktyka absolutnie nie do zaakceptowania. Doświadczony ekspert kredytowy powinien przy Tobie wyliczyć Twoją zdolność kredytową w przeciągu maksymalnie kilkunastu minut. Następnie powinien pokazać Ci wyniki przedstawiając wysokość zdolności kredytowej oddzielnie w każdym banku. Może zdarzyć się tak, że powstaną wątpliwości. To nic złego, czasem tak po prostu jest. W takiej sytuacji doradca kredytowy może skonsultować się bezpośrednio z bankiem. To jeden ze standardów naszej pracy, dzięki czemu składając wnioski kredytowe w imieniu naszych klientów mamy pewność, że posiadają zdolność kredytową w danym banku.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej zdolności kredytowej, koniecznie powiedz o nich podczas spotkania. Dotyczy to zarówno Twojego źródła zarobku, jaki i historii spłacanych wcześniej kredytów. Można to zweryfikować wybierając rozwiązanie jakim jest kredyt hipoteczny a BIK. Z doświadczenia we współpracy z klientami wiemy, że jest to bardzo ważne szczególnie w tak zwanych trudniejszych kwestiach analizując kredyt hipoteczny a zatrudnienie. Dotyczy to chociażby takich wątków jak kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza, niewątpliwie także jest to kredyt hipoteczny a umowa zlecenie, a nierzadko również kredyt hipoteczny a zmiana pracy czy też kredyt hipoteczny a ciąża.


O co pytać doradcę kredytowego? Rekomendacje od klientów


Rozważając kwestię o co pytać doradcę kredytowego warto zdobyć wiedzę o jego rekomendacjach. Zawsze uważałam, że miarą pracy wszystkich doradców finansowych są ich zadowoleni klienci. W przypadku doradcy kredytowego również tak jest. Kiedy ja wybieram firmę z szerokiej branży usługowej zawsze sprawdzam opinie w Internecie, na forach internetowych, ale także na stronie danej firmy w mediach społecznościowych. Nie ma w tym nic złego, jeśli po prostu zadasz pytanie: “czy może się Pan/Pani pochwalić rekomendacjami swoich klientów”?

Prowadzę od kilku lat wspólnie z mężem naszą firmę pośrednictwa kredytowego. Wiemy ile pracy trzeba włożyć, aby otrzymać pisemną rekomendację od klienta, a mamy już ich kilkadziesiąt. Na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć biura kredytowe w Polsce z taką opinią wśród klientów. Dlatego bardzo mocno rekomenduję Wam, aby pytać o polecenia innych klientów swojego eksperta kredytowego.


O co pytać doradcę kredytowego? Parametry kredytu


Z mojego doświadczenia ze współpracy z klientami wynika, że potencjalni kredytobiorcy najbardziej zainteresowani są wysokością raty kredytowej. Poniekąd ich rozumiem, ponieważ to miesięczna rata wpływa ostatecznie na zakup danego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny to bardzo wielowątkowy produkt kredytowy. Wysokość raty kredytu hipotecznego jest jednym z kilkunastu ważnych paramentów. Co ciekawe, nie jest to najważniejszy czynnik. Najistotniejszym parametrem kredytu hipotecznego jest całkowity koszt kredytu. Warto dokładnie zapoznać się z kwestią jaką jest RRSO a kredyt hipoteczny.

Porównanie kredytów hipotecznych powinno być przedstawione w trakcie spotkania z doradcą kredytowym. Po takiej prezentacji powinieneś wiedzieć wszystko na temat tego, w jaki sposób wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Oczywiście masz prawo (a nawet obowiązek) poprosić o przedstawienie symulacji kredytowej, aby na spokojnie w domu móc przeanalizować wszystkie oferty.


O co pytać doradcę kredytowego? Przygotowanie wniosku kredytowego


Ustawa o kredycie hipotecznym nie określa obowiązków doradcy kredytowego wobec klienta w zakresie dokumentacji. Nie mniej jednak stało się to dobrą praktyką rynkową, że to właśnie eksperci kredytowi pomagają klientom w wypełnieniu wniosków kredytowych. Opiszę to na podstawie naszego biura, gdzie wyręczając naszych klientów dbamy o wszelkie sprawy formalne. Wszystko po to aby oszczędzić czas i nerwy, dbając o jak najwyższy poziom funkcjonowania naszego biura.

Każdy klient otrzymuje od naszego Asystenta Kredytowego dostęp do specjalnej aplikacji. Tam może wypełnić dane swoje oraz wskazać nabywaną nieruchomość. Na tej podstawie przygotowujemy wnioski kredytowe do banków. Klient musi tylko sprawdzić poprawność danych i złożyć swój podpis. Oszczędzamy dzięki temu co najmniej kilka godzin stresu klienta, gdyby miał się tym zająć osobiście. Dodatkowo kontaktujemy się z deweloperem lub agencją nieruchomości, następnie w imieniu klienta odbieramy wszystkie niezbędne dokumenty.  Na koniec dwa razy w tygodniu wysyłamy raporty z postępu prac nad wnioskiem kredytowym. Zapytaj więc swojego doradcę, które z tych rzeczy musisz zrobić osobiście, bez jego udziału!


Inwestowanie w nieruchomości a doradca kredytowy


Kredyty hipoteczne są ściśle związane z inwestowaniem w nieruchomości. Odkryliśmy to kilka lat temu, dlatego dziś posiadamy dwie marki. Poza pośrednictwem kredytowym prowadzimy z moim mężem Dawidem również agencję nieruchomości rynku Premium i inwestycyjnego – Małycha Nieruchomości Premium. Dlaczego o tym piszę? Nasi klienci bardzo często korzystają z naszej przewagi konkurencyjnej, przez co możemy im pomóc zarówno w finansowaniu nieruchomości, ale także w sprzedaży, zakupie i wynajmie ich mieszkań i domów. Oczywiście, nie jest nam obcy także flipping mieszkań i pomagamy naszym klientom uzyskiwać kredyt na flipa.


O co pytać doradcę kredytowego? Etyka pracy


Zakładając nasze firmy zawsze określaliśmy zbiór wartości, według jakich chcemy pracować dla naszych klientów. Czy ktoś uważa to za zbędną kwestię? Wszystkie największe firmy na świecie określają wartości dla swoich pracowników. Robią to po to, aby stworzyć zespół ludzi podążających w tym samym kierunku według tych samych zasad. Nam również przyświecał taki sam cel. Chcieliśmy, aby nasi klienci mieli poczucie, że trafili do zespołu ludzi pracujących z pasją, ale jednocześnie strzegących pewnych zasad. W praktyce oznacza to, że nie oszukujemy składając oświadczenia do banków. Nie kombinujemy, a wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie w kontaktach z bankami.

Ja bardzo cenię ludzi z pasją. Pracowaliśmy z Dawidem przez wiele lat w korporacjach bankowych, które uczą profesjonalizmu wobec klienta. Jakość obsługi klienta jest więc w naszym DNA zawodowym. Zrezygnowaliśmy jednak z pracy w korporacji z wielu powodów. Jednym z nich było serce do pracy, a właściwie już jego brak. Doszliśmy do wniosku, że nie wierzymy już w korporacyjną karierę zawodową i wybraliśmy naszą własną drogę. Dziś po kilku latach od takiej decyzji mam wrażenie, że prowadzimy profesjonalną firmę pośrednictwa kredytowego.

Z naszymi klientami dzielimy się wiedzą publikując blog kredytowy, prowadzimy aktywnie nasze kanały w Social Media. Posiadamy know-how dla klientów kupujących mieszkania, nieruchomości segmentu Premium, a także dla inwestorów rynku nieruchomości.

O niewielu rzeczach w moim życiu mogę powiedzieć, że są moją pasją. Właściwie mogę powiedzieć tylko o dwóch. Poświęcam się dla mojej córeczki Antosi oraz angażuję mój czas w naszą pracę. Myślę, że to taki warunek, który może, ale nie musi zaistnieć. Taką ocenę zostawiam Tobie, czy warto aby obsługiwał Cię doradca kredytowy z pasją do pracy, czy taki który ją wykonuje tylko z powodów zawodowych.


Jak długo będziesz pracować w zawodzie doradcy kredytowego?


Na kanwie poprzedniego akapitu warto więc zadać takie pytanie swojemu doradcy kredytowemu. Znamy bowiem przypadki, że inni eksperci kredytowi licząc na szybkie i łatwie pieniądze rozpoczynali pracę w naszej branży. Nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli zdajesz sobie sprawę, jaką odpowiedzialność bierzesz na siebie prowadząc sprawę kredytową. Chcąc prowadzić ten biznes profesjonalnie, przez wiele lat trzeba mieć wizję siebie w tym zawodzie w perspektywie wielu lat, nie kilku miesięcy. Mam wrażenie, że my taką wizję posiadamy.


O co pytać doradcę kredytowego – Podsumowanie


Dla uproszczenia przedstawię krok po kroku zakres obszarów, o jakie powinieneś zapytać eksperta kredytowego podczas pierwszego spotkania.

  • Doświadczenie zawodowe doradcy kredytowego,
  • Ustawa o kredycie hipotecznym,
  • Kredyt hipoteczny krok po kroku,
  • Sprawdzenie zdolności kredytowej oraz wyjaśnienie Twoich wątpliwości,
  • Rekomendacje pracy eksperta kredytowego,
  • Porównanie kredytów hipotecznych,
  • Prezentacja ofert w PDF,
  • Czy doradca żyje swoim zawodem?

Jak widzisz, pierwsze spotkanie powinno dać Ci pogląd na wiele wątków. Jeśli tylko ekspert kredytowy będzie miał odpowiednią wiedzę w przeciągu jednej godziny możesz dowiedzieć się tak dużo, że zebranie tej wiedzy samemu zajęłoby Ci pewnie kilka tygodni. To jest właśnie niezwykła wartość pośrednictwa kredytowego. Twój doradca kredytowy może za Ciebie wykonać wiele spraw oraz pomóc Ci w świadomym wyborze najlepszego kredytu. Wierzę, że tak właśnie powinniśmy pracować dla naszych klientów, dlatego już dziś zapraszam Cię na bezpłatne konsultacje do naszego biura.

Niniejszy artykuł jest częścią cyklu artykułów na temat tego, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny oraz najlepszego eksperta kredytowego. Jeśli jesteś ciekawy kolejnego naszego wpisu to koniecznie zapoznaj się tekstem jak negocjować kredyt hipoteczny. Dowiesz się z niego, jakie techniki w rozmowie z bankiem zastosować, aby uzyskać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium

 


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

 

Oceń powyższy artykuł:

Zostaw proszę komentarz



Najtańszy kredyt hipoteczny - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] chcesz się dowiedzieć o co pytać doradcę kredytowego podczas pierwszego spotkania, to zapoznaj się z naszym kolejnym […]

Ustawa o kredycie hipotecznym - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] W ostatnim czasie przedstawiliśmy Wam szczegółowo jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, oraz o co pytać doradcę kredytowego. Po zapoznając się z dzisiejszym wpisem Wasza wiedza powinna być już znacznie większa i […]

Jak negocjować kredyt hipoteczny? - Małycha Business Finance

6 lat ago

[…] hipoteczny jest w czymś rodzaju Złotego Grala. Ostatnim razem na naszym blogu opisałam wątek o co pytać doradcę kredytowego podczas pierwszego spotkania. Dziś postanowiliśmy podzielić się z naszymi czytelnikami wiedzą […]

Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!