Kredyt hipoteczny na dowolny cel

5/5 - (1 vote)

Jestem przekonana, że każdy z nas, choć jeden raz w swoim życiu, był w sytuacji, w której okazywało się, że bardzo potrzebuje pieniędzy, a jego konto świeci pustkami. Co wtedy zrobić? Gdzie się udać? O jak kredyt się starać? Obecnie banki prześcigają się w ofertach kredytowych szytych na miarę pod każdego klienta. Kredyt hipoteczny na dowolny cel, może okazać się dla wielu idealnym rozwiązaniem. Ostatnim razem napisałam artykuł najtańszy kredyt hipoteczny, dziś z kolei przedstawię Wam najtańszy sposób finansowania aspektów poza nieruchomościowych z zabezpieczeniem na nieruchomości. Czyli jak wykorzystać tanią gotówkę z banku na cele konsumpcyjne?


Kredyt hipoteczny na dowolny cel


Ten rodzaj kredytu nie  wymaga udokumentowania wykorzystania środków z kredytu. Niektóre banki umożliwiają przeznaczenie części kredytu hipotecznego (rzędu 20% – 25%) na dowolny cel. Pamiętaj, że  z kredytu hipotecznego możemy sfinansować kupno domu lub mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym. Praktykowane jest, że część kwoty, za zgodą banku, możemy także przeznaczyć na remont lub doposażenie nieruchomości, na którą wzięta jest hipoteka. Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj do mojego artykułu: kredyt hipoteczny na remont mieszkania

 Moja rada jest następująca: chcesz kupić mieszkanie albo dom? Idealne rozwiązanie to zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeżeli natomiast potrzebujesz  dużej kwoty gotówki, którą będziesz chciał przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, powinieneś skorzystać z pożyczki hipotecznej. Nazywam się Olga Małycha i jestem Ekspertem Kredytowym z wieloletnim doświadczeniem. Mój dzisiejszy wpis poświęcę kredytom hipotecznym przeznaczonym na dowolny cel.


Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – różnice


Zacznijmy od tego, że wiele osób myli pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym. Więcej informacji o kredytach hipotecznych uzyskasz z cyklu pięciu artykułów: jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? A to są, tak naprawdę dwa zupełnie inne produkty. Biorąc kredyt hipoteczny musisz przeznaczyć go na zakup nieruchomości. Natomiast  pożyczka hipoteczna pozwoli ci sfinansować wszystkie twoje potrzeby finansowe. Mówiąc najprościej, jeśli potrzebujesz dużej gotówki na dowolny cel, a jesteś właścicielem nieruchomości , to możesz ją zastawić. Zaletą pożyczki hipotecznej są znacznie niższe koszty niż w przypadku innych kredytów gotówkowych. 

Na czym dokładnie polega pożyczka hipoteczna? Co jeszcze odróżnia ją od kredytu hipotecznego? Porównajmy.


Czy pożyczka hipoteczna jest opłacalna?


Po pierwsze uważam, iż jest to jedna z najbardziej opłacalnych pożyczek gotówkowych. Zanim bank udzieli Ci pożyczki hipotecznej, sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Tak samo jak w przypadku kredytu hipotecznego. Oprocentowanie pożyczki może być zmienne lub stałe. Ten produkt sprawdzi się przede wszystkim wtedy, jeśli zamierzasz pożyczyć dużą kwotę pieniędzy. W takiej sytuacji nie wahaj się, aby wnioskować o pożyczkę hipoteczną. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli chcesz pożyczyć mniej niż warta jest  twoja nieruchomość, to pod zastaw wchodzi i tak jej cała wartość.

Pożyczka hipoteczna pozwala wziąć pod zastaw nieruchomości kredyt na poziomie zazwyczaj od 60% do nawet 70% jej wartości. Jeśli więc potrzebujesz małej kwoty, rozważ, czy aby na pewno taka decyzja jest dla ciebie opłacalna. W takiej sytuacji  bierzesz mało – zastawiasz dużo. Niezależenie od wysokości kredytu bank zostanie ujawniony w IV dziale księgi wieczystej jako zabezpieczenie kredytu. 

Jak patrzeć na oprocentowanie pożyczki na pewno to będzie atrakcyjny produkt. W większości przypadków będzie posiadał również korzystniejsze oprocentowanie, niż kredyt gotówkowy. Jeśli chcesz poznać lepiej ten ostatni to przeczytaj inny mój wpis:

5 warunków o jakich musisz pamiętać, wnioskując o kredyt gotówkowy


Koszty związane z udzieleniem pożyczki hipotecznej


Jak już wspomniałam wcześniej taka forma kredytowania jest opłacalna. Jest to dużo tańszy produkt niż zwykła pożyczka gotówkowa. Dodatkowo masz możliwość rozłożenia rat na okres nawet do 25 lat. Ten czas kredytowania to jeden z aspektów, który czyni pożyczkę hipoteczną podobną do kredytu hipotecznego. Wnioskując o pożyczkę hipoteczną weź koniecznie pod uwagę, że koszty związane z nią związane to między innymi z prowizją za jej udzielenie. Prowizja zwykle liczona jest jako procent od wartości udzielonego finansowania. 

Tak samo jak w przypadku kredytu hipotecznego będziesz zobowiązany do przedstawienia wyceny. W zależności od banku możesz ją zlecić rzeczoznawcy, bądź bank przyśle kogoś wybranego przez siebie.

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej związane jest z oprocentowaniem nominalnym i z marżą. Dolicz do tego  rynkowe stopy procentowe, w zależności od waluty to: WIBOR(R), LIBOR, EURIBOR. Marża bank dla pożyczek hipotecznych jest wyższa, niż w przypadku kredytów na zakup nieruchomości.


Dodatkowe koszty związane z pożyczką hipoteczną


Niestety tam gdzie są pieniądze, są też zazwyczaj ukryte różne koszty dodatkowe. Jeśli zechcesz spłacić wcześniej otrzymaną pożyczkę hipoteczną musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Jest to koszt do trzech procent oddawanej kwoty w okresie pierwszych trzech lat spłaty kredytu, co jest zgodne z zapisami ustawy o kredycie hipotecznym. Banki udzielając pożyczek hipotecznych bardzo często wymagają, aby klient wykupił dodatkowe ubezpieczenia na życie. Więcej dowiesz się z artykułu: ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego. Są to koszty około 0,3-0,5 procent kwoty kredytu rocznie, przy czym on również może być kredytowany. Banki oczekują również, że do pakietu ubezpieczeń dołączysz ubezpieczenie pomostowe. Będzie cię ono obowiązywało, od czasu uruchomienia kredytu, do czasu ujawnienia banku w księdze wieczystej. O wszystkich ubezpieczenia wymaganych przy udzielaniu kredytu pisałam w cyklu artykułów: kredyt hipoteczny ubezpieczenie


Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?


Nie bez kozery tak wielu z nas błędnie utożsamia kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną. Przede wszystkim oba produkty są długoterminowe. Po drugie oba wymagają posiadania wkładu własnego i zabezpieczenia w postaci nieruchomości. W jednym i w drugim przypadku kredytobiorca musi wykupić ubezpieczenie pomostowe. Co więc je różni? Odpowiedź jest jednoznaczna: główną różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi jest cel, na jaki można przeznaczyć uzyskane środki?


Kredyt hipoteczny


  • Zakup nieruchomości na kredyt z banku jest tańszym rozwiązaniem.
  • Kredyt hipoteczny związany jest zawsze z zakupem nieruchomości jego umowa musi zostać zawarta na piśmie i określać cel, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze.

  • Dodatkowo przy udzielaniu kredytu bank będzie wymagał posiadania co najmniej 10% wkładu własnego.

  • W przypadku kredytu hipotecznego w niemal wszystkich przypadkach nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie jest jednocześnie celem finansowania. 


Pożyczka hipoteczna


  • Kredyt na dowolny cel jest droższym sposobem finansowania, niż kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, ale zazwyczaj tańszym, niż pożyczka gotówkowa.
  • Środki, które otrzymasz dzięki pożyczce hipotecznej, możesz przeznaczyć

     na dowolny cel (poza działalnością gospodarczą). Warunkiem jej otrzymania jest nieruchomość, która stanowi zastaw kredytu, oraz zdolność kredytowa.

  • W przypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczeniem może być tylko taka nieruchomość, której kredytobiorca jest właścicielem.
  • Nieruchomość nie może być obciążona żadnymi zobowiązaniami, chyba że zaciągasz kredyt w tym samym banku, w którym posiadasz kredyt na zakup tej właśnie nieruchomości. Wtedy ważny jest wskaźnik zabezpieczenia LTV.
  • Wysokość pożyczki hipotecznej w zależności od banku waha się pomiędzy 60 – 70 % wartości nieruchomości.
  • Po ten rodzaj kredytu sięgają osoby, które nabyły już nieruchomość, a potrzebują pieniędzy np. na jej wykończenie, lub inny cel konsumpcyjny.
  • W przypadku pożyczki środki uzyskane w ten sposób klient banku może przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowo nie musi nawet o nim informować banku. Pieniądze nie mogą być przeznaczone na działalność gospodarczą.
  • Pożyczkę hipoteczną możesz spłacać zazwyczaj maksymalnie przez 20 lub 25 lat. Są też banki, które udzielają pożyczek hipotecznych z okresem spłaty wynoszącym 30 lat. I tu pojawia się kolejne pytanie:

Na jaki cel mogę przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?


Za jej pomocą możesz zatem sfinansować wycieczkę dookoła świata, wyremontować mieszkanie, kupić samochód, czy wykupić miejsce na parkingu. A może po prostu sfinansować zakup jednego z marzeń. Środki z pożyczki mogą również pomóc Ci wybudować dom, kupić miejsce garażowe czy zaprojektować ogród. Co więcej, pozyskaną gotówką możesz spłacić inne zobowiązania, ale nie mogą to być kredyty firmowe.

A jeśli masz ochotę pozyskane pieniądze możesz zainwestować, co jest jednak bardzo ryzykownym rozwiązaniem, ponieważ każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału, a kredyt i tak trzeba spłacić. Równie ważną kwestią jest też to, że pożyczkę hipoteczną masz szansę przeznaczyć nie na jeden, a kilka różnych celów – co zdecydowanie wyróżnia ją od kredytu hipotecznego przyznawanego na konkretny cel. Po kredyt hipoteczny sięgają więc osoby, które chcą nabyć nieruchomość, zaś po pożyczkę te, które nieruchomość już mają i chcą pod jej zastaw wziąć kredyt w banku.


Pożyczka hipoteczna – na jakich warunkach jest udzielana?


Ten rodzaj pożyczki banki kierują  osób fizycznych, które spełniają stawiane przez bank wymagania. Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną, trzeba spełnić warunki: własnościowe, dochodowe, wiekowe. Musisz przedstawić dokument tożsamości, zaświadczenie potwierdzające źródło i wysokość dochodów. Bank wymaga również złożenia dokumentacji dotyczącej nieruchomości (akt własności, wyciąg z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia, aktualna wycena).Pamiętaj również, że jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim to starając się o kredyt hipoteczny na dowolny cel , musisz posiadać zgodę  na zaciągnięcie zobowiązania przez współmałżonka. Na podstawie powyższych dokumentów bank dokonuje oceny zdolności kredytowej oraz nieruchomości.


Kredyt hipoteczny na dowolny cel – podsumowanie


Zapamiętaj, że pożyczka hipoteczna jest dużo tańszą opcją niż kredyt gotówkowy. Oczywiście, aby ją otrzymać musisz być właścicielem nieruchomości wolnej od wszelkich obciążeń. Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej może opłacić się przy konsolidacji innych zobowiązań. Dla sfinansowania kupna mieszkania czy domu z reguły korzystniejszy będzie kredyt hipoteczny. Jeśli nie wiesz jakie działania podjąć, aby uzyskać  kredyt hipoteczny lub pożyczkę kredytową zgłoś się do mojego biura. Z przyjemnością Ci pomogę w tym procesie.


Zleć Nam Pozyskanie Najlepszego Kredytu Hipotecznego

Profesjonalizm, wiedza, doświadczenie


Olga Małycha – Ekspert Kredytów Hipotecznych


Obserwuj nas na Facebook: Małycha Business Finance i Małycha Nieruchomości Premium


Pomocne Materiały:


Strony, osoby i tematy wymienione we wpisie:


Sprawdź nasz blog nieruchomości:


Małycha Business Finance – Z miłości do nieruchomości i finansów – nasze usługi wynagradza bank

doradca kredytowy

Olga i Dawid Małycha to właściciele firmy pośrednictwa kredytowego, oraz agencji nieruchomości operującej na rynku Premium i mieszkań inwestycyjnych.

Przez kilkanaście lat ze spektakularnymi sukcesami budowali swoje kariery zawodowe w sektorze bankowym. Pracowali min. jako Dyrektor Departamentu Sprzedaży zarządzając wsparciem sprzedaży kilkutysięcznej organizacji. W 2015 r. zdecydowali się założyć Małycha Business Finance, a później Małycha Nieruchomości Premium i skoncentrować na wspieraniu innych w biznesie nieruchomości i finansów.

W każdym roku zespół MBF pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Olga pracuje jako Ekspert Kredytowy, Dawid kieruje agencją nieruchomości, prowadzi tam zespół zajmujący się zakupem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości rynku Premium.

Szukasz możliwości na rynku nieruchomości? Sprawdź ten adres Małycha Nieruchomości Premium

5/5 - (1 vote)

Oceń powyższy artykuł:

5/5 - (1 vote)

Zostaw proszę komentarz



Treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Czy jesteś ciekawy
kim jesteśmy?

Potrzebujesz najlepszego kredytu? Napisz do Nas!